Komodity

Komodity – bilancování roku 2015 a výhled na rok 2016

Burzovně obchodované komodity jsou v průměru nejlevnější za posledních 15 let. Potrvá však ještě několik let, než cena ropy a dalších průmyslových komodit začne růst. Naproti tomu cena zemědělských komodit by během dvou let mohla prudce vystřelit nahoru díky výpadkům v úrodě, které může způsobit jev El Niño.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 1. 2016

Čtěte také:

Ceny komodit v průměru spadly o 25 %

Když se po tzv. finanční krizi centrální banky začaly předhánět v moderních technikách tištění peněz, selský rozum mi říkal, že se to musí projevit na vyšší inflaci a předpovídal jsem výrazný růst cen komodit. Nemohl jsem se víc mýlit. Snaha centrálních bank vygenerovat inflaci stále vychází naprázdno a ceny komodit vytrvale padají dolů. Hodnota komoditního indexu DJ Commodity klesla v roce 2015 o 25 procent na nejnižší úroveň za posledních 15 let.

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ Commodity Index TR

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ Commodity

Zdroj: FINEZ Investment Management

Ropa nejlevnější od roku 2003

Nejvíce asi v každodenním životě vnímáme dramatický propad cen ropy. Ještě před rokem a půl stál na burze jeden barel ropy přes 100 dolarů, dnes se obchoduje kolem 30 dolarů, což je nejnižší cena od roku 2003. Na jednom litru benzínu či nafty tak běžně ušetříme kolem deseti korun ve srovnání s průměrnou cenou v uplynulých pěti letech. Průměrné domácnosti tak zůstane v peněžence zhruba deset tisíc korun ročně navíc, které může utratit jinde.

To je obrovská vzpruha nejen pro českou ekonomiku, ale prakticky pro celou Evropu a všechny země dovážející ropu. Naopak velmi těžké časy nastávají pro ekonomiky závislé na těžbě ropy a plynu, tj. nejvíce pro Rusko, Venezuelu a Saudskou Arábii, ale také pro Alžírsko, Nigérii, Kazachstán, Norsko, Irán a spoustu dalších zemí. V těchto místech budou určitě sílit nepokoje. Nejžhavějším kandidátem na politickoekonomický kolaps je asi Venezuela, ale pravděpodobně nezůstane jen u ní. Budou následovat další.

Historický vývoj ceny ropy WTI (v USD za barel)

Historický vývoj ceny ropy WTI (v USD za barel)

Zdroj: FINEZ Investment Management

Padají ceny všech komodit

Nicméně „krvavý příběh" zdaleka nekončí u ropy. V následující tabulce je názorně vidět, jak v posledních letech dramaticky propadly ceny všech těžených surovin a také většiny zemědělských plodin. Za uplynulé dva roky spadla hodnota indexu DJ Commodity o 40 procent a od roku 2011 na méně než polovinu. Největší propad ceny můžeme sledovat u železné rudy.

Změna ceny vybraných komodit v roce 2015 (v USD)

Komodita 1 rok 3 roky 5 let Komodita 1 rok
3 roky 5 let
Energetické komodity Zemědělské komodity
Uran -3% -26% -52% Kakao 14% 58% 12%
Uhlí -11% -25% -46% Řepka 6% -18% -25%
Zemní plyn -22% -32% -47% Palmový olej 6% 0% -37%
Ropa WTI -31% -60% -58% Bavlna 5% -16% -56%
Drahé kovy Cukr 5% -22% -52%
Zlato -10% -37% -25% Rýže 1% -24% -19%
Stříbro -12% -54% -55% Pomeranč. konc. -2% 17% -16%
Platina -26% -42% -50% Kukuřice -10% -49% -43%
Paladium -29% -20% -30% Sója -15% -38% -38%
Průmyslové kovy Mléko -15% -24% -10%
Olovo -4% -24% -30% Hovězí maso -18% 3% 26%
Hliník -19% -28% -40% Pšenice -20% -40% -41%
Cín -25% -38% -45% Dřevo -22% -31% -20%
Měď -25% -41% -51% Hovězí na výkrm -24% 10% 38%
Zinek -26% -23% -35% Káva -24% -12% -47%
Nikl -41% -49% -65% Vepřové maso -26% -30% -24%
Železná ruda -42% -69% -77% Oves -29% -38% -41%

Zdroj: FINEZ Investment Management

Problémy tedy nebudou mít pouze exportéři ropy, ale v podstatě všechny ekonomiky, kde velkou roli hraje těžba a export komodit. Konkrétně třeba Austrálie, Brazílie, Jihoafrická republika, Chile, Peru, Indonésie a mnohé další.

Vývoj ceny železné rudy (v USD za tunu)

Vývoj ceny železné rudy (v USD za tunu)

Zdroj: FINEZ Investment Management

Cena ropy i kovů zůstane dlouho nízko

Příčinou komoditního debaklu je jako vždy kombinace různých faktorů. Velkou roli zde zcela jistě hraje transformace čínské ekonomiky z předimenzované „světové fabriky" na lépe diverzifikovanou spotřební ekonomiku. Tato transformace potrvá řadu let a nebude bez bolesti. Souvisí s ní pochopitelně klesající průmyslová produkce v Číně, kterou můžeme sledovat již déle než rok. Svou roli určitě nepřímo sehrál i posilující dolar a zejména různé mocenské boje mezi USA, Ruskem a na Arabském poloostrově.

V konečném důsledku cenu vždy určuje vztah nabídky a poptávky. U většiny komodit aktuálně platí, že nabídka převyšuje poptávku. To tlačí cenu dolů na hodnoty, které si stěží někdo dovedl před pár lety představit. Kde jsou ty doby, kdy nás strašili, že ropa bude stát 250 dolarů za barel a zlato 5000 dolarů za unci. Tou dobou všichni těžaři investovali do rozvoje nových nalezišť, aby mohly vytěžit větší množství komodity a více profitovat z predikovaného růstu cen. Dnes málokterá firma dovede vytěžit nějakou komoditu se ziskem. Vidíme to na vlastní oči i u české OKD.

Jenomže nikdo nechce kapitulovat. Prozatím se stále všichni snaží udržet ve hře i za cenu ztrátové těžby. Potrvá ještě několik let, než dojde k výraznému omezení těžby a než se trh pročistí. Proto jsem už loni varoval před unáhleným nákupem ropy, resp. akcií těžařů ropy. Ani ve snu mě nenapadlo, že cena ropy spadne až na 30 dolarů. Ale je mi jasné, že zpět na 100 dolarů se ještě hodně let nepodívá a že většina těžařů bude příštích několik let kumulovat ztráty a jejich hodnota ještě výrazně poklesne.

Propad na komoditních trzích byl tak velký, že už není moc prostoru, kam dál by ceny měly padat. Ale domnívám se, že potrvá ještě několik let, než se trh pročistí a než ceny těžených surovin začnou růst. Mezi přeživšími těžaři pak bude možné najít spoustu zajímavých investičních příležitostí.

Ceny zemědělských komodit vystřelí nahoru

Trochu jiná je situace u zemědělských komodit. I ty mají za sebou výrazný propad cen a velkou měrou také přispěly k pádu hodnoty celokomoditních indexů (viz např. výše zmiňovaný DJ Commodity). I zde u většiny komodit aktuálně panuje na trhu převis nabídky nad poptávkou. Ovšem v případě zemědělských plodin se situace může kdykoliv velmi rychle obrátit. S výjimkou některých „průmyslových plodin" jako jsou bavlna a řepka je poptávka po zemědělských komoditách velmi stabilní. Cenu tak de facto určuje výhradně vývoj na straně nabídky. A ten je odvislý od počasí a aktuální úrody.

Vývoj hodnoty komoditního indexu S&P GSCI Agriculture

Vývoj hodnoty komoditního indexu S&P GSCI Agriculture

Zdroj: FINEZ Investment Management

Posledních pár let se svět mohl těšit z globálně velmi dobré úrody. To ale nepotrvá věčně. Dříve nebo později přijde období slabší úrody. Některé hlavní světové producenty stihne špatné počasí a ceny zemědělských komodit poletí strmě nahoru. Domnívám se, že to období bude s velkou pravděpodobností v příštích dvou letech. Tuto domněnku zakládám na očekáváném jevu ENSO, lidově označovaném jako El Niño. Oceanic Niño Index, který sestavuje americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) podle teplotních anomálií oceánské vody, signalizuje velmi silné El Niño. Hodnota indexu již stoupla na úroveň z roku 1997, což je zároveň nejvyšší hodnota od počátku měření v roce 1950.

Vývoj anomálií teploty vody v oceánech - Oceanic Niño Index

Vývoj anomálií teploty vody v oceánech - Oceanic Niño Index

Zdroj: NOAA, FINEZ Investment Management

El Niño zpravidla způsobí značné výkyvy v počasí zejména v latinské Americe, kde přináší vydatné deště, a v jihovýchodní Asii, kde naopak v období dešťů panuje suché klima. Vedlejším efektem mohou být také extrémní sucha a požáry v Austrálii, nebo silné cyklony v USA. Uvidíme, jaký průběh bude mít tento rok, ale obávám se, že může s počasím ve světě a s úrodou pořádně zamávat. Můj spekulativní tip číslo jedna pro rok 2016 (a možná i 2017) není žádná akcie, ropa ani zlato, ale jsou to právě zemědělské komodity.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
19. 1. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (12.7 + 26.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru