Oborové analýzy

Jak vydělat na uhlí

Uhlí je nepostradatelná komodita, 27 % roční spotřeby energie získáváme z uhlí. Jeho cena dlouhodobě roste. Jako komodita se neobchoduje, můžete ale zvážit investici do akcií firem těžících uhlí.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
8. 12. 2011

Globální rozložení produkce a zásob

Největším producentem i spotřebitelem uhlí je dnes Čína s roční produkcí přes tři miliardy tun, tj. 45 % světové produkce. Spojené státy vytěží ročně kolem jedné miliardy tun. Třetí v pořadí je Indie s produkcí 570 milionů tun. Následuje Austrálie, Rusko, Indonésie a Jihoafrická republika. V posledních letech dále výrazně roste těžba uhlí v Kazachstánu a Mongolsku. Desítku největších producentů uzavírá Polsko.

Vývoj produkce černého uhlí ve světě

Vývoj produkce černého uhlí ve světě

Zdroj: International Energy Agency

Mezi exportéry dominují Austrálie (35 % světových vývozů) a Indonésie (19 % světových vývozů). Asi nikoho nepřekvapí, že převážná většina uhlí se dováží do industrializované Asie – Japonsko (20 %), Čína (17 %), Korea (13 %), Indie (9 %) a Taiwan (7 %).

Podle údajů World Coal Association jsou odhadované celkové zásoby uhlí na Zemi 847 miliard tun, což by při stávající roční produkci 7,23 miliard tun (z toho 6,19 Mt černé uhlí a 1,04 Mt hnědé uhlí) mělo vystačit na 117 let. Hlavní strategické zásoby uhlí mají na svém území USA a Rusko.

Rozložení vytěžitelných zásob uhlí ve světě

Rozložení vytěžitelných zásob uhlí ve světě

Zdroj: US Energy Information Administration

Cena uhlí dlouhodobě roste

Uhlí patří sice mezi základní komodity, ovšem neobchoduje se na hlavních komoditních burzách. Jeho kvalita se liší důl od dolu a stejně tak i cena. Tu mnohem méně ovlivňují spekulanti, nýbrž skutečná nabídka a poptávka s fyzickým dodáním. Vzhledem k objemu exportů se jako směrodatná pro určení vývojového trendu často bere cena australského uhlí. Ta se však někdy značně odlišuje od lokálních cen.

Vývoj ceny australského topného uhlí

Vývoj ceny australského topného uhlí

Zdroj: Index Mundi, GlobalCOAL

Z grafu vývoje ceny je patrný dlouhodobý růstový trend, který započal v roce 2003. Předchozích 20 let cena kolísala v rozmezí 20-40 dolarů za tunu. Od roku 2003 však stoupla cena uhlí na pětinásobek a dnes se pohybuje kolem 130 dolarů za tunu.

Krátkodobě by mohla cena uhlí poklesnout. Listopadové údaje o poklesu průmyslové produkce v EU, Japonsku i Číně potvrzují očekávání, že světová ekonomika upadá opětovně do recese. To s sebou samozřejmě ponese nižší spotřebu průmyslových komodit, mezi které patří i uhlí. Nižší spotřeba by měla stlačit cenu dolů. Nasvědčuje tomu i vývoj cen akcií těžebních společností, které ve většině případů poklesly během uplynulých měsíců o 40 a více procent. Ceny akcií zpravidla o několik měsíců předbíhají vývoj na komoditních trzích.

Nicméně z dlouhodobého pohledu budou ceny všech energetických komodit pravděpodobně nadále růst. Zejména pokud se Fed a ECB budou snažit rozpustit nesplatitelné dluhy jejich monetizací (tištěním peněz), čeká nás v budoucnu vyšší inflace. Současné situace lze tedy využít k nákupům akcií těžařů uhlí. Je však nutné mít na paměti riziko krátkodobého prohloubení poklesu, jako rozumné se tedy jeví nakupovat „komoditní" akcie postupně, a průměrovat tak nákupní cenu.

Největší veřejně obchodované akcie z odvětví těžby uhlí

  Země Tržní
kapitalizace
(mld USD)
Tržby 12 M
(mld USD)
Zisky 12M
(mld USD)
P/E
12M

P/B

Výnos
dividendy
China Shenhua Energy Čína 81,7 30,7 6,7 12,2 2,4 2,9 %
Coal India Indie 40,9 12,3 2,6 15,7 5,3 1,2 %
China Coal Energy Čína 18,3 13,3 1,3 14,1 1,5 1,7 %
Yanzhou Coal Mining* Čína 16,6 6,1 1,8 9,2 1,8 4,0 %
Coal & Allied Industries* Austrálie 11,1 2,4 0,4 27,7 6,6 2,1 %
Peabody Energy USA 10,4 7,6 0,9 11,5 2,0 0,9 %
CONSOL Energy USA 9,3 5,9 0,5 17,3 2,7 1,2 %
Exxaro Resources* Jihoafrická republika 7,9 2,3 0,7 11,3 3,1 3,4 %
Inner Mongolia Yitai Coal Čína 7,5 2,5 0,9 8,4 3,0 4,5 %
Adaro Energy Indonésie 7,0 3,6 0,4 17,5 3,0 2,2 %
New World Resources Nizozemí 3,4 2,3 0,3 11,3 1,8 3,1 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, Reuters
burzovní data k 6. 12. 2011, účetní data k 30. 9. 2011, * k 30. 6. 2011

Akcie obchodované na burze

Hlavními producenty uhlí jsou velké těžební firmy Rio Tinto, BHP Billiton či AngloAmerican, které těží mnoho různých komodit. Dále pak celá řada státních firem. Mezi veřejně obchodovanými akciovými společnostmi s primárním zaměřením na těžbu uhlí hrají prim čínské firmy China Shenhua Energy, China Coal Energy a Yanzhou Coal Mining.

Českého investora pravděpodobně napadne společnost New World Resources, která ovládá českou firmu OKD a jejíž akcie se obchodují i na Pražské burze. Ještě začátkem roku stála jedna akcie 300 korun, dnes se prodávají kolem 135 korun, tj. za jedenáctinásobek ročních zisků firmy, což je poměrně dobrá cena.

Ve světě se pak nabízí k investici zejména americká firma Peabody Energy, která byla založena už v roce 1883 a má odhadované rezervy 9 miliard tun uhlí (pro srovnání NWR uvádí 400 milionů tun). Také cena akcií firmy Peabody od začátku roku výrazně poklesla a obchoduje se za jedenáctinásobek zisků za posledních dvanáct měsíců.

Vývoj ceny akcie Peabody Energy (New York)

Peabody Energy

Zdroj: Reuters

Diverzifikovaná indexová investice?

Podílový fond úzce zaměřený na firmy těžící uhlí nenajdete. Je však možné koupit ETF Market Vectors Coal a PowerShares Global Coal na burze v New Yorku, nebo ETFX DaxGlobal Coal Mining na německé elektronické burze Xetra. Další možností, jak investovat do diverzifikovaného portfolia akcií z odvětví těžby uhlí, je indexový certifikát Solactive Coal Index od Société Générale.

Indexová struktura je však náchylná na stabilitu finančního systému. Bezpečnější tedy je kupovat přímo akcie. Navíc není nutné mít v portfoliu více akcií z jednoho odvětví. Z pohledu diverzifikace je důležitější rozložit portfolio do více sektorů. Jednotlivé sektory pak už nemusí být široce diverzifikovány napříč celým trhem.

Psáno pro deník E15

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
8. 12. 2011

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (20.7 + 30.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru