Komodity

Ceny komodit letí vzhůru, inflace už klepe na dveře

Ve statistických datech se inflace objeví později a v menší míře, v reálu ale už klepe na dveře. První citelné zdražení přijde u potravin a to ještě v průběhu podzimu. Chleba pod 20 korun bude jen v akcích. Ceny obilovin totiž podražily o 30 %.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 10. 2010

Na jaře jsem psal článek o obilovinách jako atraktivní investici. Konstatoval jsem, že obiloviny jsou fundamentálně velmi levné a jejich cena dlouhodobě poroste, a to jednak vlivem peněžní inflace, a jednak vlivem nepřetržitého růstu globální poptávky (díky růstu počtu obyvatel).

Varoval jsem také před potenciální možností prudkého zdražení obilovin v případě nepříznivého počasí. Předchozí dva roky jsme totiž zaznamenali mimořádně dobrou úrodu. Počasí ale nemůžeme ovládat, vždyť ho stěží dovedeme na pár dní předpovídat. Stačí, aby přišlo sucho, nebo naopak záplavy, a je po úrodě.

Graf 1: Vývoj ceny pšenice
2010_10_06_Psenice.png
Zdroj: finviz.com

To se bohužel stalo skutečností. Ruské obilnice zasáhlo v létě extrémně suché a horké počasí doprovázené rozsáhlými požáry. Sucho od srpna hlásí také americký středozápad, čímž trpí zejména produkce kukuřice. I mezi českými zemědělci panuje stesk nad mizernou úrodou od brambor a obilí až po meruňky a vinou révu.

Podobně jsou na tom zemědělci po celém světě. Povodně v Indii ničí úrodu cukrové třtiny a bavlny. Brazílie hlásí, že očekává horší úrodu třtiny. Čína bije na poplach kvůli nedostatku bavlny, na vině je extrémní sucho. Suché počasí nyní sužuje také Austrálii, dalšího významného producenta a exportéra obilovin.

Tabulka 1: Zdražení zemědělských komodit od 30. 6. do 30. 9. 2010

Cukr 47,50 %
Pšenice 40,04 %
Kukuřice 36,91 %
Bavlna 32,80 %
Rýže 29,35 %
Oves 27,61 %
Sója 22,01 %

Zdroj: FINEZ Investment Management

Výsledek je vidět na cenách zemědělských komodit a brzy ho pocítíme všichni v obchodech. Cukr je o polovinu dražší než v červnu. Ceny pšenice a kukuřice stouply na dvouleté maximum. Bavlna je nejdražší od roku 1995 a káva už několikátý měsíc v řadě přepisuje historické maximum.

Graf 2: Vývoj ceny bavlny
2010_10_06_Bavlna.png
Zdroj: finviz.com

V uplynulém čtvrtletí významně podražily také ceny průmyslových kovů. Nejvíce podražily cín a olovo, pozadu nezůstaly ani měď, zinek, hliník a nikl. To vše se postupně projeví do růstu průmyslových cen a později i do spotřebních cen.

Tabulka 2: Zdražení průmyslových kovů od 30. 6. do 30. 9. 2010

Cín 38,98 %
Olovo 29,90 %
Měď 22,75 %
Zinek 22,71 %
Hliník 18,72 %
Nikl 18,34 %

Zdroj: FINEZ Investment Management

Podívejte se na přehled vývoje na trzích za září 2010.

Od nového roku nás dále čeká zdražení potravin v důsledku zvýšení daně z přidané hodnoty a zdražení elektřiny díky „štědrým" dotacím na podporu obnovitelných zdrojů energie, zejména pak nesmyslným výkupním cenám elektřiny ze solárních panelů. Zbývá už jen, aby podražila cena ropy a zemního plynu, a inflace v následujícím roce bude atakovat daleko vyšší čísla než 5 %, jež jsem odhadoval v investičním výhledu na rok 2010.

My v České republice máme naštěstí jednu obrovskou výhodu - českou korunu - v uplynulém čtvrtletí "nejsilnější" měnu na světě, která mírní dopady růstu cen komodit. Koruna společně s polským zlotým a maďarským forintem tři měsíce v řadě silně posiluje.

Od konce června koruna posílila vůči všem 159 měnám, jejichž kurzy zveřejňuje Česká národní banka. Vůči americkému dolaru zpevnila za tři měsíce o 14 %, to je dost zásadní tlumič inflace. Lidem ve Spojených státech ale nezávidím, budou muset sahat stále hlouběji do peněženek, kde už nebude nic jiného než dluhy na kreditce.

Psáno pro portál Investujeme.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 10. 2010

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (13.0 + 44.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru