Vývoj na trzích

Vývoj na finančních trzích – listopad 2024

Trhy s Donaldem Trumpem: S&P 500 na novém maximu. Bitcoin na novém maximu. Dolar výrazně posílil. Komodity zlevňují.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 12. 2024

AKCIOVÉ TRHY
Stav k 30. 11.
Měsíc
Rok
MSCI World (v EUR)
368
7,4 %
30,2 %
S&P 500 (v USD)
6 032
5,8 %
32,2 %
MSCI Europe (v EUR)
171
0,9 %
10,2 %
MSCI Emerging Markets (v EUR)
401
-1,0 %
12,9 %
PX (v CZK)
1 682
2,6 %
21,1 %
KOMODITY
Stav k 30. 11.
Měsíc
Rok
Zlato (USD/Oz)
2 650
-3,5 %
29,9 %
Stříbro (USD/Oz)
30,60
-6,3 %
20,7 %
Ropa WTI (USD/barel)
67,99
-3,5 %
-10,1 %
Zemní plyn (EUR/MWh)
47,75
14,4 %
4,9 %
Elektřina (EUR/MWh)
102
11,7 %
-4,3 %
Bitcoin (USD/BTC)
96 449
37,4 %
155,7 %
MĚNY
Stav k 30. 11.
Měsíc
Rok
EUR/CZK
25,27
-0,2 %
4,0 %
USD/CZK
23,92
2,8 %
7,7 %
GBP/CZK
30,36
0,4 %
8,0 %
Zdroj dat: MSCI, S&P Global, Yahoo! Finance, Trading Economics, OnVista, PSE, PXE a ČNB
Data platná k 30. 11. 2024

Klíčovou událostí na trzích v listopadu byly americké prezidentské volby. Vítězství Donalda Trumpu katapultovalo nahoru americké akcie, dolar nebo také Bitcoin. Naopak dolů zamířily ceny drahých kovů, ropy a dalších komodit. Nedařilo se moc ani akciím v Evropě, ani na rozvíjejících se trzích.

S&P 500 na novém maximu

Hodnota indexu S&P 500 vyskočila po volbách téměř o 6 % a přehoupla se přes kulatou hranici 6000 bodů. Co je možná důležitější zmínit, růst tentokrát netáhly technologické firmy, ale tradiční firmy "made in USA". Akcie Microsoft, NVIDIA, Alphabet a Meta Platforms dokonce mírně oslabily. Stejně tak akcie farmaceutických společností. Zbytek trhu prudce rostl. Např. Berkshire Hathaway +6 %, Chevron +9 %, Bank of America +12 %, Walmart +14 %, Honeywell + 14 %, Deere +15 %, Walt Disney +24 % a nejvíc samozřejmě z vítězství Donalda Trumpu vytěžila Tesla +34 %.

Průměrné P/E indexu S&P 500 se ke konci listopadu vyšplhalo již na třicetinásobek čistých ročních zisků firem za posledních 12 měsíců. Historicky se P/E amerických akcií dlouhodobě pohybuje kolem 20. Tomu by ale odpovídala hodnota indexu na úrovni 4000 bodů, tedy o třetinu méně než nyní. Nebo z jiného úhlu pohledu, v aktuálních cenách amerických akcií je zakomponováno očekávání silného růstu ziskovosti firem o 50 % nahoru, aby hodnota ukazatele P/E vycházela na dlouhodobý průměr kolem 20.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 a ziskovosti firem v letech 1990-2024

Akcie jsou oproti dluhopisům nebývale drahé

Že jsou nyní americké akcie relativně velmi drahé, o tom svědčí i jejich historicky extrémně nízký průměrný dividendový výnos, ke konci listopadu pouhých 1,21 % podle dividend za poslední rok. Podobně nízké číslo vykazovaly americké akcie pouze jedinkrát v historii, a to v roce 2000, kdy v následujících dvou letech spadla hodnota indexu S&P 500 o 40 %. Pro srovnání, výnos do splatnosti u desetiletých amerických státních dluhopisů se drží kolem 4 % p.a. Spread mezi yieldem amerických dluhopisů a akcií je už dva roky nebývale vysoký. Historicky bývaly výnosy z dividend na podobné úrovni jako úroky státních dluhopisů.

Akcie versus dluhopisy: dividendový výnos a úroky dluhopisů

Dolar výrazně posílil

Zahraniční kapitál se nyní v obavách o nové celní a obchodní války stahuje raději do USA a do dolaru. Americká měna díky tomu posílila prakticky na všech frontách. Vůči euru zpevnil dolar o 3 %, potažmo pak o necelá tři procenta vůči dolaru oslabila i česká měna.

Vývoj kurzu USD/CZK

Výprodej na komoditních trzích

S posilováním dolaru naopak přišel výprodej na komoditních trzích. Cena zlata i ropy klesla o 3,5 % (v dolarech), ovšem v eurech to znamená pokles jen o 0,5 %. Pokles cen komodit je primárně tažen posilujícím dolarem. A podobně je tomu i u akcií na rozvíjejících se trzích.

Vývoj ceny zlata (USD/Oz)

Bitcoin na novém maximu

Zcela proti všem se pak utrhl ze řetězu Bitcoin, jehož cena se v listopadu přiblížila k magické hranici 100 tisíc dolarů. Zde se asi nejvíc odráží očekávání, že Trumpova politika zesílí trend deglobalizace a povede opětovně k vyšší inflaci.

Vývoj ceny Bitcoinu (v USD)


Co děláme ve FINEZ?

Obecně se vždy snažíme s klienty v privátním poradenství držet diverzifikované strategie a držet se jí dlouhodobě. Stavíme diverzifikovaná portfolia z různých typů investic (nemovitosti, půda, akcie firem na burze, private equity investice…), přičemž preferujeme hmotná aktiva s reálnou užitnou hodnotou. Naším hlavním cílem není rychlý a vysoký zisk, ale hlavně stabilita výnosů a ochrana před inflací. Nehrajeme ruletu. Nesázíme na krátkodobé pohyby na burze.

Co se týče akcií, držíme dnes akciovou složku raději výrazně podváženou a preferujeme selektivní přístup. Nekupujeme S&P 500. Volíme spíše dividendové stálice a obecně firmy s co nejpevnějším postavením na trhu. Po 15 letech nadprůměrných výnosů a zejména po raketovém růstu v posledních dvou letech, kdy hodnota indexu S&P 500 stoupla o polovinu, vnímáme budoucí výnosový potenciál akcií pro následujících 5-10 let výrazně podprůměrný.

Zajímavější perspektivu výnosů pro nejbližší roky vidíme hlavně v private equity, neboť ocenění privátních firem je aktuálně zhruba třetinové v porovnání s oceněním firem obchodovaných na burze. Proto v rámci našeho fondu Ernest Global PuPEq vytváříme portfolio z nejúspěšnějších amerických a evropských private equity fondů.

Relativně stabilní výnosy výrazně nad inflací očekáváme také od nemovitostní složky, kde investujeme prostřednictvím různých nemovitostních fondů do různých typů komerčních nemovitostí (obchody, kanceláře, logistika, průmysl…), kde se nyní rentabilita nájmu pohybuje kolem 6–7 % ročně. Kromě nájemních nemovitostí investujeme dnes také do realitních fondů zaměřených na rezidenční development.

Dobrý příklad takového vyváženého koktejlu namíchaného z nejrůznějších investic představuje náš nízkonákladový multi-asset fond Otakar, který by měl stabilně přinášet investorům zhodnocení zhruba na úrovni 5–7 % ročně. S klienty privátního poradenství mícháme podobné koktejly individuálně podle situace každého klienta, jeho finančních plánů a rizikového profilu. Ukázku struktury portfolií a jejich historického vývoje hodnoty najdete na stránce Privátní poradenství.

FINEZ privátní investiční poradenství - ukázka struktury portfolia


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Výkonnost dosažená v minulosti ani očekávaná výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Data uvedená v článku pochází z webových stránek MSCI, S&P Global, Finance Yahoo!, TradingEconomics, OnVista, FRED, ECB, ČNB, PSE, PXE a ČSÚ a jsou platná k 30. 11. 2024, není-li uvedeno jinak.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 12. 2024

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (21.3 + 49.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru