Regionální analýzy

Investiční mapa: developed, emerging a frontier markets

Developed, emerging a frontier markets, to jsou tři kategorie klasifikace investičních trhů. Která země kam patří?

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 10. 2010

Termín "emerging markets" všichni známe a běžně používáme. Zpopularizoval ho v osmdesátých letech Antoine van Agtmael, ekonom Světové banky. Označuje země s investičně dostupným a dostatečně likvidním trhem cenných papírů a rychle rostoucí ekonomikou, avšak ne ještě zcela rozvinutou.

I mezi rozvíjejícími se trhy však existují značné rozdíly, a tak se postupně začaly dělit na více a méně rozvinuté emerging markets. Pro méně rozvinuté rozvíjející se trhy se v poslední době vžil nový termín "frontier markets".

A tak se nyní svět dělí z pohledu investorů na čtyři investiční kategorie:
1. Developed markets - USA, Kanada, EU15, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland
2. Emerging markets - BRIC, střední Evropa, jižní Amerika, jihovýchodní Asie
3. Frontier markets - východní Evropa, Balkán, GCC, některé africké země
4. Non-investable markets - střední Asie, střední Amerika, Afrika

Aktuální rozdělení dle kategorizace MSCI zobrazuje následující mapa:

2010_10_06_Investicni_mapa_MSCI.jpg

Taiwan a Korea jsou aspiranty na povýšení mezi rozvinuté trhy, Katar a Spojené arabské emiráty mají blízko posunu z frontier markets do emerging markets. Kandidáty na zařazení mezi frontier markets jsou Saudská Arábie, Ghana, Botswana, Jamajka a Bosna a Hercegovina.

MSCI má ve srovnání s jinými poskytovateli indexů tvrdší kritéria (uvedena na obrázku níže). FTSE a Dow Jones jsou trochu benevolentnější. FTSE například již řadí Koreu mezi rozvinuté trhy a mezi emerging markets udává navíc oproti MSCI Pakistán. Mezi frontier markets zahrnuje mimo země klasifikované dle MSCI také Albánii, Makedonii, Slovensko a Pobřeží slonoviny.

Kritéria pro zařazení do indexu MSCI
2010_10_06_MSCI_Criteria.jpg
Zdroj: MSCI

Česká republika je nadále řazena mezi emerging markets a dle komentáře k červnové reklasifikaci na tom MSCI nehodlá v nejbližší době nic měnit. Z pohledu "západního světa" jsme prostě banánová republika. Dlužno dodat, že někdy si to při pohledu na (ne)funkčnost našeho státního aparátu a (ne)efektivitu trhu říkám taky.

Psáno pro portál Finmag.cz

Dále doporučujeme:

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 10. 2010

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (37.2 + 15.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru