Komodity

Ropa Brent opět výrazně dražší než WTI

Americká ropa typu WTI je kvalitnější než evropský typ Brent. Tak jak je možné, že Brent je dnes o 25 % dražší? Jde na této situaci vydělat?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 12. 2012

Pokud občas sledujete vývoj ceny ropy, nemohli jste si nevšimnout výrazného rozdílu mezi cenou ropy Brent a WTI. Až do poloviny roku 2010 jedna křivka překrývá druhou. I při nafukování ropné bubliny v roce 2008 a následném splasknutí se cena odchylovala maximálně o pět procent.

Vývoj cen ropy Brent a WTI

Vývoj cen ropy Brent a WTI

Zdroj: Finanzen.net

Ropa WTI je kvalitnější, ale momentálně levnější

Až do roku 2010 byla dokonce většinou dražší ropa texaská (WTI), neboť obsahuje méně síry než ropa Brent a navíc je i lehčí (má nižší hustotu). Díky tomu je její zpracování levnější. I ropa Brent je odborně označována jako lehká sladká ropa (sladká označuje, že obsahuje méně než 0,5 % síry). Oba typy představují nejkvalitnější ropu, většina světových ložisek je horší kvality. Ovšem ropa typu WTI je všeobecně ještě sladší a lehčí než Brent.

Čím lehčí a sladší ropa, tím bývá více ceněná. Méně kvalitní ropa se obchoduje s diskontem. I mezi ropou WTI a Brent býval historicky malý diskont. Jenže časy se mění. Čo bolo, to bolo, terazky je o veľa drahšie Brent.

Rozdíl mezi cenou ropy Brent a WTI

Rozdíl mezi cenou ropy Brent a WTI

Zdroj: YCharts.com

Za touto anomálií trvající již dva roky stojí standardní tržní síly – poptávka a nabídka. Ovšem tyto standardní tržní síly jsou momentálně poněkud nestandardně vychýleny. Zatímco v USA a Kanadě objem vytěžené ropy WTI poslední roky výrazně roste, těžba ropy Brent v Severním moři naopak klesá.

Objem těžby ropy v USA

Objem těžby ropy v Kanadě

 Objem těžby ropy v USA  Objem těžby ropy v Kanadě

 Objem těžby ropy v Norsku

 Objem těžby ropy ve Velké Británii

  Objem těžby ropy v Norsku  Objem těžby ropy ve Velké Británii

Zdroj: U.S. Energy Information Administration

Nepokoje na Blízkém východě zvyšují cenu ropy Brent

To by samo o sobě nebyla až taková tragédie, protože evropskou poptávku místo severomořské ropy může uspokojit ropa arabská a ruská, kde naopak objem těžby roste. Ovšem zde přichází první momentální vychýlení tržních sil – nestabilní geopolitická situace na Blízkém východě.

Hon na Kadáfiho uzavřel v loňském roce kohoutky lybijské ropy, což vyhnalo spread až na 30 %. Dne 23. září 2011 se ropa Brent obchodovala s nejvyšší přirážkou, jeden barel ropy Brent stál o 29 dolarů a 59 centů více než barel ropy WTI. Současná opětovně sílící hrozba válečného konfliktu mezi Izraelem a Íránem znovu žene relativní cenu ropy Brent do výšin. V případě skutečného vypuknutí války si lze jen stěží představit, kam až by cena ropy ve světě vystoupala. V každém případě daleko více by následky pocítila Evropa (a ještě více Čína), cena ropy Brent by zajisté explodovala mnohem rychleji než cena americké ropy WTI.

Druhým faktorem jsou dočasné údržbové práce, které v případě severomořské ropy probíhají na úrovni primárního těžebního sektoru, kdežto v případě ropy WTI na úrovni sekundárního zpracovatelského průmyslu. Díky tomu evropské rafinerie mají ropy nedostatek, naproti tomu americká ropa se hromadí v zásobnících a čeká na zpracování. Tato situace by se měla v průběhu několika měsíců vrátit do normálu. Bohužel geopolitické riziko dost dobře predikovat nelze, takže zůstává ve hvězdách, jak se bude ropný spread dál vyvíjet.

Vsadíte si na návrat do normálu?

S klienty aktivní správy FINEZ už zhruba rok a půl spekulujeme, že dojde k návratu do normálu a snížení spreadu pod 5 %. Bohužel, rozdíl v cenách klesl téměř na 10 %, pak ale znovu začal růst. Je snadné profitovat na snížení spreadu, k tomu stačí využít klasickou long-short operaci, koupit kontrakt na ropu WTI a zároveň prodat (short sale) kontrakt na ropu Brent. Jenže v případě komodit má taková operace smysl pouze na krátkodobém horizontu, protože každý měsíc dochází ke ztrátám z rolování kontraktů.

A tak je tato spekulace prozatím silně ztrátová. Nejen že rozdíl v ceně ropy vzrostl, ale k tomu každý měsíc tratíme na rolování kontraktů. Nyní však posilujeme pozice – sázíme na blížící se obrat trendu a návrat do normálu. Snad nám tuto spekulaci nepřekazí Izrael.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Jak profitovat na případném snížení rozdílu cen ropy Brent a WTI se dozvíte také v prosincovém vydání FINEZ Research.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 12. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (46.9 + 29.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru