Vývoj na trzích

Vývoj na finančních trzích – březen 2025

Akcie ve světě padají, pouze české dividendové akcie září. Cena zlata letí nahoru. ECB dál snížila úrokové sazby. Koruna posiluje, dolar oslabuje.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 4. 2025

AKCIOVÉ TRHY
Stav k 31. 3.
Měsíc
Rok
MSCI World (v EUR)
343
-8,2 %
5,5 %
S&P 500 (v USD)
5 612
-5,8 %
6,8 %
MSCI Europe (v EUR)
179
-4,4 %
4,1 %
MSCI Emerging Markets (v EUR)
400
-3,4 %
5,6 %
PX (v CZK)
2 107
6,6 %
39,0 %
KOMODITY
Stav k 31. 3.
Měsíc
Rok
Zlato (USD/Oz)
3 120
9,2 %
38,9 %
Stříbro (USD/Oz)
34,04
9,3 %
35,3 %
Ropa WTI (USD/barel)
71,38
2,1 %
-14,1 %
Zemní plyn (EUR/MWh)
38,46
-2,9 %
12,3 %
Elektřina (EUR/MWh)
92
2,3 %
8,0 %
Bitcoin (USD/BTC)
82 549
-2,2 %
15,7 %
MĚNY
Stav k 31. 3.
Měsíc
Rok
EUR/CZK
24,97
-0,2 %
-1,3 %
USD/CZK
23,08
-4,0 %
-1,4 %
GBP/CZK
29,89
-1,3 %
1,0 %
Zdroj dat: MSCI, S&P Global, Yahoo! Finance, Trading Economics, OnVista, PSE, PXE a ČNB
Data platná k 31. 3. 2025

Akcie ve světě padají

V březnu jsme byli svědky výrazné korekce na akciových trzích v USA, Evropě a Japonsku. Hodnota indexu MSCI World poklesla o 5,5 % (v eurech) zhruba na úroveň z října loňského roku. Hodnota amerického indexu S&P 500 klesla o necelých 7 % (v dolarech). A k tomu ještě dolar oslabil vůči euru zhruba o 4 %. Dolů šly ceny akcií prakticky napříč celým americkým trhem s výjimkou ropných společností a zbrojařů.

Největší propad zaznamenal v únoru dánský akciový trh, hodnota indexu MSCI Denmark poklesla v březnu o 19 %. Důvodem je propad ceny akcií farmaceutické společnosti Novo Nordisk o 26 %. Tato jedna firma je totiž tak velká, že má 60 % váhu v indexu MSCI Denmark.

Vývoj hodnoty indexu MSCI World (v EUR)

České dividendové akcie září

Naopak mezi nejúspěšnější trhy se v březnu opět zařadila pražská burza. Pražské dividendové stálice ohlašují vesměs velmi dobré výsledky za uplynulý rok, a tak se tradičně očekávají tučné dividendy pro akcionáře.

Hodnota indexu PX stoupla v březnu o 6,6 %. Největší zásluhu na tom mají akcie společnosti ČEZ, jejichž hodnota stoupla o 13 %. Velmi solidní růst zaznamenaly také akcie Komerční banky (6 %) a Moneta Money Bank (5 %). Za posledních 12 měsíců stoupla hodnota indexu PX o 39 %.

Vývoj hodnoty indexu PX (v CZK)

Cena zlata letí nahoru

Růst geopolitického napětí, stoupající obavy z globální stagflace a také nejistota kolem amerického dolaru náramně svědčí drahým kovům. Cena zlata i stříbra v březnu vyskočila o dalších 9 % (v dolarech). Cena zlata se šmahem přehoupla přes 3000 dolarů za unci a hbitě stoupá dál.

Zlato aktuálně v portfoliích skvěle plní úlohu bezpečného přístavu. Ale pozor, zlato někdy dovede být velmi volatilní, není to konzervativní investice, patří do dynamické složky portfolia jako protiváha akciím v dobách krizí. Nebo ještě jinak, patří spíše doma do šuplíku pro případ nejhoršího.

Vývoj ceny zlata (USD/Oz)

ECB dál snížila úrokové sazby

Evropská centrální banka snížila repo sazbu o dalších 25 bazických bodů na 2,65 %. Česká národní banka v březnu ponechala úrokové sazby beze změny. Stejně tak americký Fed. Převládá očekávání, že ani na dalším zasedání v květnu Fed sazby snižovat nebude.

Vývoj úrokových sazeb v ČR, eurozóně a USA v letech 2000-2025

Koruna posiluje, dolar oslabuje

Česká měna v březnu mírně posílila k euru a dostala se těsně pod 25 korun za jedno euro. Výrazně posílila koruna k americkému dolaru, neboť ten oslabil vůči euru o 4 %. Kurz amerického dolaru se nyní blíží k 23 korunám za jeden dolar. Kurz britské libry klesl pod 30 korun za jednu libru.

Vývoj kurzu USD/CZK


Co děláme ve FINEZ?

Obecně se vždy snažíme s klienty v privátním poradenství držet diverzifikované strategie a držet se jí dlouhodobě. Stavíme diverzifikovaná portfolia z různých typů investic (nemovitosti, půda, akcie firem na burze, private equity investice…), přičemž preferujeme hmotná aktiva s reálnou užitnou hodnotou. Naším hlavním cílem není rychlý a vysoký zisk, ale hlavně stabilita výnosů a ochrana před inflací. Nehrajeme ruletu. Nesázíme na krátkodobé pohyby na burze.

Co se týče akcií, držíme dnes akciovou složku raději výrazně podváženou a preferujeme selektivní přístup. Nekupujeme S&P 500. Volíme spíše dividendové stálice a obecně firmy s co nejpevnějším postavením na trhu. Po 15 letech nadprůměrných výnosů a zejména po raketovém růstu v posledních dvou letech, kdy hodnota indexu S&P 500 stoupla o polovinu, vnímáme budoucí výnosový potenciál akcií pro následujících 5-10 let výrazně podprůměrný.

Zajímavější perspektivu výnosů pro nejbližší roky vidíme hlavně v private equity, neboť ocenění privátních firem je aktuálně zhruba třetinové v porovnání s oceněním firem obchodovaných na burze. Proto v rámci našeho fondu Ernest Global PuPEq vytváříme portfolio z nejúspěšnějších amerických a evropských private equity fondů.

Relativně stabilní výnosy výrazně nad inflací očekáváme také od nemovitostní složky, kde investujeme prostřednictvím různých nemovitostních fondů do různých typů komerčních nemovitostí (obchody, kanceláře, logistika, průmysl…), kde se nyní rentabilita nájmu pohybuje kolem 6–7 % ročně. Kromě nájemních nemovitostí investujeme dnes také do realitních fondů zaměřených na rezidenční development.

Dobrý příklad takového vyváženého koktejlu namíchaného z nejrůznějších investic představuje náš nízkonákladový multi-asset fond Otakar, který by měl stabilně přinášet investorům zhodnocení zhruba na úrovni 5–7 % ročně. S klienty privátního poradenství mícháme podobné koktejly individuálně podle situace každého klienta, jeho finančních plánů a rizikového profilu. Ukázku struktury portfolií a jejich historického vývoje hodnoty najdete na stránce Privátní poradenství.

FINEZ privátní investiční poradenství - ukázka struktury portfolia


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Výkonnost dosažená v minulosti ani očekávaná výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Data uvedená v článku pochází z webových stránek MSCI, S&P Global, Finance Yahoo!, TradingEconomics, OnVista, FRED, ECB, ČNB, PSE, PXE a ČSÚ a jsou platná k 31. 3. 2025, není-li uvedeno jinak.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 4. 2025

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (21.5 + 16.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru