Regionální analýzy

Regionální analýza - Taiwan

Od začátku roku proběhly na Taiwanu parlamentní a prezidentské volby. V obou zvítězila nacionalistická strana Kuomintang. Po obou následoval růst akcií. Jak mohou volby ovlivnit ekonomický vývoj v zemi? Vyplatí se dnes investovat do taiwanských akcií?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 4. 2008

Taiwan, dříve nazývaný také Formosa, je ostrovní země ležící u jihovýchodního pobřeží Číny. Rozlohou je méně než poloviční ve srovnání s naší republikou, avšak žije zde více než dvojnásobek obyvatel, cca 23mil. Jako nezávislý stát uznává Taiwan 24 zemí (z Evropy například pouze Vatikán), většina světa ho oficiálně považuje za provincii Čínské lidové republiky.

Kuomintang se nechtěl vzdát vlády

Vztahy s Čínou jsou nyní zásadní pro další vývoj v oblasti a potažmo i pro čtenáře tohoto článku, jakožto potenciální investory do taiwanských akcií. Mnohé určitě zaskočí, že označení "Taiwan" málokdy najdete v oficiálních dokumentech, daleko častěji místní vláda používá (respektive donedávna používala) název "Republic of China" (ROC).

Pro osvětlení situace je nutné znát historické souvislosti z minulého století. Po druhé světové válce se moci v pevninské Číně chopili komunisté. Představitelé do té doby vládnoucího Kuomintangu (KMT) se uchýlili na ostrov Taiwan. Ačkoliv ztratili faktickou kontrolu nad pevninskou Čínou, na mezinárodní úrovni i nadále vystupovali jako zástupci celé Číny. Až do roku 1971 například zastupoval Čínu v Radě bezpečnosti OSN taiwanský delegát.

Místní obyvatelé chtěli nezávislost

Po dlouhá léta se Kuomintang snažil svrhnout komunistický režim Čínské lidové republiky (ČLR) a opětovně vytvořit jednotnou Republic of China, ovšem samozřejmě pod vládou KMT. Zatímco ČLR považovala Taiwan za svou rebelantskou provincii. Mezitím se na Taiwanu utvářela opozice ze zástupců původního obyvatelstva. Těm se pochopitelně nelíbil vpád přibližně dvou milionů lidí, kteří jim najednou začali organizovat život.

Teprve v roce 1987 bylo na Taiwanu zrušeno stanné právo vyhlášené Kuomintangem a země se vydala cestou demokratické pluralitní společnosti. Poprvé mohly svobodně vznikat nové politické strany, jako nejvýznamnější opoziční Demokratická pokroková strana (DPP). Ta začala prosazovat nezávislost Taiwanu.

Nakonec se snad po letech usmíří

V posledních letech si představitelé ROC i ČLR konečně víc a víc uvědomují, že pro obě země je ekonomicky i společensky nejprospěšnější, když se vzájemně respektují a spolupracují. Dnešní KMT je v tomto směru otevřenější než DPP, ačkoliv i donedávna vládnoucí prezident Chen Shu-Bian (představitel DPP) prosazoval hledání společné řeči s ČLR.

Dvojité vítězství Kuomintangu v parlamentních i prezidentských volbách ujistilo mezinárodní společenství, že Taiwan bude nadále rozvíjet investice v pevninské Číně a usilovat o harmonické vztahy. Dokonce se jako reálný scénář jeví i oficiální uznání náležitosti k ČLR ze strany Taiwanu za předpokladu, že ČLR ponechá Taiwanu autonomní statut.

Taiwan patří mezi asijské tygry

V druhé polovině minulého století se Taiwan proměnil z čajovníkových plantáží na průmyslově orientovanou ekonomiku. Nejprve se jednalo o spotřební zboží a textilní průmysl. Postupně se však začal rozvíjet i technologicky náročnější průmysl.

Taiwan se stále řadí mezi takzvané asijské tygry. Avšak výroba spotřebního zboží, oděvů, bot apod. se již přesunula do jiných zemí, zejména do Číny a Vietnamu. Textilní průmysl se dnes orientuje převážně na syntetická vlákna. Mezi hlavní průmyslová odvětví pak patří informační technologie, telekomunikační technologie, optoelektronika, polovodiče, biotechnologie a farmaceutický průmysl.

Made in Taiwan

Taiwan patří k největším světovým producentům čipů, křemíkových desek, počítačových komponentů, LCD i CDT monitorů, ADSL modemů, videokamer, optických vláken, LED diod, GPS zařízení, Bluetooth, cyklistických komponentů, elektrických vozíků či terénních vozidel.

Hlavním pohonem výroby je vysoká konkurence. Podle oficiálních taiwanských statistik Taiwan Statistical Data Book zde například působí 45 výrobců křemíkových desek, 90 výrobců LCD monitorů, 240 biotechnologických firem, 414 farmaceutických firem, nebo 480 výrobců lékařských zařízení.

Když je řeč o Taiwanu, vždy se mi vybaví slavná věta z jednoho amerického filmu (tuším že Armagedon, ale tím už si nejsem jistý), kdy v kosmickém prostoru ruský astronaut opravuje zařízení americké lodi, všichni na něj nechápavě hledí a on prohlásí „Americky součástky, rusky součástky, všechny sou z Taiwanu."

Nad očekávání dobrá makrodata

Taiwan však už dávno není výhradně průmyslovým státem. Výroba jako taková tvoří pouze 27% HDP, dalších 71% připadá na služby, ve kterých největší podíl zaujímá obchod a finančnictví. Reálný růst HDP dosáhl v uplynulém roce 5,5%, tedy o celý jeden procentní bod více, než se očekávalo. Přitom inflace se udržela pod dvouprocentní a nezaměstnanost pod čtyřprocentní hladinou.

Obchodní bilance dosahuje každoročně kladného salda, v roce 2007 převážili vývozy nad dovozy o cca 27mld USD. Hlavními obchodními partnery Taiwanu jsou Čína, Japonsko, USA, Hong Kong, Singapur a Jižní Korea.

2008_04_02_Taiwan_graf_MSCI_Taiwan.gif

Akcie mají slibné vyhlídky

Burza cenných papírů v Taipei poslední roky neoslňovala investory růstem srovnatelným s jinými státy v regionu JV Asie. Ovšem až se světové akciové trhy vzpamatují, mohl by přijít čas pro taiwanské akcie. Pozitivní ekonomická data i celosvětově vítané vítězství Kuomintangu ve volbách tomu nahrávají. Navíc se zdejší burza jeví jako vhodnější alternativa pro investici do čínských akcií (ale o tom až někdy příště).

Akcie některých významných taiwanských firem je možné kupovat na Wall Street. Drobným investorům se nabízí fondy od Fidelity, JP Morgan a UBS. Dále jsou na trhu open-end certifikáty od ABN Amra, DWS GO, Goldman Sachs a Morgan Stanley. Poslední relativně snadno dostupnou příležitostí jak investovat čistě do taiwanských akcií je ETF na MSCI Taiwan od i-Shares.

Jinou alternativou jsou podílové fondy, které mají zpravidla v názvu "Greater China". U těch bývá okolo 20% portfolia zainvestováno v Taiwanu. Případně i některé fondy asijských tygrů.

 
Psáno pro portál Investujeme.cz
 
 

Dále doporučujeme:

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 4. 2008

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (12.0 + 1.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru