Měny

Blíží se konec intervencí. S čím kalkulovat?

K ukončení měnového závazku s velkou pravděpodobností dojde v pololetí, nebo někdy ve druhé polovině roku. Nicméně i po oficiálním ukončení závazku bude ČNB dle potřeby dál na trzích intervenovat, aby zajistila hladký vývoj kurzu. Krátkodobě by tedy koruna neměla k euru skokově posílit. Na delším horizontu by ale posilovat měla.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 12. 2016

Inflace stoupá, blíží se konec intervencí

Jedním z klíčových ekonomických témat pro příští rok je ukončení měnových intervencí ze strany České národní banky. Čeští podnikatelé a investoři si uplynulé tři roky nemuseli lámat hlavu s vývojem kurzu koruny k euru. Všichni ušetřili za hedging (pojištění kurzu), neboť tuto úlohu na sebe vzala ČNB, která od listopadu 2013 hájí kurz 27 korun za euro. Ovšem tato situace nebude trvat věčně.

Česká národní banka započala s intervencemi a hájením pevného kurzu s cílem zabrzdit v České republice deflační tlaky. Jako cíl sleduje udržitelnou inflaci na úrovni kolem 2 % p.a. Už před měsícem jsem psal, že inflace již brzy poroste. A skutečně, v listopadu podle Českého statistického úřadu stoupla meziroční inflace na 1,5 %. V průběhu příštího roku by meziroční inflace měla stoupnout nad cílovou úroveň 2 %. S tímto scénářem počítá i Česká národní banka.

Prognóza vývoje inflace v ČR

Prognóza vývoje inflace v ČR

Česká národní banka

Dá se tedy předpokládat, že v průběhu příštího roku Česká národní banka oznámí konec měnového závazku a přestane oficiálně hájit kurz 27 korun za euro. Klíčové otázky zní:

Kdy k ukončení intervencí dojde?
Co to udělá s kurzem koruny?

Správná odpověď zní: To ukáže až čas.

Nicméně ČNB je v komunikaci ohledně plánovaného ukončení intervencí velmi otevřená a členové bankovní rady ve svých prezentacích jasně zdůrazňují několik důležitých bodů:

1. ČNB kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017

„Bankovní rada neukončí závazek dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Jeho ukončení je pravděpodobné v polovině roku 2017," uvedl koncem listopadu Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB.

Ve stejném duchu se vyjadřuje i Jiří Rusnok, guvernér ČNB: „Členové bankovní rady nadále vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017."

„Kurzový závazek bude v platnosti přinejmenším ještě cca 4 měsíce. Může to ale být i déle," utvrzoval před týdnem Lubomír Lízal, další člen bankovní rady ČNB. A dodává: „Časování ukončení závazku bude záviset na ekonomickém vývoji, nemůže se však posunout před druhé čtvrtletí roku 2017. Nezáleží jen na plnění cíle v okamžiku exitu, ale i na jeho udržitelnosti v delším horizontu!"

Předpoklad ukončení měnového závazku

Předpoklad ukončení měnového závazku

Zdroj: Česká národní banka

2. Koruna by neměla automaticky prudce posílit

„Návrat do standardního režimu měnové politiky nepovede ke skokovému posílení kurzu na mírně nadhodnocenou úroveň před zahájením intervencí," říká Vojtěch Benda.

„Očekávání výraznějšího posílení koruny po exitu z kurzového závazku nemají opodstatnění," tvrdí Rusnok a dodává: „ČNB bude v případě potřeby intervenovat, aby utlumila nadměrné kurzové výkyvy."

A jako přes kopírák Lubomír Lízal: „Případné posílení kurzu po opuštění kurzového závazku bude tlumeno uzavíráním korunových pozic finančních investorů. Česká národní banka bude navíc připravena intervenovat za účelem zmírnění kurzových výkyvů."

Věřit či nevěřit?

Zlý jazykové tvrdí, že ČNB musí lidi chlácholit, ale ve finále intervence ukončí nečekaně, podobně jako to před dvěma roky provedla Švýcarská národní banka. A kurz švýcarského franku tehdy skokově posílil o dvacet procent.

Ale já jsem přesvědčený o tom, že Česká národní banka skutečně nehodlá destabilizovat český finanční trh, takže svým slovům dostojí. K ukončení měnového závazku s velkou pravděpodobností dojde v pololetí, nebo někdy ve druhé polovině roku. Nicméně i po oficiálním ukončení závazku bude ČNB dle potřeby dál na trzích intervenovat, aby zajistila hladký vývoj kurzu. Krátkodobě by tedy koruna neměla k euru skokově posílit.

Také jsem ale přesvědčený o tom, že střednědobě až dlouhodobě má koruna velký prostor k posilování vůči euru. Může to znít bláznivě, ale za pět let by koruna mohla posílit až o 20 %, tj. klidně bychom mohli kupovat jedno euro za méně než 22 korun. Pokud tedy za pět let bude ještě euro existovat v podobě, jakou dnes známe. Ale výraznějšího posilování koruny k euru se asi dočkáme až někdy v roce 2018 a později. A to je všechno zatím ve hvězdách.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 12. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (36.0 + 44.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru