Obnovení obchodu s Íránem pomůže Evropě
20. 7. 2015
Nakopne MS ve fotbale brazilskou ekonomiku?
16. 6. 2014
Přichází opět čas na emerging markets?
8. 10. 2013
Egypt je po celém světě proslulý velkolepou historií a je po právu nazýván největším světovým muzeem pod otevřeným nebem. O perspektivách a rizicích budoucího vývoje egyptské ekonomiky píše investiční poradce Jan Traxler v dalším díle seriálu o zemích N-11.
Egypt, oficiálním názvem Egyptská arabská republika, získal nezávislost v roce 1922. Vlastní ústavu, která prohlašuje zemi za republiku s demokratickým systémem, však přijal až v roce 1971. Od roku 1981 je prezidentem a zároveň hlavním orgánem výkonné moci Mohamed Hosny Mubarak. Ten se od roku 2004 pustil do zásadních ekonomických reforem, jejichž zavádění se podobně jako v naší kotlině ještě několik let potáhne a výsledky se projeví až v daleké budoucnosti.
Důležité však je provést všechny klíčové reformy dříve, než přijde nějaká rozsáhlejší krize. Navíc Egypt je nyní do velké míry usměrňován akčním plánem na roky 2007 – 2010 v rámci tzv. ENP (European Neighbourhood Policy). Jeho dodržování mimo jiné pro Egypt znamená přísun nemalých finančních prostředků z fondů Evropské unie.
Egypt, podobně jako v minulém díle zmiňované Turecko, těží z výhodné geografické polohy pro mezinárodní obchod. Odehrává se zde mnoho mezinárodních obchodních a politických jednání. Tomu nahrává také dobrá znalost angličtiny na úřadech i v hotelech, stejně jako možnost platit americkými dolary či eurem. Akorát můžete mít problém s pronajmutím automobilu, ale to už je trochu jiná kapitola.
Egyptská ekonomika nevykazuje v posledních letech špatná čísla. HDP vzrostl za poslední fiskální rok (do června 2007) o 6,9 %, což je lepší výsledek než v předchozích dvou letech (6,1 % červen 2006 a 5 % červen 2005) a za celý rok 2007 se očekává růst ve výši 7,5 %. Nezaměstnanost byla v prosinci 2006 na úrovni 9,5 %. To odpovídá dlouhodobému standardu. Problematičtější se stává inflace, která se v prosinci 2006 dostala až na 12,4 %. Cílová inflace pro rok 2007 ve výši 8,5 % bude pravděpodobně mírně překročena. (Zdroj dat: National Bank of Egypt)
Vliv inflace je dále umocněn tím, že největší dopad zpravidla pocítí nejchudší část obyvatelstva. Podle oficiálních údajů CIA žije v zemi faraónů 20 % obyvatelstva pod hranicí chudoby, neoficiální údaje však hovoří až o 40 %. Tyto údaje do značné míry korespondují s tím, že zhruba 30 % populace starší patnácti let neumí číst a psát.
Z dlouhodobého hlediska nelze podceňovat ani nezaměstnanost. Při stávajícím ročním přírůstku obyvatelstva o 1,72 % musí stát každoročně najít nová pracovní místa pro více než 600 000 lidí, aby se nezaměstnanost držela na stejné úrovni. Věková struktura obyvatelstva (viz graf predikované struktury obyvatelstva v roce 2025) však na druhou stranu neindikuje možné problémy s penzijním systémem v dohledné době.
Z pohledu investorů se jako nejzávažnější problém jeví výrazné zadlužení Egypta, které podle vládních statistik dosahuje 92 % HDP, podle neoficiálních zdrojů však jde o více než 140 % HDP. Každopádně zahraniční dluh se Egyptu daří pomalu snižovat. Jeho aktuální výše je 28 % HDP, před třemi lety šlo o 42,5 %. To je částečně dáno snížením dluhu v absolutním vyjádření, ovšem z velké části pouze kouzlem matematiky díky růstu HDP.
Velké příjmy do státní pokladny přináší provoz Suezského průplavu a potrubní dopravy Sumed, sloužící především pro transport ropy přečerpané z tankerů, které díky hlubokému ponoru nemohou kanálem proplout.
Další nezanedbatelnou položku HDP tvoří turistický ruch. Navzdory několika teroristickým útokům v uplynulých letech se počet zahraničních turistů rok od roku zvyšuje. Turistický ruch je společně se Suezským průplavem a s transfery peněz od Egypťanů pracujících v zahraničí hlavním zdrojem zahraničních deviz. Ty jsou důležité pro stabilitu egyptské měny, potažmo celé ekonomiky.
Stabilita měny je samozřejmě důležitá také pro investory. Ačkoliv Egypt o své měně hovoří jako o relativně stabilní, je třeba se ptát, vůči čemu je stabilní. Ano, v porovnání s americkým dolarem je vývoj poměrně stabilní. Ovšem z pohledu evropského investora již nejde o nejrůžovější obrázek. Jak je vidět na následujícím grafu, za uplynulý rok poklesla hodnota egyptské libry vůči euru přibližně o devět procent.
Egypt je významným exportérem ropy, daleko známější je však textiliemi a bavlněnými výrobky. V této oblasti musí dnes čelit silné konkurenci asijských zemí, což nutí místní firmy k investicím do nových zařízení a zefektivňování výroby. Lze očekávat těžká léta pro domácí textilní a oděvní průmysl, což by mohlo mít neblahé důsledky na zaměstnanost. Mezi dovozem hrají hlavní roli elektrické spotřebiče a automobily.
Podívejme se nyní na vývoj egyptských akcií. Vůdčí index burzy v Káhiře CASE 30 si jen za uplynulých dvanáct měsíců připsal úctyhodných 53 %. Na tříleté periodě může jako jeden z mála konkurovat čínským akciím s výnosem necelých 300 %.
Při pohledu na takto vysoká čísla by si každý měl několikrát zopakovat onu nudnou formulku, která se objevuje na všech propagačních materiálech týkajících se investic: „Historická výkonnost není zárukou budoucích výnosů.“ U zemí, jako je Egypt, to platí dvojnásob. Také je třeba zdůraznit, že s P/E okolo 20 nejsou egyptské akcie zrovna nejlevnější.
Kdo přesto věří v pokračující růst, nemá na výběr mnoho instrumentů, pomocí kterých by participoval přímo na vývoji akcií obchodovaných v Káhiře. Fond čistě orientovaný na Egypt na našem trhu nenajdeme. Nabízí se pouze open end certifikáty od třech významných emitentů: Deutsche Bank, ABN Amro a Goldman Sachs.
Psáno pro portál Investujeme.cz
Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně
Sledujte nás
Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.
© 2023 FINEZ Investment Management, s.r.o.
Jakýkoliv obsah této stránky není možné šířit bez souhlasu FINEZ Investment Management, s.r.o.