Komodity

Komodity – bilancování roku 2014 a výhled na rok 2015

Cena ropy a železné rudy spadla v uplynulém roce na polovinu. V průměru zlevnily komodity na burze o 19 procent. Stoupla pouze cena kávy a hovězího. Výhled na rok 2015 je plný otazníků.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
9. 2. 2015

Čtěte také:

Ceny komodit v průměru klesly o 19 procent

V uplynulém roce začal výrazně posilovat americký dolar. To se zpravidla odráží i na cenách komodit a nejinak tomu bylo v roce 2014. Většina burzovně obchodovaných komodit v loňském roce výrazně zlevnila. Největší propad zažily ropa, zemní plyn, železná ruda a bavlna. Hodnota komoditního indexu DJ Commodity klesla v roce 2014 o 19 procent a pomalu se blíží dlouhodobému minimu z konce roku 2008.

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ Commodity Index TR

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ Commodity Index TR

Zdroj: FINEZ Investment Management

Cena ropy spadla na polovinu

Vývoj hodnoty komoditního indexu do značné míry kopíruje vývoj ceny ropy, která má v indexu největší váhu. V roce 2008 jsme byli svědky velké komoditní bubliny, kdy cena ropy krátkodobě stoupla téměř na 150 dolarů za barel, aby záhy spadla na pouhých 35 dolarů. Pak během dvou let stoupla cena ropy ke 100 dolarům za barel, kde se na pár let stabilizovala. Ovšem od června loňského roku cena ropy strmě padala dolů. V minulém měsíci dokonce pokořila hranici 50 dolarů za barel.

V uplynulém týdnu se cena ropy odrazila od lokálního dna a nyní to vypadá, že by se mohla v průběhu roku stabilizovat někde v rozmezí 50-70 dolarů za barel. Nicméně to jsou jen hrubé odhady. Kdo ví, jak s cenou ropy ještě zamotá vysoká politika a nejrůznější mocenské zájmy. Za určitých okolností může cena ropy krátkodobě spadnout opět až na 35 dolarů za barel. Za jiných okolností může naopak velmi rychle stoupnout zpět na 100 dolarů. Můj názor je, že nyní může několik let zůstat cena ropy výrazně levnější a odhaduji, že se bude příštích pět let pohybovat v průměru kolem 70 dolarů za barel.

Vývoj ceny ropy WTI (v USD za barel)

Vývoj ceny ropy WTI (v USD za barel)

Zdroj: FINEZ Investment Management

Klesá cena průmyslových i zemědělských komodit

Vedle ropy v uplynulém roce na burze také výrazně propadla cena zemního plynu a železné rudy. Zhruba o 15-20 procent poklesla také cena uhlí, mědi, cínu, olova a stříbra. Zlevňování průmyslových komodit koresponduje s ochlazením ekonomiky v Evropě a Číně a s hospodářskou recesí v Rusku a Brazílii. Cena mědi, kterou mnoho analytiků sleduje jako jakýsi indikátor celkového vývoje průmyslové aktivity, klesla v lednu o dalších 13 procent.

Díky dobré úrodě a také vlivem již zmíněného posilujícího dolaru klesla v uplynulém roce i cena většiny zemědělských komodit. Nejvíce zlevnila bavlna, rýže a sója. Až do září také prudce klesala cena pšenice a kukuřice. Od podzimu ale jejich cena pozvolna roste, takže v celoročním srovnání jen nepatrně zlevnily. Významnou roli zde sehrává přetrvávající ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny a vzájemné hospodářské sankce mezi Ruskem a Evropskou unií.

Změna ceny vybraných komodit v roce 2014 (v USD)

Komodita rok 2014 Komodita rok 2014
energetické komodity zemědělské komodity
Uran -1,8 % Káva 46,8 %
Uhlí -15,5 % Hovězí na výkrm 31,1 %
Zemní plyn -34,1 % Hovězí maso 23,0 %
Ropa WTI -45,5 % Kakao 14,4 %
drahé kovy Pomerančový koncentrát 1,6 %
Paladium 11,9 % Pšenice -1,8 %
Zlato -1,2 % Řepka -3,8 %
Platina -11,1 % Vepřové maso -4,7 %
Stříbro -19,2 % Kukuřice -6,1 %
průmyslové kovy Dřevo -11,7 %
Nikl 5,6 % Cukr -12,0 %
Zinek 4,2 % Oves -13,3 %
Hliník 0,6 % Palmový olej -14,8 %
Cín -13,3 % Mléko -17,0 %
Měď -14,8 % Sója -21,9 %
Olovo -17,2 % Rýže -24,9 %
Železná ruda -49,3 % Bavlna -28,9 %

Zdroj: FINEZ Investment Management

Stoupla cena kávy a hovězího

Špatné počasí v Brazílii zapříčinilo výrazně horší úrodu kávy než v předchozích letech. Cena kávy díky tomu vyskočila loni na jaře na dvojnásobek, od podzimu ale také pozvolna klesá, a pokud bude letošní jarní úroda průměrná nebo nadprůměrná, měla by cena kávy během roku dál klesat.

Vývoj ceny kávy (v USc za libru)

Vývoj ceny kávy (v USc za libru)

Zdroj: FINEZ Investment Management

V roce 2014 také výrazně podražilo hovězí maso a skot, což je dáno dlouhodobě rostoucí spotřebou hovězího v USA (koresponduje s růstem populace) v kombinaci s nízkými stavy skotů. Počet chovaného skotu v USA byl v loňském roce nejnižší za posledních 60 let. Tržní síly se již ale daly do pohybu. Vyšší cena hovězího vede chovatele k navyšování chovů. Reportovaný stav stád v USA k 1. lednu je o 1,4 % vyšší než před rokem. Cena hovězího tak již druhý měsíc v řadě klesá a dá se očekávat, že v průběhu tohoto roku bude pozvolna dál klesat.

Vývoj ceny hovězího masa (v USD za libru)

Vývoj ceny hovězího masa (v USD za libru)

Zdroj: FINEZ Investment Management

Co přinese rok 2015?

Pro rok 2014 jsme vytipovali tři komodity s očekávaným růstem ceny: zlato, uran a kávu. Káva patřila k našim nejpovedenějším loňským spekulacím. Tuto pozici jsme s klienty uzavírali hned na jaře. Spekulaci na růst ceny zlata a uranu dodnes držíme, a to prostřednictvím akcií těžařů těchto komodit. Uran je mým hlavním favoritem i pro rok 2015.

Vývoj cen průmyslových komodit bude záviset na globálním ekonomickém vývoji. Bude-li Čína postupně transformovat svou ekonomiku směrem k domácí spotřebě a službám a omezovat investice do infrastruktury a těžkého průmyslu, můžeme se dočkat ještě nižší ceny železné rudy, uhlí nebo mědi. Dočká-li se naopak Evropa a Japonsko ekonomického oživení, mohly by ceny komodit začít růst. A nebo se tyto síly budou vyvažovat. To je těžké odhadovat.

Vývoj cen zemědělských komodit bude zase primárně odvislý od počasí a úrody. Zde je prakticky nemožné předem predikovat, která komodita zdraží a která zlevní. S určitou mírou pravděpodobnosti lze očekávat pokles ceny kávy a hovězího, neboť by měl růst objem nabídky (produkce). Ale to je tak vše, co můžeme seriózně o zemědělských komoditách říct.

O ropě už byla řeč. Jsem velmi zvědavý, co podnikne Putin, protože takto levná ropa je pro ruskou ekonomiku zničující. 90 procent ruských vývozů tvoří ropa a plyn. Rusko bude muset jednat. Nechci spekulovat, kdo tuhle hru s ropou rozjel, nebo kdo se jí snaží jak využít pro své zájmy. Ale mezi první oběti každopádně patří Rusko, což může být potenciálně dost nebezpečné pro celou Evropu. Proto si přejme raději dražší ropu.

Co se týče zlata a ostatních drahých kovů, ani zde nemám silný názor. Osobně doporučuji klientům malou část kapitálu investovat do zlata, resp. akcií těžařů. Důvodem je celkové vyvážení portfolia investic. Ale svým klientům vždy zdůrazňuji, že zlato je cenově velmi volatilní komodita a klidně může za rok stát 1500 dolarů za unci, nebo také méně než 1000 dolarů za unci.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam investovat peníze v roce 2015.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
9. 2. 2015

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (5.1 + 24.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru