Regionální analýzy

Korejsko-japonská hospodářská válka se vyostřuje

Korejské výrobky se dnes prodávají více než japonské. Ale Japonsko to tak nehodlá nechat. Vsadit na japonské akcie?

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 3. 2013

Před třiceti lety u nás nikdo neznal žádnou korejskou značku. Ještě v devadesátých letech byly korejské výrobky proslulé jako největší „šmejdy". Naopak nejvyšší punc high-tech kvality měla japonská elektronika. Dnes je korejská firma Samsung největším světovým výrobcem mobilů, každá druhá česká domácnost má doma televizi korejské značky Samsung nebo LG a po českých silnicích už jezdí více korejských aut značky Hyundai a Kia než japonských automobilů Toyota, Mazda, Honda či Nissan.

Ekonomický boom díky slabé korejské měně

Za nevídaným rozkvětem korejské ekonomiky stojí celá řada faktorů. Ten nejzásadnější však bývá často opomíjen. Korea se během posledních let proměnila v jednoho z hlavních světových exportérů automobilů a elektroniky. Svůj díl do značné míry ukousla na úkor Japonska. V tomto směru korejské ekonomice významně pomohla slábnoucí měna. Díky slabší měně jsou totiž v zahraničí korejské výrobky levnější než japonské a korejské firmy se mohou i tak chlubit vyšší ziskovou marží.

Korejský won se za uplynulých třicet let propadl na čtvrtinu své hodnoty. Od roku 2007 do roku 2012 oslabil vůči japonskému yenu téměř o 50 %. Není proto vůbec divu, že právě v tomto období se korejských firmám začalo nebývale dařit, zatímco japonské firmy jako Panasonic nebo Sony se dostaly do ztráty.

30 let korejský won oslaboval, obrací se trend?

Vývoj kurzu KRW/JPY

Zdroj: Mauldin Economics, Bloomberg

Japonsko vrací úder, kurz yenu oslabuje

Jenomže nový japonský premiér Šinzó Abe to tak nehodlá ponechat. Okamžitě po nástupu do funkce začal ostře kritizovat dosavadní „laxní přístup" japonské centrální banky a vydobyl si rozšíření programu kvantitativního uvolňování a změnu přístupu centrální banky s cílem rozdmýchat inflaci a výrazně oslabit kurz japonské měny. Kurz japonského yenu skutečně poslední měsíce výrazně oslabuje. Od listopadu již ztratil k americkému dolaru 15 %. Také vůči korejskému wonu oslabil ve stejném období zhruba o 16 %. Uvidíme, jaká bude reakce korejské centrální banky. Možná budeme svědky velmi ostré měnové války.

Hodnota jednoho dolaru v japonských yenech (kurz USD/JPY)

Vývoj kurzu USD/JPY

Zdroj: Bloomberg

Dlouhodobé vyhlídky Japonska jsou velmi negativní

Abych byl upřímný, jsem sám velmi zvědavý, jak se japonské ekonomice v příštích deseti letech povede. Dlouhodobě moc růžové vyhlídky nemá. Nejen že je vůbec nejzadluženější zemí na světě s veřejným dluhem ve výši 219 % HDP (pro srovnání korejský veřejný dluh činí 34 % HDP), ale Japonci také patří k nejrychleji stárnoucím populacím s věkovým mediánem 45 let a negativním ročním přírůstkem obyvatelstva.

Po mnoha letech nyní z japonského důchodového systému více lidí vybírá, než do něj vkládá peníze. Japonská vláda má tudíž rázem potíže financovat deficit státního rozpočtu prodejem dluhopisů. A tak japonské centrální bance nezbývá nic jiného, než monetizovat japonský dluh, čili kupovat dluhopisy nově vytvořenými penězi. To nyní po třiceti letech vede k oslabování japonské měny.

Krátkodobě mají japonské akcie důvod růst

Slabší kurz yenu by mohl japonské ekonomice výrazně pomoct. Japonské exportně orientované firmy mají šanci vrátit se do zisků. A když budou profitovat japonské firmy, poteče také mnohem více peněz do státní pokladny. Nicméně nemohu se zbavit dojmu, že „Tonoucí se stébla chytá." Dlouhodobá perspektiva zůstává velmi negativní. Avšak krátkodobě by Japonsko mohlo příjemně překvapit.

Vývoj hodnoty indexu Nikkei 225

Vývoj hodnoty indexu Nikkei 225

Zdroj: Bloomberg

V článku Do čeho investovat v roce 2013 jsem zmiňoval japonské akcie jako jeden ze spekulativních tipů na tento rok. Od začátku roku stoupla hodnota indexu japonských akcií Nikkei 225 o jedenáct procent. Mnohým akciím se dařilo ještě lépe. Kupříkladu akcie firmy Panasonic zhodnotily o 20 % a cena akcií firmy Sony stoupla od začátku roku dokonce o 30 %. Nyní visí ve vzduchu korekce, ale věřím, že v druhé půlce roku japonské akcie dále posílí podpořeny lepšícími se hospodářskými výsledky.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
4. 3. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (45.5 + 25.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru