Září ve znamení komoditních akcií
Hlavní slovo si vzaly tzv. komoditní akcie, kde se výrazně projevil růst cen komodit v uplynulých týdnech. Za poslední měsíc si index STOXX Basic Resources připsal 15,9% a index STOXX Oil & Gas 7,5%. Nejvyšší výnosy pak zaznamenaly akcie společností zabývajících se těžbou zlata, stříbra a uhlí. Mezi investory velmi oblíbený AMEX Gold Bugs si přišel na 23%, Silver Mining dokonce na 28,5% a Global Coal vykázal na měsíční bázi výnos ve výši 25%.
S hrozbou ochlazení americké potažmo celosvětové ekonomiky se ke slovu dále přihlásily technologické akcie. Index STOXX Technology se za poslední měsíc vyhoupl o 6,3%. Podobně s šesti procenty vyšel další do portfolia často přimíchávaný index AMEX Biotech. Dařilo se také některým specifickým odvětvím jako jsou například stavba lodí, nebo solární akcie. V regionálním měřítku se jako velmi zajímavé jeví utility a infrastruktura na rozvíjejících se trzích. Necelých 18% si tak připsal třeba DAXglobal Asia Infrastructure.
Krize hypoték dopadá na banky a stavební firmy
Na opačné straně výsledkové listiny najdeme v globálním srovnání sektory financí a stavebnictví. Index STOXX Banks odepsal na měsíční bázi -2,8% a barometr akcií stavebních firem STOXX Construction -2,2%. Nejhůře dopadly akcie v USA a v Japonsku. S&P Homebuilding ztratil jen za uplynulý měsíc -11,9% a podíváme-li se na jeho hodnotu před rokem, zjistíme, že tento index poklesl již o více než -40%. Na druhé straně Tichého oceánu, v zemi vycházejícího slunce, poklesly velmi výrazně akcie finančního sektoru. Bankovní tituly obsažené v indexu TOPIX Banks poklesly v průměru za měsíc o -12,5% a ztráta na roční bázi je již něco málo přes -30%.
Hypoteční krize v USA není ještě zdaleka zažehnána. Situace ve stavebnictví a finančnictví se tudíž i nadále může vyvíjet nepříznivým směrem. Paradoxně tak v příštích týdnech a měsících nebudou akcie velkých bank patřit k nestabilnějším, jak tomu běžně bývá. Podobně by se investoři měli raději vyhnout nemovitostním akciím, či tzv. REITs, zvláště pak v USA, Velké Británii, Austrálii a dalších regionech, kde se již delší dobu hovoří o bublině. Naopak na některých rozvíjejících se trzích (např. Turecko) mohou nemovitostní akcie patřit k potenciálně velmi zajímavým investicím.
Technologie slibují zajímavé zisky
Na dlouhodobém horizontu lze doporučit sektor technologií. Osobně si nejvíce slibuji od biotechnologií a od odvětví zabývajícího se mikro součástkami – tzv. nanotechnologie. Pro fajnšmekry se dnes objevují nové a nové netradiční tržní segmenty, u nichž se dá spekulovat na nadvýkonnost oproti celému trhu. Jedním z nich je již výše zmiňovaná stavba lodí. Nedávno se na trhu objevil také index složený z akcií firem provozujících železniční dopravu. Velké popularitě se již těší různé eticko ekologické investice od solární energie, přes pitnou vodu až po waste management.
Nejlevnější jsou "ropné akcie"
Z pohledu ocenění akcií poměrem ceny ku zisku se nadále jako velmi perspektivní jeví firmy spojené s těžbou a zpracováním ropy. Bude-li stoupat cena ropy, pak může tato investice ve střednědobém až dlouhodobém horizontu přinést atraktivní zisky. Jako „levné“ lze ale obecně označit i akcie bank. Vypořádají-li se v příštích měsících s problémovými hypotékami a strachem investorů o stabilitu některých velkých mezinárodních bankovních koncernů, pak i tato investice může v období 1-3 let přinést outperformanci oproti celému trhu.
Telekomunikace udržují stabilitu
Kdo hledá větší stabilitu akciových investic, ten by se měl v dnešních dnech poohlížet spíše po telekomunikacích. V posledních letech se vyznačují poměrně nízkou volatilitou a zároveň nabízí jedny z nejvyšších dividend. Tak je tomu i v naší kotlině, respektive v celém středoevropském regionu. Akcie telekomunikací jsou například ideálním nástrojem pro rentiéry, mající k dispozici větší kapitál, ze kterého chtějí čerpat pravidelnou rentu.
Strukturovat, strukturovat, strukturovat…
Sledujete-li trochu vývoj na akciových trzích, nebo pokud jste alespoň pozorně četli tento článek, pak mi v jednom musíte dát zapravdu. Vývoj v posledních týdnech krásně ukazuje, jak důležité je strukturovat investice na regionální i sektorové úrovni.
Psáno pro iDnes.cz