Ostatní

Inflace v ČR: zatím nízká, ale brzy poroste

Již třetím rokem se inflace v ČR plahočí kolem nuly. Avšak rostoucí mzdové náklady firem a rostoucí ceny komodit se brzy promítnou do vyšší inflace.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 11. 2016

Ačkoliv se české ekonomice poslední dobou velmi daří, inflace je již třetím rokem velmi nízká. V roce 2014 dosáhla inflace jen 0,4 %, v roce 2015 podobně jen 0,3 % a v letošním roce je zatím meziroční inflace taktéž pouhých 0,3 %. Přitom průměrná inflace za posledních 15 let dosahuje hodnoty 2,3 % ročně.

Meziroční inflace v ČR

Meziroční inflace v ČR

Zdroj: Český statistický úřad, FINEZ Investment Management

Čemu vděčíme za nízkou inflaci?

Za nízkou inflací stojí souběh několika faktorů. Celkově sehrál určitě největší roli vývoj cen na komoditních trzích ve světě. Ceny komodit na světových burzách klesly minulý rok na nejnižší úroveň za posledních 10-15 let. V případě zemědělských komodit za to můžeme děkovat počasí, již čtyři roky ve světě nepřichází žádné podstatnější výpadky v úrodě. Díky tomu několik let klesaly ceny komodit na burze a díky tomu také několik let nerostou ceny potravin v českých obchodech.

Před dvěma lety také na burze spadla cena ropy a plynu na polovinu. Díky tomu jsme poslední dva roky utratili výrazně méně peněz za pohonné hmoty. Díky tomu také nerostly ceny jízdenek. A firmám se snížily náklady na dopravu zboží. Do toho asi osm let klesala cena elektřiny na burze, potažmo i cena od českých dodavatelů elektřiny. I to přineslo domácnostem a firmám v uplynulých letech značné úspory a pomohlo držet inflaci velmi nízko.

Zdravý konkurenční boj spolu s tlakem z Evropské unie přinesl v uplynulých letech také podstatné zlevnění telekomunikačních a datových služeb. Ale ty už hrají ve výdajích domácností menší roli, ve spotřebitelském koši pro výpočet inflace mají váhu necelá 3 %. Klíčový je vývoj cen potravin, ty se podílí na inflaci spolu s nealkoholickými nápoji téměř jednou pětinou. Deset procent dělají náklady na energie (elektřina a topení) a dalších deset procent náklady na dopravu.

Rozložení spotřebitelského koše pro výpočet inflace v ČR

Rozložení spotřebitelského koše pro výpočet inflace v ČR

Zdroj: Český statistický úřad, FINEZ Investment Management

Hlavní důvody, proč byla tři roky inflace v ČR nízká

  • Dobrá úroda, klesající ceny zemědělských komodit, stabilní ceny potravin
  • Levnější ropa, výrazný pokles cen pohonných hmot, stabilní ceny jízdenek
  • Klesající ceny elektřiny a plynu

Inflace už klepe na dveře

České ekonomice se daří, nezaměstnanost je nízká, a tak již druhým rokem v České republice poměrně rychle rostou mzdy, a to v podnikové sféře i ve státním sektoru. To se musí brzy projevit do inflace. Firmám stoupají mzdové náklady a ty promítnou do koncové ceny zboží či služby. Nejvíce je to patrné v sektoru IT služeb, ale postupně tento tlak přijde i do dalších odvětví ekonomiky.

Paralelně s tím mohou začít růst i ceny některých klíčových komodit. Cena ropy na burze kupříkladu za poslední tři měsíce stoupla o 20 procent, proto také ceny benzínu a nafty na čerpacích stanicích rostou. Od jara stoupá na burze i cena elektřiny, podle toho také dodavatelé energií začínají upravovat ceníky.

Již třetím rokem rostou ceny nemovitostí (stavebních pozemků i bytů) a pomalu dochází i k navyšování nájemného. Plně vytížené stavební firmy si mohou dovolit zvedat ceny stavebních prací, takže rostou také náklady na stavbu, opravy či rekonstrukce bydlení. Náklady na bydlení hrají podstatnou roli ve většině domácností a mají také velkou váhu ve spotřebitelském koši pro výpočet inflace.

A do toho ve vzduchu visí riziko, že někdy přijde také sezóna špatné úrody hlavních zemědělských plodin ve světě a začnou růst ceny potravin. Nikde není psáno, že tomu tak bude v roce 2017, ale může se tak stát.

Hlavní důvody, proč inflace v ČR brzy stoupne

  • Rostoucí mzdy, firmy promítnou vyšší náklady do cen zboží a služeb
  • Rostoucí náklady na bydlení + začínají růst i ceny energií
  • Rostoucí náklady na dopravu, rostoucí ceny pohonných hmot
  • Potenciálně riziko růstu cen potravin

Také Česká národní banka ve své prognóze počítá s růstem inflace v příštím roce zhruba na 2-3 %, přičemž dlouhodobě chce ČNB pomocí své měnové a úrokové politiky udržovat inflaci kolem 2 % p.a.

Prognóza vývoje inflace v ČR

Prognóza vývoje inflace v ČR

Zdroj: Česká národní banka

Jaké problémy způsobí rostoucí inflace? Z pohledu příjmů není inflace vážný problém, průměrné mzdy v ČR rostou rychleji než inflace. Avšak pro naše úspory bude inflace větší hrozbou. Úroky u bankovních vkladů nebudou v blízké budoucnosti schopné držet s inflací krok. Podrobněji si o úskalích rostoucí inflace a jak se před ní chránit můžete přečíst zde.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 11. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (1.4 + 14.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru