Komodity

Ceny komodit klesají. 3 komodity pro rok 2014

Jak je možné, že cena umění a luxusního zboží prudce roste, ale cena burzovních komodit klesá? A proč klesá cena zlata? S jakými komoditami spekulovat v roce 2014?

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
6. 1. 2014

Vzpomínáte si na rok 2008, kdy vrcholila komoditní bublina? Cena ropy se tehdy vyšplhala těsně pod 150 dolarů za barel, aby následně spadla pod 30 dolarů, tj. o 80 procent. Vyjma zlata tehdy prudce spadla cena prakticky všech komodit. Právě v tomto období, v letech 2006-2008 také vrcholila popularita komodit jako samostatné třídy aktiv, která „by měla být součástí každého portfolia". A jedním z nejuctívanějších „proroků" byl Jim Rogers, po němž je pojmenována celá rodina komoditních indexů Rogers International.

O šest let později jsou komodity svou výkonností osamocené na chvostu tabulky. Přitom jsem si také od roku 2009 říkal, že všechno to ředění peněžní zásoby přeci musí vést k inflaci. A kde jinde by se inflace měla projevit více, než na ceně základních komodit. Ale to jsme se všichni pěkně přepočítali, alespoň to tak zatím vypadá. Ceny komodit, alespoň těch burzovně obchodovaných, totiž vytrvale klesají.

Porovnání vývoje základních tříd aktiv od roku 2009

Třída aktiv – index Výnos od 1. 1. 2009
Akcie – index MSCI World +80,52 %
Dluhopisy – index Barclays Global Aggregate +23,13 %
Komodity – index DJ-UBS Commodity +8,83 %
Nemovitosti – index S&P/Case-Shiller 20-City Composite Home Price* +13,20 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, data v USD k 20. 12. 2013, *k 30. 9. 2013

Ceny burzovních komodit klesají, zatímco cena luxusního zboží roste

Zatím sám nemám jasné vysvětlení, proč tomu tak je, když ceny akcií ve stejném období nezadržitelně rostou. A ještě mnohem více roste cena umění, luxusních aut  nebo poštovních známek. Selský rozum mi říká, že stejný efekt by měl být viditelný i na komoditních trzích. Možná to chce jen více trpělivosti, třeba se komoditní trhy právě teď nadechují k robustnímu růstu. Kdo ví.

Jedním z možných vysvětlení je, že ze všeho toho kvantitativního uvolňování a následného wealth efektu profituje pouze nejbohatší vrstva obyvatel. Nebo možná jen bohatí neví, kam dnes relativně bezpečně investovat, tak roste obliba alternativních investic. Akorát ze všeho, co se obchoduje na burze, mají dnes bohatí asi větší obavy než dříve, tak volí raději neburzovní „komodity" (luxusní zboží apod.)

Co je však skutečně zvláštní, že v době, kdy raketově stoupá cena luxusního zboží, umění a dalších alternativních „komodit", zároveň klesá cena zlata. To je hodně neobvyklá situace, na kterou se také těžko hledá rozumné vysvětlení. Já tvrdím, že s cenou zlata manipulují některé velké banky, jinak by rostla srovnatelným tempem jako jiné „bezpečné komodity".

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ-UBS Commodity

Vývoj hodnoty komoditního indexu DJ-UBS Commodity

Zdroj: FINEZ Investment Management

Jak se bude vyvíjet cena komodit dál?

Vyjděme z úplného základu – cenu určuje střet poptávky s nabídkou. V případě většiny burzovně obchodovaných komodit v posledních letech převažovala nabídka nad poptávkou, tudíž cena klesala. To by mělo vést k tomu, že strana nabídky bude postupně omezovat produkci. Děje se tak zatím u těžby uhlí a kovových rud. Zde už jsou totiž ziskové marže mnohdy tak malé, že se těžařům nevyplatí těžit, natož investovat do rozvoje nových nalezišť. Tento proces ale potrvá pravděpodobně několik let, než se na trhu projeví převisem poptávky nad nabídkou a následným růstem cen.

Podobná je situace u některých zemědělských komodit, jako je káva nebo kukuřice. Výnosy z úrody klesají, v případě kávy už jsou mnohdy záporné. I zde by se postupně měla klesající cena projevit do omezování produkce, což vyrovná stranu poptávky a nabídky a v konečném důsledku povede k růstu ceny. Ovšem oproti průmyslovým komoditám hraje u těch zemědělských na straně nabídky dost podstatnou roli počasí. To může kdykoliv silně zamávat s úrodou, což pak logicky vede k omezení nabídky a k růstu cen. Šance na růst cen je tu tedy o něco vyšší než u průmyslových komodit.

Vývoj ceny kávy

Vývoj ceny kávy

Zdroj: FINEZ Investment Management

Cena ropy by měla klesat, cena zlata růst

Speciální kategorií je ropa a zemní plyn. Snad více než třicet let slýcháme, že zásoby ropy do třiceti let dojdou. A stále ne a ne dojít, i když tomu v roce 2008 asi věřilo hodně lidí. Dnes naopak velmi rychle roste těžba ropy a plynu v USA díky novým technologiím horizontálních vrtů. Dá se očekávat, že během několika málo let se tento trend projeví také v Rusku, Číně a jinde ve světě. Brzy tak pravděpodobně budeme svědky převisu nabídky nad poptávkou. Cena ropy by tudíž logicky měla spíše klesat.

Pokud jde o zlato, o tom už byla řeč. Poptávka investorů po zlatých mincích v tomto roce prudce stoupla. Nabídka na straně těžařů bude naopak s ohledem na aktuální cenu zlata velmi pravděpodobně klesat. Čistě fundamentálně by tedy cena zlata měla růst. Ovšem na trhu se zlatem hrají dost zásadní roli centrální banky a velké investiční banky, které se asi rozhodly udržovat cenu zlata na relativně nízké úrovni. Těžko tedy odhadovat, jaký vývoj předvede cena žlutého kovu v roce 2014. Já osobně věřím, že na střednědobém horizontu bude cena zlata opět růst. K investici v tomto případě preferuji akcie těžařů zlata, protože to je s trochou nadsázky investice do zlata s úrokem.

Vývoj ceny zlata

Vývoj ceny zlata

Zdroj: FINEZ Investment Management

Podíváme-li se na neburzovní komodity jako je umění, různé luxusní zboží, historické sbírky apod., ty se hodí pouze k dlouhodobému držení, nikoliv ke krátkodobým až střednědobým spekulacím. Jejich cena ale v roce 2013 rostla nezadržitelným tempem, takže pomalu bychom mohli začít mluvit o bublině. Při dnešní cenové úrovni bych se do nákupu těchto „bezpečných komodit" rozhodně nepouštěl.

S jakými komoditami spekulovat v roce 2014?

Prvně je potřeba zdůraznit slovo „spekulovat", protože komodity krátkodobě vykazují vysokou cenovou volatilitu. Toho jsme ostatně byli v uplynulém roce svědky i v případě zlata. Avšak odhadovat tyto krátkodobé výkyvy je velmi obtížné a rizikové, protože do hry často vstoupí zcela neočekávané faktory.

Pro dlouhodobé držení jsou burzovní komodity zcela nevhodné, stejně tak nejrůznější komoditní fondy a komoditní indexy. Tyto investice budou ze své podstaty dlouhodobě vždy reálně prodělávat. Pro dlouhodobé držení dávají smysl pouze fyzické neburzovní komodity typu luxusního zboží, ty jsou ale dnes předražené. Burzovní komodity má smysl zařadit do portfolia pouze jako krátkodobou spekulaci.

Já osobně momentálně spekuluji na růst ceny zlata a na růst ceny kávy, v obou případech s horizontem 1-2 roky. Ještě zajímavější růstové vyhlídky má dle mého názoru uran. Podobně jako u zlata také na očekávaném růstu ceny uranu lze snadno vydělat prostřednictvím akcií těžebních společností.

Psáno pro Měšec.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
6. 1. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (28.9 + 23.8) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru