Ostatní

Přichází další hospodářská recese?

Evropská ekonomika upadá do recese a s ní i ČR. Mnohým firmám budou ubývat zakázky, budou muset a propouštět a vzroste nezaměstnanost. Na kahánku má i Čína, Japonsko a Austrálie. Naopak výrobě v USA se nyní daří nad očekávání dobře.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
13. 1. 2012

Jedním z poměrně spolehlivých ukazatelů, které předem indikují stav ekonomiky, dříve než dojde na fakta, je index PMI, tzv. index nákupních manažerů ve výrobní sféře. Jeho hodnota se kalkuluje z pěti komponent – objem výroby, objem nových objednávek, stav zásob na skladu, rychlost dodavatelů a úroveň zaměstnanosti.

Index nabývá hodnot od 0 do 100 a v podstatě nám říká, kolik procent manažerů reportovalo lepší situaci oproti předchozímu měsíci. Hodnota 50 znamená, že stejný počet firem hodnotí situaci kladně a stejný záporně. Hodnota 100 znamená, že všichni hodnotí situaci kladně, hodnota 0 naopak záporně.

Jinými slovy, když hodnota indexu PMI klesne pod 50, znamená to, že klesá produkce. Proto je index PMI poměrně spolehlivým ukazatelem, v jaké fázi se nachází ekonomika, zda v konjunktuře, nebo v recesi. Když se index PMI delší dobu pohybuje pod hodnotou 50, ekonomika zpravidla vstupuje do recese.

Hodnoty indexu nákupních manažerů ve výrobní sféře

  PMI prosinec 2011 Indikace PMI listopad 2011
Německo 48,4 recese 47,9
Francie 48,9 recese 47,3
Velká Británie 49,6 recese 47,6
Řecko 42,0 recese 40,9
Itálie 44,3 recese 44,0
Španělsko 43,7 recese 43,8
Irsko 48,6 recese 48,5
Polsko 48,8 recese 49,5
Česká republika 49,2 recese 48,6
USA 53,2 růst 52,7
Japonsko 50,2 růst 49,1
Austrálie 50,2 růst 47,8
Brazílie 49,1 recese 48,7
Rusko 51,6 růst 52,6
Indie 54,2 růst 51,0
Čína 50,3 růst 49,0
Taiwan 47,1 recese 43,9
Korea 46,6 recese 47,1
PMI globální 50,4 růst 49,6

Zdroj: FINEZ Investment Management, Markit

Výrobní sféra napříč celou Evropou je již několikátý měsíc v kontrakci (ve fázi poklesu). V prosinci sice hodnota indexu PMI mírně stoupla, ale stále se drží pod úrovní 50 bodů. Objem produkce v Evropě tedy nadále klesá, ale klesá pomalejším tempem než v listopadu. Nejhorší zůstává situace v Řecku, Španělsku a Itálii, ovšem pokles produkce je patrný i v Německu nebo Velké Británii.

Naproti tomu USA druhým měsícem v řadě překvapily nad očekávání pozitivními daty o zaměstnanosti i produkci. Hodnota indexu PMI ve výrobní sféře stoupla v prosinci na 53,2 z listopadových 52,7. Americká výrobní sféra tedy koncem roku dokonce přidala na tempu růstu. Od toho se odvíjí i očekávání vyššího HDP za čtvrté čtvrtletí ve srovnání s druhým a třetím čtvrtletím roku 2011.

Zejména díky USA se globální PMI v prosinci dostal nad úroveň 50 bodů, jinými slovy objem světové produkce v prosinci mírně stoupl. K růstu přispěly drobnou měrou také Japonsko, Austrálie, Čína, Rusko a Indie.

Vývoj indexu nákupních manažerů ve výrobní sféře ve světě

Výrobní PMI svět

Zdroj: FINEZ Investment Management, Plexus Asset Management, Markit

Česká republika kopíruje vývoj v Německu. Ačkoliv hodnota indexu PMI v prosinci lehce stoupla ze 48,6 na 49,2, již druhým měsícem výroba klesá (hodnota pod 50). Vše nasvědčuje tomu, že evropská ekonomika upadá do recese a stáhne s sebou i Českou republiku.

Vývoj indexu nákupních manažerů ve výrobní sféře v ČR

Výrobní PMI ČR

Zdroj: FINEZ Investment Management, HSBC, Markit

Pouze v USA se momentálně daří výrobě, v ostatních regionech se motory zadrhávají. Tomu mimochodem odpovídá i vývoj akcií v roce 2011, kdy americký trh jako jeden z mála neskončil v mínusu.

Evropská ekonomika pomalu ale jistě upadá do recese a s ní i ČR. Podobný vývoj možná brzy nabere i Čína s Japonskem a Austrálií. Hospodářská recese však neznamená konec světa, jen bude zase trochu těžší sehnat práci. Některé výrobní firmy budou mít méně zakázek a nezbude jim nic jiného, než propouštět.

Psáno pro portál Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
13. 1. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (38.9 + 9.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru