Vývoj na trzích

Vývoj na finančních trzích – srpen 2022

Fed plánuje vyšší úroky po delší dobu. Akcie padají, ropa zlevňuje, splaskává bublina kryptoměn a klesají i ceny drahých kovů.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 9. 2022

AKCIOVÉ TRHY
Stav k 31. 8.
Měsíc
Rok
MSCI World (v EUR)
267
-3,0 %
-1,8 %
S&P 500 (v USD)
3 959
-4,1 %
-12,5 %
MSCI Europe (v EUR)
139
-5,2 %
-10,3 %
MSCI Emerging Markets (v EUR)
388
1,4 %
-10,8 %
PX (v CZK)
1 174
-4,8 %
-8,6 %
KOMODITY
Stav k 31. 8.
Měsíc
Rok
Zlato (USD/Oz)
1 709
-3,3 %
-5,9 %
Stříbro (USD/Oz)
17,98
-11,4 %
-24,8 %
Ropa WTI (USD/barel)
90,00
-8,7 %
31,0 %
Bitcoin (USD/BTC)
20 050
-14,1 %
-57,5 %
MĚNY
Stav k 31. 8.
Měsíc
Rok
EUR/CZK
24,55
-0,3 %
-3,8 %
USD/CZK
24,53
1,6 %
13,7 %
GBP/CZK
28,53
-2,6 %
-4,0 %
Zdroj: MSCI, Yahoo! Finance, OnVista, PSE a ČNB, data platná k 31. 8. 2022

Fed plánuje vyšší úroky po delší dobu

V srpnu se zpočátku vývoj na kapitálových trzích nesl v pozitivní náladě, podpořen ne až tak špatnými hospodářskými výsledky jednotlivých firem za druhé čtvrtletí. Pak ale Jerome Powell, guvernér Fedu, zchladil trhy svým projevem na každoročním setkání bankéřů v Jackson Hole, kde mluvil o potřebě vyšších úrokových sazeb po delší dobu.

Úrokové výnosy amerických státních dluhopisů začaly strmě stoupat. Výnosová křivka se celá posunula nahoru. Roční, pětileté, desetileté i třicetileté americké dluhopisy, všechny nyní nesou 3-3,5 % p.a. a očekává se další růst úroků, ruku v ruce s tím tedy pokles cen dluhopisů.

Také v České republice se vývoj na dluhopisových trzích v červnu znovu otočil. Výnos do splatnosti českých desetiletých dluhopisů stoupl v srpnu ze 4 % p.a. na 4,8 % p.a. Aleš Michl, guvernér České národní banky, je ale proti dalšímu zvyšování úrokových sazeb v ČR (repo sazba je aktuálně 7 % p.a.) Český dluhopisový trh by tedy měl být stabilnější a českým dluhopisovým fondům se blýská na lepší časy. Po deseti letech bídy nyní skýtají na střednědobém horizontu zajímavý výnosový potenciál.

Výnos do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů

Akcie už zase míří dolů

Akciové trhy v tu ránu postihla znovu korekce. Nakonec většina akciových indexů zakončila srpen se ztrátou kolem 4-5 %. Nedařilo se zejména akciím v Evropě a v USA. Lepší výsledky tentokrát zaznamenaly akcie na rozvíjejících se trzích, nejvíce se vedlo trhům v Brazílii a Indii. Z pohledu sektorů se dařilo energiím, nadále rostly zejména ceny akcií těžařů ropy a plynu. Nejvíce naopak klesaly ceny akcií technologických a průmyslových firem.

Pro další vývoj na akciových trzích bude důležité, jak agresivně ve skutečnosti budou Fed a ECB úrokové sazby zvedat. Ještě důležitější ale budou na podzim reportované hospodářské výsledky za třetí kvartál, ty mohou s trhy výrazně zahýbat. A samozřejmě klíčový bude také další vývoj energetických surovin na komoditních trzích a zda Evropa dokáže najít jednotné řešení, jak radikálně snížit alespoň cenu elektřiny, která je vyhnaná absurdně vysoko.

Vývoj hodnoty indexu MSCI World

Cena elektřiny mimo realitu

Cena elektřiny na německé burze v srpnu krátce dokonce pokořila hranici 1000 euro za MWh, což je zhruba dvacetinásobek dlouhodobého průměru za posledních 10 let, kdy se ceny držely stabilně kolem 40-60 euro za MWh. Koncem srpna sice cena klesla zpět pod 600 euro za MWh, ale i to je naprosto bláznivá cena. Přitom v ČR jsme schopni ji bez problémů vyrábět v jaderných elektrárnách za desetinu nynější ceny na burze. Stačilo by v Německu restartovat provoz v několika jaderných elektrárnách a bylo by po problému.

Vývoj ceny elektřiny na burze

Vývoj ceny elektřiny na burze

Zdroj: Kurzy.cz

Cena ropy klesá, ale nafta zdražuje

Aspoň cena ropy v srpnu pokračovala v poklesu, dostala se již na úroveň kolem 90 dolarů za barel. Postupně začaly klesat také ceny benzinu na čerpacích stanicích. Bohužel u nafty jde ale vývoj poslední týdny opačným směrem a popravdě moc nerozumím tomu proč. Zatímco cena benzínu na burze za poslední měsíc klesla o 15 %, cena nafty naopak v srpnu o 7 % zdražila. Ceny benzínu a nafty se tak na čerpacích stanicích nyní liší běžně o 5-6 korun na litr, což je extrémně velký rozdíl.

Vývoj ceny ropy WTI

Kurz koruny stabilní

Kurz koruny zůstal v srpnu více méně stabilní. Koruna lehce ztratila k dolaru a mírně zpevnila k euru. Kurz obou měn je nyní vyrovnaný kolem 24,50 za jedno euro i jeden dolar, neboť dolar je zhruba na paritě s eurem - za jeden dolar dostanete jedno euro.

Vývoj kurzu eura a české koruny (EUR/CZK)

Bublina kryptoměn splaskává

Za zmínku možná stojí pokračující pád u kryptoměn. Kurz bitcoinu v srpnu spadl o dalších 14 %, za rok už téměř o 60 %. Jeden bitcoin si aktuálně můžete koupit zhruba za 20 tisíc dolarů, tedy zhruba za půl milionu korun.

Dle mého názoru je to stále „předražené nic“. Osobně dávám přednost nemovitostem, půdě, výrobním firmám a jiným hmotným investicím s reálnou užitnou hodnotou. Jedině tak lze dlouhodobě chránit úspory před inflací, a tím se také řídíme v našem multi-fondu Otakar složeném z cca 20 nejzajímavějších investičních fondů od nemovitostních až po obnovitelné zdroje energií. Bitcoin ani další kryptoměny v mých očích žádnou reálnou hodnotu nemají. Nutno ale podotknout, že poslední dobou si se svými „prehistorickými názory“ připadám tak trochu jako živočišný druh na pokraji vyhynutí.

Spousta lidí vidí v nynějším poklesu ceny bitcoinu dobrou nákupní příležitost. A dost možná mají pravdu. Ale pamatujte, že je to jen spekulace – víra, že časem najdu někoho, komu prodám dráž, protože ten bude věřit, že taky najde někoho, komu prodá dráž a tak dále.

Vývoj ceny Bitcoinu

Klesá i cena zlata

Už pátý měsíc v řadě se mimochodem nedaří ani drahým kovům, ačkoliv je válka a mnozí na jaře předpovídali zlatu raketový růst. Cena zlata v dolarech opět mírně poklesla a již se pohybuje kolem hranice 1700 dolarů za unci, o 200 dolarů méně než před půl rokem.

Ještě více tradičně klesá cena stříbra. To má přeci jen větší využití v průmyslu, takže více koreluje s vývojem dalších průmyslových kovů (železo, měď, hliník, zinek, nikl…) kde šly ceny v uplynulých měsících výrazně dolů. Zde je důvod prostý, všeobecně se očekává, že s inflací budeme všichni muset omezovat spotřebu. Pro matičku Zemi snad ve finále jenom dobře.

Vývoj ceny zlata


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Výkonnost dosažená v minulosti ani očekávaná výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Data uvedená v článku pochází z webových stránek MSCI, Finance Yahoo!, TradingEconomics, OnVista, ČNB, PSE, ČSÚ a Kurzy.cz a jsou platná k 31. 8. 2022, není-li uvedeno jinak.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 9. 2022

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (1.8 + 44.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru