Komodity

Nejlepší investice roku 2016? Akcie těžařů zlata

Akciím se tento rok zatím všeobecně moc nedaří. Zato cena zlata začala výrazně růst. Nejvíce si ale mnou ruce ti, kdo nakoupili akcie těžařů zlata. Jejich cena v průměru stoupla za čtyři měsíce na dvojnásobek.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 5. 2016

Na konci loňského léta jsem vybídl spekulativněji zaměřené čtenáře k investici do zlata, respektive do akcií těžařů zlata. V článku Akcie těžařů zlata jsou nejlevnější za posledních 15 let jsem se snažil vysvětlit, proč považuji akcie těžařů zlata z historického pohledu za velmi levné a atraktivní k nákupu, zejména v porovnání se samotným zlatem.

Historický vývoj ceny zlata

Historický vývoj ceny zlata

Zdroj: FINEZ Investment Management

Od začátku roku cena zlata vytrvale roste a zatím se řadí k nejlepším investicím tohoto roku. Z prosincového minima na úrovni 1050 dolarů za unci se již vyšplhala na 1300 dolarů, tedy cena zlata stoupla o necelých 25 procent.

Ve stejném období pak v průměru stouply ceny akcií těžařů zlata na více než dvojnásobek, měřeno dle indexu NYSE Arca Gold Bugs. Konkrétně třeba hodnota akcií společnosti Newmont Mining, jednoho z největších těžařů zlata na světě a zároveň jeden z mých pěti akciových tipů pro rok 2016, stoupla od začátku roku o 94 procent. Odvětví těžby zlata je společně s odvětvím těžby stříbra letos nejvýnosnější akciovou investicí (alespoň prozatím).

Relativní srovnání vývoje ceny zlata a akcií těžařů zlata

Relativní srovnání vývoje ceny zlata a akcií těžařů zlata

Zdroj: FINEZ Investment Management

V relativním srovnání už akcie těžařů zlata nejsou tak výrazně podhodnocené vůči samotné komoditě, jako tomu bylo před půl rokem. Je to patrné z grafu výše, kde je zobrazen relativní vývoj ceny zlata a akcií těžařů zlata od roku 2000. Ještě lepší vypovídací hodnotu má poměr obou veličin. I zde je na grafu krásně vidět, že se situace rychle vrací do normálu, nicméně stále tu je prostor pro další nadvýkonnost akcií těžařů nad samotným zlatem, pokud se cena zlata udrží na stávající úrovni nebo dál poroste.

Poměr ceny zlata a akcií těžařů zlata

Poměr ceny zlata a akcií těžařů zlata

Zdroj: FINEZ Investment Management

Akcie těžařů se obecně chovají tak trochu jako páková investice do samotné komodity. Když cena těžené komodity roste, rostou těžařům zisky a zpravidla se to projeví do nadproporcionálního nárůstu ceny jejich akcií. Když naopak cena komodity klesá, obvykle to mívá daleko horší důsledky pro těžaře a ceny jejich akcií strmě padají dolů. Toho jsme v případě zlata byly svědky od roku 2011, kdy cena zlata kulminovala.

Nyní vše nasvědčuje tomu, že se již zlato odrazilo ode dna. To nahrává právě těžařům zlata, kteří v uplynulých letech byli nuceni snižovat provozní i investiční náklady, takže s růstem ceny komodity jim nyní výrazně stoupnou provozní zisky. Pokud cena zlata dramaticky nezkoriguje směrem dolů, měly by těžaři v dalším kvartále reportovat velmi dobré výsledky, což by mělo nadále podpořit růst ceny jejich akcií. Vůči těžařům zlata tedy zůstávám nadále pozitivní, i když už je nepovažuji za vyloženě podhodnocené.

Je akorát potřeba mít na paměti, že odhadovat vývoj cen komodit je velmi spekulativní, vše se může velmi rychle změnit, tedy i akcie těžařů zlata je potřeba chápat jako vysoce rizikovou spekulaci. Prozatím je to spekulace, která aspiruje na zařazení mezi nejlepší investice roku 2016.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 5. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (33.5 + 30.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru