Měny

Měny – bilancování roku 2016 a výhled na rok 2017

V uplynulém roce nejvíce posílila brazilská a ruská měna, mezi poraženými je britská libra nebo mexické peso. Co můžeme čekat od roku 2017? Především konec intervencí ze strany ČNB, tedy zvýšenou volatilitu kurzu koruny s tendencemi posilovat. Svým klientům doporučuji držet se koruny.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
26. 1. 2017

Doporučujeme také:

Vítězem „komoditní měny"

V roce 2016 nejvíce posilovaly „komoditní měny", což koresponduje s vývojem na komoditních trzích, kde po pěti letech začaly růst ceny mnohých základních komodit včetně ropy, uhlí nebo železné rudy. Vyšší ceny komodit jsou příslibem lepších zítřků pro ekonomiky závislé na těžbě a vývozu komodit. Není tedy divu, že nejvíce posílil brazilský real, kde navíc podstatnou roli sehrálo i sesazení prezidentky Rousseffové, a ruský rubl, kde zase investoři doufají v lepší vztahy Putina s Trumpem a očekávají ukončení hospodářských sankcí vůči Rusku.

Při hlubším pohledu ale zjistíme, že posilovala skutečně naprostá většina „komoditních měn": jihoafrický rand, kanadský a australský dolar, norská koruna, kolumbijské a chilské peso aj.

Změna kurzu vybraných měn vůči české koruně v roce 2016

Měna rok 2016 Měna rok 2016
nejlepší měny vybrané měny
Brazílie (BRL) 25,69% Japonsko (JPY) 6,25%
Rusko (RUB) 25,26% Norsko (NOK) 5,65%
Island (ISK) 18,62% USA (USD) 3,28%
Jihoafrická rep. (ZAR) 17,25% Austrálie (AUD) 2,10%
Zambie (ZMK) 14,48% Švýcarsko (CHF) 0,95%
nejhorší měny EMU (EUR) -0,02%
Mosambik (MZN) -32,63% Polsko (PLN) -3,38%
Venezuela (VEF) -34,94% Čína (CNY) -3,43%
Surinam (SRD) -44,39% Švédsko (SEK) -3,78%
Egypt (EGP) -55,08% Mexiko (MXN) -13,16%
Sýrie (SYP) -55,95% Velká Británie (GBP) -14,22%

Zdroj: Česká národní banka, FINEZ Investment Management

Poraženým britská libra a mexické peso

Na opačné straně spektra najdeme měny politicky či ekonomicky se rozpadajících zemí, např. syrskou a egyptskou libru nebo venezuelský bolivar. Najdeme zde ale také britskou libru, která prudce oslabila po referendu o vystoupení z Evropské unie. A poměrně dramatickým vývojem si minulý rok prošlo také mexické peso. Po překvapivém vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách kurz mexické měny výrazně oslabil, neboť Trump chce radikálně omezit využívání levnější mexické pracovní síly americkými firmami a uvalit na dovoz zboží z Mexika vysoké clo.

Vývoj kurzu britské libry k české koruně

Vývoj kurzu britské libry k české koruně

Zdroj: Česká národní banka, FINEZ Investment Management

Kdy ČNB ukončí intervence?

Pokud jde o českou korunu, tématem číslo jedna pro rok 2017 zůstávají měnové intervence. Meziroční inflace v ČR v prosinci poskočila na 2 %, což je cílová meta České národní banky. Podle dosavadních prohlášení by ČNB měla opustit měnový závazek – udržovat kurz koruny nad 27 korunami za euro – někdy v polovině tohoto roku, resp. ne dříve než ve druhém čtvrtletí. Zároveň se dá předpokládat, že ČNB bude po nějakou dobu na trzích nadále aktivní a bude se snažit udržovat počáteční výkyvy kurzu na uzdě.

Přesto budeme určitě ve druhém pololetí svědky vyšší volatility a až se vody trochu uklidní, bude pravděpodobně koruna pozvolna posilovat k euru a potažmo pak i k jiným měnám. Není to nic jistého, pouštět se do nějakých pákových spekulací na posílení koruny může být dost ošemetné kvůli zvýšené volatilitě, ale rozhodně bych dnes dával přednost korunovým investicím před investicemi v euru, dolaru či jiných měnách.

Vývoj kurzu eura k české koruně

Vývoj kurzu eura k české koruně

Zdroj: Česká národní banka, FINEZ Investment Management

Bude dolar dál posilovat?

V první polovině loňského roku si dolar dopřál oddechovou pauzu, neboť se ukázalo, že ohlášené zvyšování úrokových sazeb bude probíhat hlemýždím tempem. Když se Fed koncem roku konečně odhodlal zvednout základní úrokovou sazbu do pásma 0,50-0,75 %, chytil dolar druhý dech a znovu začal posilovat k euru, japonskému yenu a potažmo i dalším měnám. Znovu se začalo spekulovat, kdy dolar dosáhne na paritu s eurem.

Disproporce mezi zvyšováním úrokových sazeb v USA a zápornými úrokovými sazbami v Evropě a Japonsku nahrává dalšímu dlouhodobému posilování dolaru vůči euru a japonskému yenu. Ale jak už tomu někdy na trzích bývá, očekávání mnohdy předbíhá realitu. Uvidíme, jak agresivní bude Fed ve zvyšování úrokových sazeb. Prozatím to vypadá, že hlemýžď zařadil dvojku, ale navíc se asi nezmůže a kdo ví, zda zanedlouho nezařadí naopak zpátečku.

Takže ani s posilováním dolaru to asi nebude až tak žhavé. Dost možná bude průběh podobný jako v roce 2016 a dolar si dá na nějakou dobu zase pauzu a kurz trochu zkoriguje.

Vývoj kurzu amerického dolaru k české koruně

Vývoj kurzu amerického dolaru k české koruně

Zdroj: Česká národní banka, FINEZ Investment Management

Tipy pro rok 2017

Nejsem zastánce měnových spekulací. Dle mého názoru se pohyby kurzů měn dost dobře nedají predikovat. Nicméně kdybych si měl na něco vsadit, tak asi na posílení britské libry. Domnívám se, že ve finále britské ekonomice odchod z Evropské unie prospěje a že loňské oslabení libry je přehnaně pesimistické.

Na opačné straně očekávám nadále pozvolné oslabování čínské měny. A nemění se ani nic na mém názoru na japonskou měnu, která nemá na výběr a měla by také dlouhodobě oslabovat. Zajímavým párem pro rok 2017 by tak mohly být GBP/CNY nebo GBP/JPY.

Ale sám bych se do takové spekulace raději nepouštěl. Svým klientům doporučuji jediné – držet se koruny.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
26. 1. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (13.4 + 11.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru