Dva důvody, proč ceny komodit poklesnou
Rostou, rostou? V tom případě zavčas posbírejte zisky, protože možná nebude dlouho trvat a ceny budou padat dolů. Nabízím dva pádné důvody.
V minulém týdnu mě zvedl ze židle článek Petra Novotného na serveru penize.cz: Sedm důvodů, proč letos porostou komodity. V rámci objektivity se s vámi podělím o dva důvody, proč dle mého názoru ještě letos nebo v příštím roce ceny komodit spadnou dolů.
Média jako kontraindikátor
Rostoucí ceny komodit vzbuzují zájem investorů a spekulantů. Stále více lidí se ohlíží po komoditách jako zajímavé investiční alternativě, která by měla ochránit jejich jmění před inflací. Zájem o komoditní investice také umocňují média, neboť jak všichni víme, frekvence článků vztahujících se k určité investici je přímo úměrná výkonnosti dané investice v uplynulém roce. Proto se také dnes všude dočteme o zemědělských komoditách, ačkoliv před rokem o nich nebylo v médiích vidu ani sluchu. Naopak po zemním plynu jako by se slehla zem, vždyť už dva roky jeho cena nudně pendluje kolem 4 dolarů za mmBTU.
Už jen na základě toho, jak hodně se nyní ve finančních médiích hovoří o komoditách, bych se držel na pozoru před nákupy. Bylo by ale trochu pošetilé sledovat pouze média jako nepřímo úměrný směrodatný ukazatel budoucího vývoje. Rozumný investor se rozhoduje na základě pevných fundamentů.
Graf 1: Bavlna
Zdroj: Finanzen.net
1. důvod - loni extrémně špatná úroda
Rozsáhlé požáry v Rusku, sucho v USA a Číně, záplavy v Indii a Austrálii - počasí loni zemědělcům vůbec nepřálo. Po dvou letech mimořádně dobré úrody přišel rok extrémně špatné úrody. Objem strategických zásob klesl a ceny eskalovaly nahoru. Bude letošní úroda ještě horší, aby ceny měly důvod ještě více růst? To ví jen Bůh. Ale svoje peníze bych na to nesázel. Naopak bude-li úroda lepší než loni, pak by cena pšenice, kukuřice, cukru a dalších zemědělských komodit měla o 20-30 % klesnout.
2. důvod - blížící se recese v Číně
Čínské hospodářství rostlo příliš dlouho příliš rychlým tempem, nyní vykazuje zjevné příznaky přehřátí. Objem nově poskytnutých úvěrů činil dva roky po sobě 20 % HDP. Mnohonásobně podražily energie. Inflace ve velkých městech na východním pobřeží se dle neoficiálních údajů pohybuje kolem 20 %. Minimální mzda vzrostla během posledních 12 měsíců o 40 %, což svědčí jednak o vysoké inflaci a jednak o tom, že na industrializovaném východě vysychá pracovní síla.
Možná se Číně bude ještě chvíli dařit pomocí vládních investic oddalovat neodvratitelné, ale dříve nebo později upadne čínská ekonomika do recese a strhne s sebou zbytek světa. Čím později to bude, tím více to bude Čínu bolet. Tak či tak, blížící se recese přinese nižší spotřebu průmyslových komodit, čili cena mědi, oceli, uhlí, bavlny a mnoha dalších komodit by měla výrazně poklesnout. A pokud se nevyhrotí situace v Perském zálivu, tak by měla klesnout i cena ropy.
Více k tématu a možným důsledkům v článku Čína upadne do recese.
Graf 2: Měď
Zdroj: Finanzen.net
Kupovat pravidelně nebo počkat na výprodej
Dlouhodobě samozřejmě ceny všech komodit porostou. Za deset let může být ropa, měď i pšenice několikanásobně dražší než dnes. Ovšem na střednědobém horizontu, zejména pokud se mé obavy z recese v Číně naplní, čeká většinu komodit prudký pokles. Nikomu tedy dnes nedoporučuji jednorázovou investici do komodit. Na mimořádné nákupy byl vhodný čas začátkem roku 2009. Dost možná v příštím roce opět budeme mít šanci nakupovat komodity ve výprodeji. Ale ne dnes. Dnes dávají smysl jedině pravidelné investice s dlouhodobým horizontem.
Psáno pro server Penize.cz