Ostatní

Jak se zabezpečit na stáří? Pořiďte si slepici

Chcete-li se zabezpečit na stáří, vychovejte si slepici, která snáší pravidelně vajíčka... nájem z nemovitosti, dividendy u akcií atd.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 5. 2010

Mnohokrát už jsem v diskuzích uváděl, že za nejlepší zajištění na postproduktivní věk považuji rodinu a slepici, která snáší vajíčka. Jak může taková slípka vypadat v praxi?

Nemovitost a příjem z pronájmu

Velmi rozšířeným způsobem zajištění finanční renty je po vzoru Kiyosakiho pronajímat byty a jiné nemovitosti. Cena nemovitosti dlouhodobě roste zhruba s inflací. Musíte však občas investovat do údržby a oprav, jinak by mohla naopak začít klesat na ceně. Zbylá část příjmů z pronájmu vám ale generuje pravidelný pasivní příjem.

Pronajímání nemovitostí je dobrý způsob zajištění renty. Ovšem aktuálně není výše nájmu moc rentabilní, těžko se budete dostávat nad 3 % čistého výnosu. To už si pak člověk říká, zda mu to stojí za námahu, zda by nebylo efektivnější nechat peníze na termíňáku. Z dlouhodobého hlediska nebylo, neboť v uvedených 3 % je kalkulováno pouze s příjmem z pronájmu, ne s růstem ceny nemovitosti. A potvora inflace dělá z dlouhodobého hlediska opravdu hodně.

Vlastní (rodinná) firma

Ideální zabezpečení přináší vlastní rodinná firma. Přívlastek "rodinná" je podstatný. Když se vám nepodaří předat veškeré zodpovědnosti vašemu potomstvu, pak v momentě, kdy nebudete fyzicky nebo duševně schopni firmu vést, sesype se jako domeček z karet.

Určitou formou rodinné firmy může být i "rodinná farma", nebo řekněme obecně vlastní zemědělská produkce. Ona slepice z úvodu článku tak nemusí být jen metaforickým připodobněním. Kur domácí, kravka dávající mléko, políčko plné brambor, višňový sad - i to je cesta k zajištěnému stáří. Ve všech případech produkujete něco, co jste schopní prodat za peníze, nebo přinejmenším směnit za jiné zboží. A v případě nouze samozřejmě také sami zkonzumovat.

Akcie a dividendy

Velmi zajímavým a zároveň efektivním doplňkem vlastní rodinné firmy jsou akcie, prostřednictvím kterých se stáváte spolumajitelem dalších společností. Sice jen drobným spolumajitelem, který neovlivní chod firmy, ale má právo na podíl na zisku společnosti vyplácený na dividendách. Čistý dividendový výnos se u mnohých evropských akcií pohybuje okolo 4-5 %, což je více, než aktuálně získáte z pronájmu nemovitostí, přitom s menším úsilím.

Ceny akcií také z dlouhodobého hlediska drží krok s inflací, respektive s tempem navyšování tržeb a zisků firmy. Ovšem z krátkodobého hlediska podléhají značným výkyvům, kolikrát i o desítky procent. Pakliže držíte akcie skutečně dlouhodobě, je velice pravděpodobné, že budete mít z dividend vyšší rentu než z úroků nebo příjmů z pronájmu. Kdybyste ale potřebovali akcie prodávat, mohlo by se vám stát, že se trefíte do nevhodné doby a budete prodávat za výrazně nižší cenu, než jste si představovali.

Dluhopisy a jiné produkty s pevným úrokem

Konzervativnější alternativou zajištění pasivního příjmu jsou dluhopisy a obdobné produkty nesoucí pevný úrok. Konzervativnější jsou v tom, že jejich tržní cena nepodléhá takovým výkyvům jako tržní cena akcií. Naproti tomu ale mají dluhopisy jednu obrovskou nevýhodu. Na rozdíl od akcií a nemovitostí mají pevnou jmenovitou hodnotu, jejich tržní cena tak neroste dlouhodobě s inflací. Také je dobré mít na paměti, že dluhopis je pouze "papír", nestojí za ním žádná fyzická hodnota, jen slib, že dlužník bude platit úroky a při splatnosti dluhopisu splatí celou jmenovitou hodnotu.

Autorské honoráře, licenční poplatky a jiné

Dobrou slepicí může být ledacos. Umělci mohou mít pasivní příjem z poplatků za autorské honoráře, podobně vynálezci za různé licenční poplatky, nebo pojišťovací zprostředkovatelé následné provize z uzavřených pojistek.

Klíčový je princip vychovat si slepici, která snáší pravidelně vajíčka a pokud možno s co nejmenším úsilím. Já osobně považuji za nejlepší finanční zabezpečení rodinnou firmu a akcie zavedených společností vyplácejících pravidelně dividendy. Jaké "slepice" preferujete vy?

Psáno pro portál Finmag.cz

Dále doporučujeme:

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 5. 2010

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (21.7 + 44.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru