Komodity

Patří komodity do portfolia?

Zařadit či nezařadit komodity do investičního portfolia? Toť otázka.

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 1. 2014

Prvně je potřeba si ujasnit, jaký smysl vlastně komodity v portfoliu mají. Komodity obecně mají tři klíčové vlastnosti:

1) Dlouhodobě jejich cena roste s inflací.

2) Krátkodobě jejich cena může výrazně kolísat.

3) Negenerují žádný úrok, nájemné ani dividendu.

Jako uchovatel hodnoty slouží zlato

Z toho vyplývá, že komodity můžeme zařadit do portfolia buď za účelem dlouhodobého uchování hodnoty kapitálu, nebo za účelem krátkodobých spekulací. Je ale potřeba mít na paměti, že jejich výnosnost dlouhodobě nemůže z definice předčít inflaci a nebudeme z nich mít ani žádný úrok, takže nám dlouhodobě nebudou generovat žádný reálný zisk. Když si koupíme cihlu zlata, za třicet let budeme mít v trezoru pořád stejně velkou cihlu zlata, její množství se nezvětší. Ale dá se předpokládat, že si za ní koupíme stejné množství obilí nebo brambor jako dneska. Uchová si svou hodnotu. K tomuto účelu dobře slouží zlato, diamanty, ale třeba také umění nebo historické sbírky. To vše jsou svým způsobem komodity. Podstatné je, že se musí jednat o fyzicky drženou komoditu.

Komodity na burze jsou vhodné pro spekulace

Pokud jde o burzovně obchodované komodity a různé komoditní indexy a komoditní fondy, zde totiž z logiky věcí budeme dlouhodobě zaostávat za inflací, protože musíme vzít v potaz také náklady fondu a především ztráty z rolování kontraktů. To, že cena pšenice dlouhodobě poroste, ještě neznamená, že na tom investor vydělá, protože již dnes jsou kontrakty s pozdějším dodáním dražší než kontrakt s nejbližším termínem dodání. Všechny komoditní fondy a komoditní indexy potom musí tyto kontrakty neustále rolovat, prodávat kontrakty těsně před expirací a kupovat dražší kontrakty s pozdějším dodáním. Díky tomu dochází dlouhodobě ke ztrátám z rolování, které mnohdy dělají 5-10 procent ročně.

Držet v portfoliu dlouhodobě komoditní fond nebo komoditní index je tedy hloupost a jistá ztráta. Komoditní indexy se dobře hodí pro krátkodobé až střednědobé spekulace, kde naopak nemá smysl kupovat fyzické zlato či jinou komoditu kvůli výrazně nižší likviditě a vyšším maržím. Například u diamantů si největší český obchodník přiráží až dvacetiprocentní marži. Investorovi tedy prodá diamant za cenu o 20 % vyšší, než za jakou je ochotný ho od něj zpět vykoupit. U zlata se standardně marže pohybují kolem 3-5 procent, někteří obchodníci se ale také nezdráhají aplikovat vyšší marže. Pokud tedy hodláte s komoditou pouze krátkodobě spekulovat, pak je výhodnější koupit přímo termínovaný kontrakt, nebo sáhnout po indexu. Druhá varianta je jednodušší a dostupnější i pro drobného investora.

Kdy zařadit komodity do portfolia?

Když si to tedy shrneme, komodity má smysl zařadit do portfolia pouze ve dvou případech:

1) dlouhodobé konzervativní portfolio – místo hotovosti je lepší držet fyzické zlato či jinou fyzickou komoditu

2) dynamické portfolio – součástí rizikové složky mohou být krátkodobé až střednědobé spekulace s burzovně obchodovanými komoditami či komoditními indexy

Rozhodně ale nemá smysl do jakéhokoliv portfolia zařazovat pasivní komoditní fond pro dlouhodobé držení. Komoditní fond by měl smysl jako koření portfolia pouze tehdy, pokud by se jednalo o aktivně řízený komoditní fond na bázi long/short operací. Takový fond ale v České republice momentálně není v nabídce. Trochu se o aktivní správu snaží Pioneer Funds Commodity Alpha, ale jeho dosavadní výsledky jsou tristní. Navíc si nelze povšimnout, že vývoj hodnoty podílových listů tohoto fondu prakticky kopíruje vývoj hodnoty indexu DJ-UBS Commodity, který je benchmarkem tohoto fondu.

Vývoj ceny zlata

Vývoj ceny zlata

Zdroj: FINEZ Investment Management

3 komodity vhodné jako spekulace pro rok 2014

V rámci dynamických portfolií svým klientům momentálně komodity doporučuji, ale skutečně pouze jako střednědobou spekulaci. Ceny komodit poslední dva roky klesají. Dle mého názoru by ale tři komodity mohly v roce 2014 přinést zajímavé výnosy. Asi nikoho nepřekvapí zlato, jeho cena výrazně poklesla, ale na střednědobém horizontu věřím v růst ceny zlata.

Mým druhým tipem pro rok 2014 je káva. Její cena klesla na nejnižší úroveň za posledních pět let. Třetí „vyvolenou" komoditou pro rok 2014 je uran. Jsem přesvědčený o tom, že se Japonci na rozdíl od Němců začnou chovat ekonomicky a obnoví provoz v jaderných elektrárnách. Cena uranu by posléze začala růst. Na očekávaném růstu ceny uranu lze snadno vydělat nákupem akcií těžařů.

Psáno pro Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
7. 1. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (39.4 + 23.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru