Komodity

Komodity – bilancování roku 2016 a výhled na rok 2017

V uplynulém roce začaly ceny komodit růst. Pro rok 2017 věřím zejména uranu. Střednědobě bych nadále preferoval zemědělské komodity oproti průmyslovým komoditám, speciálně kávu, kakao a obiloviny. Dlouhodobě považuji za rozumné držet malou část kapitálu ve zlatě.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
21. 1. 2017

Doporučujeme také:

Ceny komodit v průměru stouply o 13 %

Po mnoha letech poklesu začaly ceny komodit v roce 2016 růst. Hodnota komoditního indexu DJ Commodity se v uplynulém roce odrazila od patnáctiletého minima a stoupla o 13 procent. Stále však zůstává z dlouhodobého pohledu na velmi nízké úrovni.

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ Commodity Index TR

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ Commodity

Ropa nad 50 dolary za barel

Hlavním tahounem růstu byla ropa a spolu s ní také zemní plyn. Ropa s plynem tvoří zhruba třetinu v indexu DJ Commodity a podobně i v jiných komoditních indexech. Loni v lednu cena ropy atakovala dlouholeté minimum a na pár dní dokonce klesla pod 30 dolarů za barel. Před koncem roku už se ale její cena vyšvihla zpět nad 50 dolarů za barel. Cena zemního plynu v USA stoupla ještě více.

Těžko predikovat, jak se bude cena ropy vyvíjet dál. Nějaký další raketový růst bych moc neočekával, fundamentálně k tomu nejsou důvody. Technologický pokrok v těžbě ropy spíše bude dlouhodobě tlačit náklady na těžbu dolů a tím pádem i držet cenu ropy na uzdě. Na druhou stranu ropa vždycky byla a stále je strategickou komoditou a někdy se do hry vmísí také politické zájmy, které mohou s kartami výrazně zamíchat. Takže opravdu netuším, jaká bude za rok cena ropy, nicméně většinový konsensus kalkuluje s tím, že by se cena měla držet zhruba v rozmezí 50-60 dolary za barel.

Historický vývoj ceny ropy WTI (v USD za barel)

Historický vývoj ceny ropy WTI (v USD za barel)

Rostly ceny většiny komodit

Obrat na komoditních trzích se každopádně netýkal pouze ropy. Zatímco před rokem jsem tu prezentoval tabulku rudou jak sparťanské trenýrky, ve sloupci vývoje cen jednotlivých komodit za rok 2016 výrazně převládá zelená barva symbolizující růst ceny. Podražily všechny průmyslové kovy a mnoho zemědělských komodit. V meziročním srovnání stouply také ceny drahých kovů, i když v pololetí byly mnohem výše než koncem roku. Druhé pololetí bylo pro zlato a stříbro velmi negativní.

Historický vývoj ceny uranu (v USD za 250 liber U3O8)

Historický vývoj ceny uranu (v USD za 250 liber U3O8)

Nejvíce ze všech komodit podražila železná ruda, což koresponduje s globálním oživením ocelářského průmyslu. Naopak nejvíce se v uplynulém roce propadla cena uranu, který se dostal na nejnižší hodnotu za posledních 12 let. Při stávající ceně se těžba absolutně nevyplatí. Z čehož usuzuji, že by konečně mohlo také u uranu dojít letos k obratu trendu. Akcie těžařů uranu se po pár letech vrátily mezi můj tip na černého koně pro rok 2017.

Změna ceny vybraných komodit v roce 2016 (v USD)

Komodita Rok
2016
3 roky 5 let Komodita Rok
2016
3 roky 5 let
Energetické komodity Zemědělské komodity
Zemní plyn 66% -15% 26% Pomeranč. konc. 41% 41% 17%
Ropa WTI 45% -46% -46% Palmový olej 34% 21% 1%
Uhlí 35% 1% -16% Mléko 28% -9% 1%
Uran -41% -44% -65% Cukr 28% 18% -16%
Drahé kovy Dřevo 23% -16% 21%
Paladium 21% -5% 4% Sója 14% -24% -18%
Stříbro 15% -18% -43% Bavlna 12% -17% -23%
Zlato 8% -4% -26% Vepřové maso 10% -22% -21%
Platina 1% -34% -35% Řepka 9% 11% -7%
Průmyslové kovy Káva 8% 21% -40%
Železná ruda 101% -41% -42% Oves 6% -35% -26%
Zinek 59% 23% 38% Kukuřice -2% -17% -46%
Cín 43% -7% 9% Hovězí maso -13% -12% -2%
Měď 18% -25% -27% Pšenice -13% -32% -37%
Nikl 14% -28% -46% Rýže -19% -39% -37%
Hliník 13% -8% -17% Hovězí na výkrm -22% -22% -11%
Olovo 12% -11% -3% Kakao -23% 0% 25%

Zdroj: FINEZ Investment Management

Tipy pro rok 2017

Dlouhodobě považuji za rozumné držet malou část kapitálu ve zlatě. Ani zde si nejsem vůbec jistý, jestli v roce 2017 jeho cena poroste či naopak. Hedge fondy třeba momentálně spíše spekulují na pokles ceny zlata. Ale jejich postoj se může rychle změnit. Zlato, resp. akcie těžařů zlata, přimíchávám do většiny klientských portfolií s výhledem na 3-5 let. Stávající cenu považuji za rozumnou k nákupu.

Historický vývoj ceny zlata (v USD za unci)

Historický vývoj ceny zlata (v USD za unci)

Pokud bych si měl tipnout potenciální vítěze pro rok 2017, tak vedle uranu bych vsadil na kávu, kakao a obiloviny (pšenice, kukuřice). Káva s kakaem mají mnohé společné, jejich celosvětová spotřeba roste a produkce je koncentrovaná do několika málo regionů. Cena je potom silně náchylná na počasí. V případě kávy pak hraje ještě podstatnou roli vývoj kurzu brazilské měny, neboť většina světové produkce kávy pochází z Brazílie. V případě kakaa zase zcela zásadní roli hraje politická stabilita a taktéž vývoj kurzu měn Pobřeží slonoviny, Nigérie, Ghany a Indonésie, což jsou čtyři hlavní producenti kakaa. Káva i kakao jsou tedy silně volatilní spekulace.

Historický vývoj ceny kávy (v USc za libru)

Historický vývoj ceny kávy (v USc za libru)

V případě obilovin jde hlavně o to, že jejich ceny jsou dnes z historického hlediska velmi nízké a nemají moc kam dál klesat. Několik let dobré úrody stáhlo cenu na minimum. I to se může vlivem počasí rychle změnit, především kdyby špatná úroda postihla některé klíčové obilnice, tj. USA, Argentinu nebo Austrálii. Short pozice hedge fondů drží ceny obilovin nízko. Ale samo jejich uzavírání by mělo vést k drobnému růstu cen. Také pšenice či kukuřice jsou vyloženě spekulativní tipy jen pro silné hráčské nátury.

Vývoj hodnoty komoditního indexu S&P GSCI Agriculture

Vývoj hodnoty komoditního indexu S&P GSCI Agriculture

Celkově vzato bych si místo celokomoditního indexu raději vybral ke spekulaci zemědělské komodity. Z historického pohledu jsou v průměru ceny zemědělských komodit velmi nízké. Přitom stačí jeden rok, kdy se počasí zblázní a špatná úroda způsobí raketový růst cen. Jestli to bude rok 2017, to netuším. Už minulý rok jsem zemědělské komodity označil za nejžhavější spekulaci a nic moc z toho nebylo. Každopádně statistická pravděpodobnost říká, že to nebude dlouho trvat, kdy ceny zemědělských komodit vystřelí nahoru.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
21. 1. 2017

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (46.5 + 2.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru