Komodity

Komodity – bilancování roku 2012 a výhled na rok 2013

V uplynulém roce nejvíce zdražilo dřevo a obiloviny. Pro rok 2013 očekávám pokles ceny ropy a spekuluji na růst ceny kávy a kakaa.

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
9. 1. 2013

Doporučujeme také:

Komodity v roce 2012

Když porovnáme hodnoty komoditních indexů ze začátku a konce roku 2012, můžeme konstatovat, že komodity v roce 2012 investorům moc radosti nepřinesly. Hodnota indexu RICI (Rogers International Commodity Index) stoupla o dvě procenta, hodnota indexu CRB (Thomson Reuters/Jefferies CRB Commodity Index) naopak poklesla o 3,4 %. Index S&P GSCI zakončil rok 2012 prakticky beze změny.

Vývoj komoditních indexů v roce 2012

Vývoj komoditních indexů v roce 2012

Zdroj: Bloomberg

Přesto je z prvního grafu patrné, že úplně nudný rok to pro spekulanty nebyl. Od března až do června poklesla cena ropy o 25 %. Podobně reagovala většina cyklických komodit na zhoršující se ekonomickou situaci v Evropě a pokles průmyslové produkce v Číně. Cena mědi ve stejném období klesla o 13 %, cena zinku o 12 % a hliníku o 17 %.

Pak se ale trend obrátil, cena ropy i průmyslových kovů začala pozvolna růst a do toho se přidaly obiloviny. Suché počasí v USA vyhnalo cenu kukuřice během dvou měsíců z 5,5 dolarů za bušl až na 8 dolarů (+45 %). Podobně americká pšenice zdražila z 6,5 dolarů za bušl na 9 dolarů (+39 %). Od té doby ceny obilovin pozvolna klesají.

Vývoj ceny kukuřice v roce 2012 (USD)

Vývoj ceny kukuřice v roce 2012 (USD)

Zdroj: Finanzen.net

Dlouhodobě orientovaní investoři, kteří používají jako doplněk portfolia celokomoditní fond, v roce 2012 nevydělali, ale ani neprodělali. Také investoři držící zlato nebo stříbro v uplynulém roce moc nevydělali. Zajímavých zisků dosáhli pouze spekulanti, kteří v červnu nakoupili kontrakty na pšenici nebo kukuřici. Povedenou spekulací mohlo být ke konci roku také dřevo, jeho cena na burze v Chicagu stoupla od října do prosince o 36 %.

Změna ceny komodit v roce 2012

Dřevo 43,7 % Řepka 3,6 %
Cín 22,3 % Benzin 3,5 %
Pšenice 19,6 % Mléko 3,5 %
Sója 16,4 % Kakao 3,5 %
Olovo 14,0 % Hovězí na výkrm 3,5 %
Oves 12,5 % Vepřové maso 2,4 %
Zemní plyn (Henry Hub USA) 12,4 % Hliník 2,3 %
Zinek 12,4 % Nafta 1,8 %
Platina 10,1 % Rýže 1,7 %
Kukuřice 8,3 % Ropa WTI -7,5 %
Hovězí maso 8,2 % Nikl -7,9 %
Stříbro 8,0 % Cukr -15,9 %
Paladium 7,4 % Bavlna -17,5 %
Zlato 7,0 % Rhodium -20,7 %
Měď 5,2 % Palmový olej -24,4 %
Topný olej 3,8 % Pomerančový koncentrát -29,2 %
Ropa Brent 3,7 % Káva -36,4 %

Zdroj: OnVista.de, data v USD

Ropa v roce 2013 zlevní o 25 %

Mnoho lidí si stále myslí, že ropa je v dlouhodobém růstovém trendu a cena musí jít nahoru. Vždyť spotřeba ropy v Číně a Indii poroste, zásoby ropy jsou omezené, a tak jako tak cena musí stoupat, protože centrální banky tisknou nové a nové peníze.

Pozor abyste se nespálili. Poslední dva roky výrazně roste těžba ropy a plynu v USA díky novým technologiím horizontálních vrtů. Těžba roste rychleji než spotřeba ropy, rezervní zásobníky jsou plné. Jediný důvod, proč benzín zůstává tak drahý, jsou nedostatečné kapacity rafinérií, což se ale během dvou let změní.

Vývoj ceny ropy WTI (USD)

Vývoj ceny ropy WTI (USD)

Zdroj: Finanzen.net

Samozřejmě že v případě válečného konfliktu s Íránem by cena ropy raketově stoupla díky výpadkům dodávek ropy z Perského zálivu. Tento rizikový scénář by silně postihl zejména Evropu a zcela katastrofické důsledky by měl pro Čínu a Japonsko, jejichž ekonomika je na arabské ropě životně závislá. (Na tomto základě je postavena i konspirační teorie, že válka s Íránem má skrytý účel zabrzdit Čínu v jejím rozmachu.)

Ovšem nebude-li válka, nebude ani drahá ropa. Naopak stávající rychlý růst těžby ropy nahrává poklesu cen. Osobně očekávám, že americká ropa WTI v roce 2013 zlevní zhruba o 25 % na 70 dolarů za barel. Ropa severomořská Brent, arabská i ruská asi paradoxně i přes nižší kvalitu zůstane o něco dražší než americká ropa WTI, ale i zde by ceny měly klesat.

Spekulativní tip na rok 2013 – káva a kakao

Které komodity zaznamenají největší růst v roce 2013? To je samozřejmě ve hvězdách, můžeme pouze tipovat. S některými rizikověji nastavenými klienty budeme spekulovat na růst cen kávy a kakaa. Tyto dvě komodity měly v loňském roce velmi dobrou úrodu. Dík tomu je jejich cena na několikaletém minimu.

Vývoj ceny kávy (USD)

Vývoj ceny kávy (USD)

Zdroj: Finanzen.net

Bude-li i v roce 2013 sklizeň kávy a kakaa dobrá, cena může ještě trochu klesnout, ale ne mnoho. I tak bychom ale prodělali na rolování kontraktů, u kávy kolem 10 %, u kakaa kolem 5 %, protože kontrakty s pozdějším dodáním mají vyšší cenu. Pokud by ale letošní úroda byla špatná, pak by tyto komodity zaznamenaly podobný cenový skok jako v uplynulém roce pšenice s kukuřicí. Ziskový potenciál je zde velmi zajímavý. Podobně zajímavou spekulací může být i pomerančový koncentrát.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
9. 1. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (27.6 + 17.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru