Komodity

Komodity jsou nejlevnější za deset let

Ceny burzovně obchodovaných komodit pátým rokem vytrvale klesají. Mnohé jsou na desetiletém minimu. Na vině je přes nabídky nad poptávkou a silný dolar.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 8. 2015

Padají svorně ceny všech komodit

Poslední půl rok se v médiích hodně mluvilo o ropě, jejíž cena od loňského léta během šesti měsíců spadla na polovinu. Nyní se opět po delší době začalo více hovořit o zlatu. Cena zlata totiž od poloviny června prudce klesá dolů. Po třech letech vzdoru, kdy už to několikrát vypadalo, že by cena zlata mohla opět začít růst, prolomilo naopak zlato technickou hranici podpory na úrovni 1150 dolarů za unci a mnoho analytiků nyní očekává, že se brzy zlato podívá až na magickou hranici 1000 dolarů za unci.

Ale nejde jen o ropu nebo zlato. Klesají ceny většiny burzovně obchodovaných komodit, a to už dobrých pět let. Ceny většiny komodit se dnes pohybují na mnohaletých minimech. Celokomoditní index DJ Commodity klesl na stejnou hodnotu jako při pádu cen komodit v roce 2008. Na stejné úrovni se před tím pohyboval tento komoditní index v letech 2004-2005.

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ Commodity Index TR

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ Commodity Index TR

Zdroj: FINEZ Investment Management

Ve všech celokomoditních indexech včetně indexu DJ Commodity má pochopitelně největší váhu ropa. Vývoj ceny ropy zpravidla dovede pohnout s celým indexem. Ale tentokrát to skutečně není jen dílo ropy. Zobrazíme-li si názorně změnu cen komodit na tříleté a pětileté periodě, hemží se to v tabulce červenou barvou, s výjimkou hovězího a několika málo dalších zemědělských komodit. Nicméně i cena hovězího poslední měsíce klesá.

Změna ceny vybraných komodit za 5 let (v USD)

Komodita 3 roky 5 let Komodita 3 roky 5 let
Energetické komodity Zemědělské komodity
Zemní plyn -14 % -42 % Hovězí na výkrm 52 % 85 %
Uhlí -30 % -37 % Kakao 32 % -6 %
Uran -33 % -34 % Pomerančový koncentrát 13 % -16 %
Ropa WTI -45 % -39 % Mléko -10 % 11 %
Drahé kovy Bavlna -11 % -19 %
Platina -30 % -37 % Dřevo -11 % 21 %
Zlato -33 % -8 % Vepřové maso -14 % 1 %
Stříbro -47 % -18 % Řepka -26 % 2 %
Průmyslové kovy Rýže -27 % 11 %
Hliník -14 % -24 % Palmový olej -28 % -16 %
Zinek 5 % -4 % Káva -28 % -29 %
Cín -11 % -17 % Oves -38 % -7 %
Olovo -11 % -18 % Sója -40 % -1 %
Měď -30 % -28 % Pšenice -44 % -25 %
Nikl -30 % -48 % Cukr -50 % -43 %
Železná ruda -60 % -64 % Kukuřice -54 % -4 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, OnVista

Ještě výmluvnější je pohled na grafy cenového vývoje jednotlivých komodit. Určitě není náhodou, že mají nejen podobný trend vývoje, ale často i velmi podobný tvar křivky.

Vývoj ceny vybraných komodit

Ropa

Vývoj ceny ropy WTI

Zemní plyn

Vývoj ceny zemního plynu Henry Hub

Zlato

Vývoj ceny zlata

 Stříbro

Vývoj ceny stříbra

 Železná ruda

Vývoj ceny železné rudy

Uhlí

Vývoj ceny uhlí

 Pšenice

Vývoj ceny pšenice

Kukuřice

Vývoj ceny kukuřice

 Káva

Vývoj ceny kávy

 Cukr

Vývoj ceny cukru

Zdroj: FINEZ Investment Management

Ceny tlačí dolů přes nabídky nad poptávkou

Co za tímto klesajícím trendem stojí? V prvé řadě klasické tržní síly – převis nabídky nad poptávkou a s tím související růst zásob. Shodou okolností se tento převis nabídky nad poptávkou aktuálně týká prakticky všech komodit. Těží se více ropy, než se spotřebuje. To samé platí pro uhlí, železnou rudu a prakticky všechny těžené komodity. Tato situace trvá již několik let. Velcí těžaři jen pomalu omezují těžbu a malí hráči to stále nechtějí zabalit.

Nicméně ačkoliv současnou těžbu nikdo moc neomezuje, zároveň nikdo ani moc neinvestuje do rozvoje dalších nalezišť. Postupem času budou některá stávající naleziště vyčerpána, což samo přispěje k rovnováze na trhu a ustálení ceny. Pak ovšem s dalšími uzavíranými doly najednou nebude čím je nahradit, protože do rozvoje nových nalezišť se dnes moc neinvestuje, takže se situace na trhu překlopí do převisu poptávky nad nabídkou a cena pak zase rychle poroste nahoru. Než bude opět atraktivní pro těžaře investovat do nových dolů. Tak dlouhodobě funguje trh. Pár let to ale může ještě trvat.

Také u zemědělských komodit jsme poslední tři roky svědky převisu nabídky nad poptávkou. Počasí poslední roky zemědělcům v USA a ve světě docela přálo. Úroda byla tři roky velmi dobrá. Ceny zemědělských komodit tudíž klesají. Otázkou je, kdy si s námi matka příroda opět pohraje? Zcela jistě přijde rok, kdy úroda základních plodin jako jsou pšenice, kukuřice nebo sója bude špatná. Ceny zemědělských komodit pak velmi rychle vystřelí nahoru.

Nevím, kdy k tomu dojde. A rozhodně nechci nikoho navádět ke spekulacím s komoditami. Ale přijde opět den, kdy ceny zemědělských komodit strmě porostou a dotkne se to našich peněženek. Minimálně u komodit, které v ČR nepěstujeme, jako například káva nebo kakao.

Svou roli sehrálo také posílení dolaru

Vedle klasických tržních sil můžeme částečně děkovat za levné komodity také silnému americkému dolaru. Většina komodit se primárně obchoduje v dolarech, mnoho se jich ale těží a pěstuje mimo USA. Vývoj kurzu dolaru má podstatný vliv na ceny komodit, přičemž se zápornou korelací. Česky řečeno, když kurz dolaru významně posiluje, zpravidla ceny komodit v dolarech klesají. Když naopak dolar oslabuje, ceny komodit v dolarech zpravidla rostou. Tento vztah platí na dlouhodobějším horizontu, nelze ho sledovat na denní ani měsíční bázi, ale na pětiletém horizontu je krásně pozorovatelný.

Americký dolar za posledních pět let posílil k euru a většině dalších měn zhruba o 20 procent. Na následujícím grafu vidíme, jak kurz eura k dolaru od roku 2011 výrazně klesá. Od roku 2011 také výrazně klesá cena většiny komodit. Tvar křivky eurodolaru je až nápadně podobný vývoji indexu DJ Commodity.

Vývoj kurzu EUR/USD

Vývoj kurzu EUR/USD

Zdroj: Trading Economics

Blíží se obrat trendu?

Zda bude dolar dál posilovat a tlačit ceny komodit ještě více dolů, to je ve hvězdách. Od března si každopádně dolar dává pauzu, což ovšem nejde říct o komoditách. Jisté je jen to, že ceny komodit už klesly na velmi nízkou úroveň a nebudou klesat na věky věků. Znovu opakuji, že nechci nikoho nabádat ke spekulacím s komoditami. Ale rád bych psychicky podpořil investory, kteří mají nějaké peníze v komoditních fondech a již několik let sledují, jak hodnota majetku v tomto fondu prudce klesá. Teď rozhodně není vhodná doba brát nohy na ramena. Vydržte. Možná že už obrat trendu klepe na dveře, možná to ještě pár let potrvá, ale přijdou zase i růstové roky.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 8. 2015

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (46.0 + 29.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru