Regionální analýzy

Ekonomický a investiční potenciál východní Asie

V dnešní "investiční mapě" se podíváme do východní Asie. Po olympijských hrách Čína mnoho lidí láká. Doporučuji však zůstat pouze u úvah o dovolené a na investice v celém východoasijském regionu na nějaký čas raději zapomenout.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 9. 2008

V oblasti východní Asie leží tři ekonomicky velmi silné státy: Čína, Japonsko a Korea. Dále zde najdeme dvě specifická území. Prvním je Hong-Kong, dnes již součást Číny s oficiálním dovětkem "zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky". Druhým pak Taiwan, který jako oficiální název používá "Republic of China". OSN ho za samostatný stát neuznává. Naopak po mnoha letech dochází k uvolňování vztahů s pevninskou Čínou a dokonce se jako reálný scénář jeví donedávna nepředstavitelné - sjednocení do jedné Číny. Geograficky do výhodní Asie ještě spadá KLDR (Severní Korea) a Mongolsko.

Dle hrubého domácího produktu přepočteného na paritu kupní síly (PPP) je Čína druhá největší na světě, Japonsko třetí a Korea šestnáctá. Taiwan "vyprodukuje" zhruba dvaapůlkrát tolik co Česká republika, HDP Hong-Kongu je oproti ČR jen nepatrně vyšší. Sečtením se dostaneme zhruba na pětinu světového HDP, což přibližně odpovídá ekonomice USA, či celé Evropské unie. Odpovídá to také počtu obyvatel, neboť zde žije cca 20% světové populace. S trochou nadsázky se oblast od východního pobřeží Číny po Japonsko označuje za jednu obří fabriku. Vsadím se, že minimálně polovina elektroniky ve vaší domácnosti bude mít zezadu nalepený štítek „Made in China", nebo „Made in Taiwan". A kdybyste je rozebrali na součástky, tak z nich bude podíl Číny a Taiwanu (duo v investicích často označované jako Greater China) ještě daleko větší.

Japonsko je známé svou precizností u aut, robotů či fotoaparátů. Korea drží prim ve výrobě lodí a LCD obrazovek. Taiwan má prsty ve všem okolo počítačů a telekomunikace. Japonsko a Taiwan jsou dále velmi aktivní na poli biotechnologií a farmaceutiky. A Čína, ta především všem třem dodává součástky a materiál od kovových slitin až po nejrůznější druhy plastů. Rozsah spotřebního zboží z Číny by zabral několik stran textu. Pro zajímavost, Čína spotřebuje téměř polovinu světové produkce bavlny. Pokud jde o ropu, ano, spotřeba zde mnoho let v řadě roste, na druhou stranu je zhruba jen třetinová ve srovnání s USA.

Hong-Kong je po materiální stránce v podstatě obřím překladištěm. Panuje zde mezi všemi velmi čilá obchodní výměna, kterou na předních místech obchodních partnerů narušují oboustranně jen USA a Německo, doplněné na straně importérů Saudskou Arábií (hlavní dodavatel ropy) a Austrálií (hlavní dodavatel uhlí, pšenice a mnoha dalších komodit). Vedle obchodních služeb hrají v případě Hong-Kongu a Japonska stěžejní roli finanční služby. O tom částečně vypovídá i fakt, že burzy v Tokiu, Hong-Kongu a čínské Shanghaji tvoří společně s New Yorkem a Londýnem pětku největších. Narušit by je v budoucnu mohla snad jen burza v Dubaji. Podobných NEJ bychom zde našli mnoho. Ne vždy musí jít o první příčku, ale zpravidla zaujímá východní Asie tak pět pozic v první desítce. Může jít o žebříček největších přístavů, největších letišť, nejdelších mostů, ale třeba také největších emisí oxidu siřičitého apod.

Východoasijské ekonomiky mají mnoho společných rysů:
- vysoká industrializovanost (kromě Hong-Kongu)
- nedostatek vlastních komodit, tedy jejich dovoz (zejména ropa, kovy, dřevo, potraviny)
- vývoz spotřebního zboží, elektroniky a automobilů
- obrovské devizové rezervy
- vysoká zadluženost domácností
- stárnoucí populace

Díky proexportně orientované ekonomice dosahují dlouhodobě vysokých přebytků obchodní bilance, Čína a Japonsko vůbec nejvíce na světě. Z toho potažmo vyplývají i obrovské devizové rezervy. Těchto pět východoasijských zemí drží téměř tolik devizových rezerv co celý zbytek planety dohromady. Ovšem zbylé společné rysy se v nynější fázi prudkého ochlazení světové ekonomiky jeví jako fatální. Drahé komodity v porovnání s cenovou hladinou před rokem zvyšují náklady domácností. To způsobuje pokles spotřeby domácností, respektive pomalejší růst spotřeby, a zároveň tlak na zvyšovaní mezd. Vyšší mzdy a dražší komodity společně zvyšují náklady firem. To pak znamená, že firmy buď musí zvýšit cenu exportovaného zboží, nebo se spokojit s nižší marží.

Tak či tak Evropa i USA se dostaly do recese, navíc do recese tažené poklesem spotřeby domácností následkem nemovitostní krize. (Souvislosti nynější ekonomické krize najdete srozumitelně popsány v listopadovém investičním výhledu FINEZ Investment Management.) Už to samo o sobě znamená pro celou východní Asii založenou na produkci a vývozu spotřebního zboží vážný problém. K tomu se přidávají výše zmiňované rostoucí náklady firem. Speciálně v případě Japonska je třeba dodat také celosvětové problémy finančního a automobilového sektoru. I když zrovna pro japonský automobilový průmysl by nakonec drahý benzín mohl být užitečný, jelikož se soustředí na vozidla s nízkou spotřebou, a navíc není žádné tajemství, že právě japonské automobilky jsou nejdále ve vývoji i výrobě aut s alternativním pohonem.

Vzhledem k výše uvedenému se investice do východoasijských akciových trhů jeví z krátkodobého hlediska jako sebevražda, vyjma některých konkrétních titulů. Ani z dlouhodobého hlediska však nevypadá situace nějak extrémně příznivě. Japonsko se zmáhá v ekonomických problémech už dvě desetiletí. Korea má hlavní období slávy pravděpodobně také již za sebou. Čína je sice obrovský trh s obrovským potenciálem, ovšem momentálně je do značné míry sevřená v kleštích a nějakou dobu se bude muset věnovat domácím problémům, aby vůbec zůstala jednotným celkem. Do toho bude dost možná v nejbližších letech čelit vážným ekonomickým problémům, podobně jako si krizí v uplynulém století postupně prošlo Japonsko, Korea i Taiwan, poté co z nuly rostly příliš dlouho příliš rychlým tempem. Nejlepší hodnocení dlouhodobé investiční příležitosti tak získal Hong-Kong a Taiwan.

Čína

růst HDP*: 9,27 %
HDP na hlavu (PPP)*: $ 5 870
inflace*: 5,9 %
počet obyvatel*: 1 327,66 mil.
rating S&P: A+
výnos akcií 5let p.a.**: 16,71 %
plusy: nerostné bohatství, devizové rezervy, obrovský domácí trh
mínusy: velké rozdíly mezi městy a venkovem, sílící hrozba vnitřních nepokojů, vysoká industrializovanost
hodnocení investiční příležitosti***: krátkodobě 4, dlouhodobě 2-

Hong-Kong

růst HDP*: 4,34 %
HDP na hlavu (PPP)*: $ 44 299
inflace*: 3,6 %
počet obyvatel*: 7,03 mil.
rating S&P: AA+
výnos akcií 5let p.a.**: 4,46 %
plusy: znalostní ekonomika, obchod (reexport), finanční centrum, ekonomická svoboda
mínusy: značná globalizovanost
hodnocení investiční příležitosti***: krátkodobě 3, dlouhodobě 2

Korea

růst HDP*: 4,15 %
HDP na hlavu (PPP)*: $ 26 278
inflace*: 3,4 %
počet obyvatel*: 48,55 mil.
rating S&P: A+/A
výnos akcií 5let p.a.**: 7,80 %
plusy: proexportní politika
mínusy: vysoká industrializovanost, zadluženost domácností
hodnocení investiční příležitosti***: krátkodobě 4, dlouhodobě 3

Japonsko

růst HDP*: 1,43 %
HDP na hlavu (PPP)*: $ 34 743
inflace*: 0,6 %
počet obyvatel*: 127,76 mil.
rating S&P: AA
výnos akcií 5let p.a.**: -0,22 %
plusy: technická vyspělost, pracovní morálka
mínusy: nemá vlastní suroviny, vysoká cenová hladina
hodnocení investiční příležitosti***: krátkodobě 3, dlouhodobě 3

Taiwan

růst HDP*: 3,43 %
HDP na hlavu (PPP)*: $ 31 501
inflace*: 1,5 %
počet obyvatel*: 23,29 mil.
rating S&P: A+
výnos akcií 5let p.a.**: -3,16 %
plusy: proexportní politika, uvolnění vztahů s Čínou (pohyb lidí a kapitálu)
mínusy: vysoká industrializovanost
hodnocení investiční příležitosti***: krátkodobě 4, dlouhodobě 2


Zdroj: FINEZ Investment Management, Mezinárodní měnový fond, MSCI Barra, Standard&Poor's
* Odhad MMF pro rok 2008
** Kalkulováno po přepočtení do eura dle indexů MSCI k 22.8.2008
*** 1=nejlepší, 5=nejhorší


Psáno pro Finanční magazín dne 25.8.2008

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 9. 2008

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (47.9 + 28.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru