Regionální analýzy

Brazilský trh má velký růstový potenciál

Slabší kurz realu, nižší úrokové sazby, letní olympijské hry, MS ve fotbale, silná generace třicátníků... to vše jsou důvody, proč by brazilská ekonomika měla růst. Jak se na růstu podílet?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
1. 10. 2012

Dlouhodobý potenciál – demografie

Brazílie po právu patří mezi hlavní světové rozvíjející se trhy hned vedle Číny nebo Indie. Není divu, vždyť se jedná o pátou největší zemi na světě svou rozlohou (8,5 mil. km2) i počtem obyvatel (199 mil.) Progresivní demografická struktura obyvatel s ročním přírůstkem 1,1 % bude mít v příštích letech stále větší vliv na rostoucí spotřebu domácností.

Jak můžeme vidět z populační pyramidy, nejpočetnější generace má dnes 15-35 let a postupně se posouvá do životní fáze, ve které bude utrácet nejvíce peněz (tj. mezi třicátým a padesátým rokem věku). Příštích 20 let by tedy v Brazílii měla velmi rychle růst spotřeba domácností.

Populační pyramida obyvatel Brazílie

Populační pyramida obyvatel Brazílie

Zdroj: US Census Bureau

Střednědobý potenciál – MS ve fotbale a olympijské hry

Brazílie se pomalu začíná chystat na dva velké sportovní svátky po sobě v rozmezí dvou let. V roce 2014 hostí Brazílie mistrovství světa ve fotbale a dva roky na to budou v Rio de Janeiru letní olympijské hry. Tyto velké akce nutí Brazílii investovat nejen do výstavby nových sportovních areálů, ale zejména do infrastruktury (nové dálnice, železnice, letiště). Brazílie si také dala za cíl do olympijských her vyřešit bydlení milionů chudých lidí ze slumů. Pomohou k tomu mimo jiné i olympijské vesnice. Z toho vyplývá, že stavební sektor v Brazílii čeká obrovský boom.

Nejde však jen o stavebnictví. Z kvalitnější infrastruktury bude dlouhodobě profitovat celá společnost. Obě sportovní akce také přivedou do Brazílie spoustu turistů, kteří zde budou utrácet. Někteří z nich se do Brazílie v budoucnu vrátí a budou zde znovu utrácet. Celkově by tak z chystaných sportovních akcí měla mít prospěch celá brazilská ekonomika.

Krátkodobý potenciál – levnější úvěry a nižší kurz realu

Brazilská ekonomika dnes z velké části stojí na exportu komodit počínaje železnou rudou a konče cukrem. Právě brazilští exportéři se v uplynulých letech dostali do problémů pod tíhou silného kurzu brazilského realu. V reakci na to centrální banka začala v srpnu loňského roku postupně snižovat úrokové sazby. Základní sazba selic rate klesla od července 2011 z 12,5 % na aktuálních 7,5 %.

Nižší úrokové sazby zlevňují úvěry, což podporuje firmy v investicích do nových výrobních kapacit a domácnosti ve spotřebě, zejména při pořizování bydlení, aut apod. V důsledku nižších úroků také klesá kurz brazilského realu, což pomůže exportérům, aby jejich produkty ve světovém srovnání byly levnější.

Vývoj kurzu BRL/USD

Vývoj kurzu BRL/USD

Zdroj: OnVista.de

Vývoj akciového trhu v Brazílii

Brazilský akciový trh byl od roku 2003 v silném růstovém trendu. V roce 2008 ale brazilské akcie postihly silné výprodeje, podobně jako ostatní akciové trhy. Od té doby už pět let akcie na burze v Sao Paulu více méně stagnují s krátkými úseky růstu i poklesu. Nyní se brazilské akcie od června mírně vzchopili, možná se pomalu začíná blýskat na lepší časy.

Vývoj indexu MSCI Brazil

Vývoj indexu MSCI Brazil

Zdroj: MSCI


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


 

Podílové fondy, ETF, indexové certifikáty

Menší investoři mají v České republice na výběr čtyři podílové fondy se zaměřením na brazilský akciový trh. Nejdelší historií se chlubí fond HSBC. Nejlevnější na správu je fond Horizon Access prodávaný v ČSOB. Nejlepších relativních výsledků zatím dosahuje fond Amundi, který jako jediný překonává benchmark (index MSCI Brazil), což je ale dáno kratší historií fondu.

Vesměs jsou ale všechny čtyři fondy dost podobné a každý rok se více daří jinému fondu, takže nelze jednoznačně říct, který z nich je nejlepší. Fond HSBC je oproti ostatním trochu agresivnější, investuje i do menších společností, v důsledku toho vykazuje vyšší volatilitu a měl by dlouhodobě přinést vyšší výnos než zbylé fondy. Prozatím se ale jeho agresivnější investiční strategie neprokázala jako úspěšnější.

Výkonnost podílových fondů po přepočtu do CZK

Fond 1 rok 3 roky (p.a.) 5 let (p.a.)
Amundi Brazil 13,4 % 4,0 % -
Horizon Access Brazil 11,3 % 0,4 % -2,6 %
HSBC GIF Brazil 14,7 % 5,3 % -5,5 %
Parvest Brazil 11,3 % 1,5 % -2,5 %

Zdroj: Morningstar

Další možnost, jak se podílet na očekávaném růstu cen akcií v Brazílii, představují indexové fondy a indexové certifikáty. Indexový certifikát s podkladovým aktivem indexem Bovespa emitovaly banky Goldman Sachs, Royal Bank of Scotland nebo Deutsche Bank. Mezi ETF převládají fondy kopírující index MSCI Brazil, což jsou například iShares, db x-trackers nebo UBS. Index Bovespa kopíruje ETF Lyxor.

Fajnšmekři si možná koupí akcie konkrétních firem. Větší firmy se sekundárně obchodují v New Yorku, kde může s akciemi obchodovat každý český broker. S některými klienty aktivní správy FINEZ například máme nakoupeny akcie společnosti Petroleo Brasileiro, největší brazilské firmy, která se zabývá těžbou ropy a zemního plynu, nebo společnosti Gerdau, jednoho z největších světových producentů oceli.

Psáno pro Finmag.cz a Peníze.cz


FINEZ Research - tipy na zajímavé investice


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
1. 10. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (15.8 + 15.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru