Komodity

Bilancování - komodity v roce 2011

Většina komodit v roce 2011 zlevnila, vyjma masa, ropy a zlata. Nejvíce poklesla cena rhodia, bavlny, kakaa, zemního plynu a cínu.

 

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 1. 2012

Čtěte také

Ropa zdražila, plyn zlevnil

Ropa zažila loňský rok bouřlivé období. Nejprve na jaře cena ropy prudce stoupla v důsledku občanské války v Libyi a zvyšujícího se napětí na Blízkém východě. Přes léto pak ropa zlevnila o 30 % po zprávách o zpomalující ekonomice USA v prvním pololetí a v obavách, že přichází další hospodářská recese.

Vývoj ceny ropy WTI (USD)

Ropa WTI

Zdroj: Finanzen.net

Na podzim už ale cena ropy opět rostla, a to jednak díky pozitivním zprávám o vývoji ekonomiky v USA, a jednak vlivem rostoucích obav z možného konfliktu s Íránem, který by mohl zaminovat Hormuzskou úžinu a tím de facto vyřadit velkou část produkce ropy v Perském zálivu.

Naopak cena amerického zemního plynu na burze NYMEX celé druhé pololetí klesala, a zejména koncem roku výrazně spadla. Za rok 2011 tak zlevnil zemní plyn o 31 procent. Je to dáno dlouhodobým růstem produkce a zásob v kombinaci s netradičně teplým začátkem zimy na severní polokouli.

Vývoj ceny zemního plynu (USD)

Zemní plyn

Zdroj: Finanzen.net

Zlato + 10 %, stříbro – 10 %

Cena zlata až do září velmi rychle rostla tažena stále se vyhrocující situací v předlužené Evropě a s tím spojenými obavami o možný rozpad Evropské unie, respektive společné měny. Nic však neroste do nebe. V září přišla silná korekce z 1900 dolarů za unci na 1600. I tak ale zlato od začátku roku podražilo o 10 %.

Stříbro v uplynulém roce zažilo dokonce dvě velké korekce. Poté co cena stříbra během prvních čtyř měsíců vystoupala o 50 procent z 32 dolarů až na 48 dolarů za unci, tato malá bublina ještě rychleji splaskla a během jednoho týdne spadla cena zpět na 35 dolarů. Když se cena během léta znovu vyšplhala nahoru až na 43 dolarů, přišla v září druhá velká korekce na 30 dolarů. Koncem roku se unce stříbra obchodovala za 28 USD, tj. o 10 % levněji ve srovnání s rokem předchozím.

Vývoj ceny stříbra (USD)

Stříbro

Zdroj: Finanzen.net

Průmyslové kovy zlevnily o pětinu

Ceny průmyslových kovů poklesly v roce 2011 zhruba o pětinu. Nejvíce zlevnil cín (-28,5 %), nejméně hliník (-18, 1 %). Ceny kovů kopírují slabší data o průmyslové produkci v Evropě a s tím spojené očekávání hospodářské recese v Evropě, která se může přenést i do zbytku světa. Také z Číny přišla v listopadu data o mírném poklesu průmyslové produkce.

Nižší průmyslová produkce znamená nižší poptávku po surovinách, tudíž pokud nedojde k nějakým neočekávaným výpadkům v těžbě, pak by ceny surovin měly logicky klesat. A to se přesně děje. Případná globální recese by pravděpodobně přinesla prohloubení poklesu.

Vývoj ceny kakaa (GBP)

Kakao

Zdroj: Finanzen.net

Zemědělské komodity – nižší ceny díky lepší úrodě

Také většina zemědělských komodit v roce 2011 zlevnila. Zdražilo pouze hovězí maso a mléko. Nejvíce klesla cena bavlny (- 37 %), kakaa (-31 %) a cukru (-27 %), a to díky lepší úrodě oproti předcházejícímu roku. V případě kakaa pak sehrála důležitou roli i politická situace v Pobřeží slonoviny, jež je hlavním světovým producentem a exportérem kakaa.

Zemědělské komodity patří k nejrizikovějším krátkodobým spekulacím, neboť jejich ceny závisí primárně na počasí. Poptávka po potravinách je velmi stabilní, ovšem strana nabídky (úroda) se může během několika málo dnů radikálně změnit. Jelikož jíst ale budeme vždy a počet obyvatel planety dlouhodobě roste, představují zemědělské komodity zajímavou dlouhodobou investici, a to především jako ochranu před inflací. Dokonce bych řekl, že lepší ochranu než zlato, jehož cena už částečně očekávání inflace odráží.

Odkaz na loňské bilancování a výhled na rok 2011

Psáno pro portály Finmag.cz a Peníze.cz

 

Změna ceny komodit v roce 2011

Hovězí na výkrm 21,0 %
Nafta 19,4 %
Topný olej 17,3 %
Mléko 15,3 %
Hovězí maso 13,0 %
Benzín 12,6 %
Ropa WTI 10,8 %
Zlato 10,0 %
Vepřové maso 6,3 %
Rýže 4,2 %
Kukuřice 3,2 %
Pomerančový konc. 1,3 %
Káva -5,1 %
Stříbro -9,6 %
Řepka -11,7 %
Sója -13,6 %
Oves -15,7 %
Palmový olej -16,6 %
Pšenice -17,7 %
Hliník -18,1 %
Paladium -18,3 %
Dřevo -18,7 %
Olovo -19,8 %
Platina -21,0 %
Měď -21,5 %
Zinek -24,4 %
Nikl -25,2 %
Cukr -27,2 %
Cín -28,5 %
Zemní plyn -30,9 %
Kakao -31,3 %
Bavlna -36,5 %
Rhodium -43,0 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, OnVista, data v USD

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
16. 1. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (8.6 + 13.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru