Měny

Měny – bilancování roku 2014 a výhled na rok 2015

Dolar a libra posilují, euro a yen oslabují a ruský rubl padá volným pádem. Rok 2015 bude tento trend pravděpodobně pokračovat.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 1. 2015

Čtěte také:

Kurz koruny k euru drží díky ČNB

Česká národní banka prozatím stále deklaruje, že bude držet kurz české koruny nad úrovní 27 korun za euro minimálně do roku 2016. Díky tomu po celý uplynulý rok kurz eura ke koruně pendloval kolem hranice 27,50 za jedno euro. A pokud nás ČNB nepřekvapí nějakým zvratem ve svých záměrech, měl by se na podobné úrovni pohybovat kurz koruny minimálně po celé první pololetí tohoto roku. Podle vyjádření a náznaků pak možná může kurz koruny ve druhém pololetí začít posilovat, pokud by se ČNB chystala uvolnit zpět kurz koruny. Ale po nedávných zkušenostech se Švýcarskou národní bankou, která z ničeho nic ukončila intervence, kdo ví, jak to všechno bude.

Vývoj kurzu eura k české koruně

Vývoj kurzu eura k české koruně

Zdroj: Česká národní banka, FINEZ Investment Management

Kurz eura oslabuje

Kurz koruny vůči ostatním měnám pak více méně kopíruje vývoj měnových párů s eurem. A euro začalo loni výrazně oslabovat v očekávání spuštění kvantitativního uvolňování. K tomu před pár dny Evropská centrální banka skutečně přikročila, přičemž dokonce překvapila trhy vyšším plánovaným objemem nákupu státních dluhopisů. To samozřejmě zapříčinilo další oslabení eura. A spolu s eurem oslabuje i česká koruna.

Slabší euro by mělo pomoct konkurenceschopnosti evropských firem v porovnání s konkurencí z USA, Japonska, Číny nebo Koreje. Zároveň by mělo tlumit deflaci, která se na Evropu valí v důsledku nižší ceny ropy i vzájemných hospodářských sankcí s Ruskem. Klesají ceny energií, pohonných hmot i potravin. Oslabování eura tento trend tlumí.

Změna kurzu vybraných měn vůči české koruně v roce 2014

Měna rok 2014 Měna rok 2014
nejlepší měny vybrané měny
Somálsko (SOS) 80,07 % USA (USD) 14,78 %
Pákistán (PKR) 20,20 % Indie (INR) 12,71 %
Guatemala (GTQ) 18,49 % Čína (CNY) 11,99 %
Sierra-Leone (SLL) 18,30 % Jižní Korea (KRW) 11,09 %
Libye (LYD) 17,98 % Velká Británie (GBP) 8,14 %
nejhorší měny Austrálie (AUD) 5,06 %
Sýrie (SYP) -9,45 % Jihoafrická rep. (ZAR) 4,78 %
Argentina (ARS) -12,39 % Švýcarsko (CHF) 3,20 %
Ghana (GHS) -15,85 % Brazílie (BRL) 2,03 %
Rusko (RUB) -36,70 % EMU (EUR) 1,09 %
Ukrajina (UAH) -40,09 % Japonsko (JPY) 0,70 %

Zdroj: Česká národní banka, FINEZ Investment Management

Americký dolar naopak výrazně posiluje

V roce 2014 začal prudce posilovat americký dolar, a to nejen k euru, ale vůči všem hlavním světovým měnám. Samozřejmě největší pohyb kurzu zaznamenal dolar vůči euru a japonskému yenu, v obou případech posílil zhruba o 14 procent. Stejně tak i k české koruně. Americký dolar ale výrazně posílil i ke švýcarskému franku, britské libře, kanadskému nebo australskému dolaru, ale také k většině emerging markets měn. Ty sice nezažily takový propad jako v roce 2013, ale opět k dolaru oslabily. Nejvíce se propadl kurz ruského rublu, výrazně oslabily také brazilský real a jihoafrický rand. To způsobuje značný odliv kapitálu z těchto regionů a zvyšuje inflační tlaky.

Vývoj kurzu amerického dolaru k české koruně

Vývoj kurzu amerického dolaru k české koruně

Zdroj: Česká národní banka, FINEZ Investment Management

Je velkým otazníkem, kam se bude dále ubírat vývoj eurodolaru. Nicméně pokud americký Fed skutečně v tomto roce začne zvedat úrokové sazby, zatímco Evropská centrální banka a Bank of Japan budou pokračovat v kvantitativním uvolňování (ne-li dokonce navyšovat jeho objem), je vysoká pravděpodobnost, že americký dolar bude nadále posilovat k euru i japonskému yenu. Podobně i britská libra.

Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že se v případě měn vždy jedná o velmi rizikové spekulace a kroky centrálních bank jsou někdy těžko předvídatelné. Americký dolar za poslední půl rok posílil k euru i yenu takovým způsobem, že by mě nyní vůbec nepřekvapila nějaká větší korekce. Dlouhodobě by ale tento trend měl přetrvat. Pokud tedy centrální banky nepřehodnotí svou politiku tak jako ve Švýcarsku.

Japonsko přitápí pod kotlem

Koncem října trochu překvapivě oznámila japonská centrální banka navýšení objemu nakupovaných dluhopisů. To urychlilo propad japonské měny. Za dva a půl roku od nástupu Shinzo Abeho k moci již oslabil japonksý yen vůči americkému dolaru zhruba o 40 procent. To má podobně jako v případě eura pomoct japonským exportérům v konkurenčním boji a zároveň zvýšit tlak na domácí inflaci. Bude zajímavé sledovat, jak budou reagovat Čína, Korea a Taiwan. Začnou také intervenovat s cílem oslabit svou měnu?

Opačný problém řeší Rusko a Brazílie. Padající měna, vysoká inflace, odliv zahraničního kapitálu a pád ekonomiky do recese. Investoři zde vzali nohy na ramena, podobně jako nyní Řecku. Uvidíme, jak se s tím nyní poperou. Brazílii by měl pomoct samotný pokles kurzu realu, ale potrvá to asi několik let, než brazilská ekonomika začne opět vykazovat vyšší růst HDP. V případě Ruska vše začíná a končí u ropy, což bude vážný problém. Pokud se Putin s Obamou nedohodnou na nějaké tajné schůzce na zakopání válečné sekery, čekají Rusko těžké časy.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam investovat peníze v roce 2015.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
30. 1. 2015

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (46.5 + 0.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru