Komodity

Obrácený ropný šok – co přinese levná ropa?

Cena ropy spadla od léta o 40 procent a dle mého názoru se hned tak nezvedne. Co přinese nižší cena ropy? A jak upravit investiční portfolia?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
15. 12. 2014

Poslední týdny čtu o ropě hodně článků. Jen málokdo před půl rokem čekal, že by cena ropy mohla spadnout pod 60 dolarů za barel. Dnes už se objevují názory, že by ropa mohla vydržet takto levná několik let. Většina analytiků ale zatím zastává názor, že cena ropy již spadla příliš hluboko, tj. pod hranici rentability těžby v mnohých nalezištích. Logicky pak očekávají, že OPEC a nadnárodní těžební společnosti budou omezovat těžbu, aby ropa byla opět „vzácnější" a potažmo dražší.

Vývoj ceny ropy WTI a Brent

Vývoj ceny ropy WTI a Brent

Zdroj: FINEZ Investment Management

Cena ropy hned tak neporoste

Já se obávám, že to s ropou bude komplikovanější. Přitom ani neberu v potaz různé konspirační teorie, že jde o řízený tah americké vlády, která se tak snaží zasadit další úder ruské ekonomice. Ale ať už je v pozadí tohoto obráceného ropného šoku cokoliv, určitě se vzniklé situace bude snažit každý využít po svém. Základní tržní logika říká, že nabídka momentálně převažuje nad poptávkou, což tlačí cenu dolů. A OPEC na to zatím nijak nereaguje. Stejně tak dlouho potrvá, než firmy omezí těžbu z amerických břidlicových ložisek. Arabské země a USA patří k těžařům s nejnižšími náklady na těžbu, takže lze očekávat, že se budou snažit spíše vyšachovat jiné hráče, než aby sami omezovali těžbu.

Proto se obávám, že cena ropy může krátkodobě ještě více klesnout, ale hlavně že řadu let setrvá na nižší úrovni. Asi se ještě dočkáme ropy nad 100 dolarů za barel, ale ne za půl roku, ne za rok a dost možná ani za pět let. To by mělo samozřejmě dost zásadní vliv na ekonomický a geopolitický vývoj ve světě. Mimochodem, když před rokem a půl spadla cena zlata o 30 procent, také byl většinový názor (včetně mé maličkosti), že se cena zlata brzy vrátí zpět, protože klesla pod hranici rentability těžby v mnoha nových dolech. A ejhle, již rok a půl se cena zlata pohybuje kolem 1200 dolarů za unci a dokonce stále s mírně klesající tendencí.

Co přinese levnější ropa?

Pro nás běžné smrtelníky je levnější ropa dobrou zprávou, alespoň trochu zlevní benzín. Během jednoho až dvou měsíců by cena pohonných hmot na čerpacích stanicích měla klesnout zhruba ke 30 korunám za litr, některé benzínky půjdou s cenou ještě níž. Levnější paliva samozřejmě budou znamenat nižší náklady na dopravu, což se pak v dlouhodobějším horizontu promítne i do cen potravin a dalšího spotřebního zboží. (Akorát pozor, u většiny produktů jsou náklady na dopravu jen nepatrnou částí celkové ceny, takže nejde plošně říct, že všechno zlevní. Kupříkladu posilující dolar může naopak prodražit cenu elektroniky.)

Z makroekonomického hlediska přinese levnější ropa nižší inflaci, a to v globálním rozsahu. Země dovážející ropu se mohou těšit na vyšší růst HDP, země vyvážející ropu naopak čeká ekonomické ochlazení nebo recese. Na to samozřejmě již nyní reagují finanční trhy. Prudce klesající cena ropy je hlavním důvodem, proč nyní padá ruský akciový trh a hodnota ruského rublu. V menším měřítku postihne negativně nižší cena ropy také ekonomiku Norska, Saudské Arábie, Libye, Kuvajtu, Kataru, Íránu, Iráku, Venezuely, Nigérie, Angoly a celé řady dalších exportérů ropy. Naopak pozitivní vliv bude mít nižší cena ropy v prvé řadě na Japonsko nebo Indii, ale ve své podstatě pak na všechny importéry ropy.

Těžko odhadovat, jaký vliv bude mít nižší cena ropy na americkou ekonomiku. V posledních letech byla těžby ropy a plynu hlavním tahounem růstu HDP americké ekonomiky. Tento faktor nyní pozvolna vyprchá. Na druhou stranu nižší ceny pohonných hmot by měly nakopnout spotřebu domácností, což by mělo nahradit výpadek růstu v energetickém sektoru. Dá se říct, že těžba ropy nastartovala americkou ekonomiku a jejím důsledkem je pokles ceny, který by měl dále podpořit růst americké ekonomiky. Ale to ukáže až čas.

Také můžeme zatím jen odhadovat, jak silný efekt bude mít nižší cena ropy na inflaci. Inflační cíle centrálních bank pravděpodobně nebudou naplněny. Což znamená dost velký problém pro předlužené ekonomiky, zejména celou Evropu. (Řečnická otázka: Pokud dluhy nepožere inflace, kdo je bude splácet?) A tak se dá očekávat, že ECB bude ještě více pod tlakem, aby spustila masivní kvantitativní uvolňování po vzoru Japonska. Úrokové sazby budou pravděpodobně ještě hodně let na nule. A kurz eura by měl nadále oslabovat k americkému dolaru.

Jak upravit investiční portfolia?

Pokud jde o investice, rozhodně není dnes dobrá doba na akcie těžařů ropy. Jejich cena poslední tři měsíce prudce padá. Indexový fond SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ztratil za půl roku téměř polovinu své hodnoty. Na internetu čtu poslední dobou samé články o tom, jaká je to skvělá investiční příležitost, nakoupit dnes akcie těžařů ropy „se slevou". Ano, pokud cena ropy za pár měsíců stoupne zpět nad 100 dolarů za barel, můžete skvěle vydělat nákupem akcií těžařů. Ale pokud naopak zůstane cena ropy takto nízko dalších pět let, budou ceny akcií těžařů ještě hodně padat dolů. A i kdyby již dál nepadaly, než začnou růst, tak to několik let potrvá.

Vývoj ceny ETF SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production

Vývoj ceny ETF SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production

Zdroj: FINEZ Investment Management

Na druhou stranu levná ropa s sebou skutečně přináší i růstové investiční příležitosti. Klíčová otázka je, komu pomůže nižší cena ropy k vyšším ziskům? Všem firmám, u kterých pohonné hmoty tvoří významnou položku v nákladech. Což je jednoduše řečeno většina dopravců, počínaje silniční dopravou až po letecké společnosti. Pro ilustraci se můžeme podívat na graf vývoje ceny akcií letecké společnosti American Airlines. Od poloviny října stoupla jejich hodnota o 60 procent.

Vývoj ceny akcií společnosti American Airlines

Vývoj ceny akcií společnosti American Airlines

Zdroj: FINEZ Investment Management

Tím neříkám, nakupte akcie American Airlines. Zrovna tato společnost je silně zadlužená a má velmi nízkou ziskovou marži, což z ní dělá rizikovou investici. Ale nižší cena ropy bude mít na ziskovost American Airlines a mnoha jiných dopravců výrazně pozitivní vliv. Proto akcie dopravců poslední měsíce výrazně posilují. Při troše snahy určitě najdete v tomto sektoru nějakou zajímavou investiční příležitost.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz 


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
15. 12. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (6.2 + 14.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru