Benzín a nafta zlevní

Levnější ropa spolu s oslabujícím dolarem by měly vést k dalšímu snižování cen pohonných hmot na čerpacích stanicích. Minimálně krátkodobě, ale dost možná i dlouhodoběji.
Benzín zlevňuje díky levnější ropě
Cena ropy na komoditních trzích v červnu poklesla o 7 %. Posledních pár dnů sice cena lehce roste, ale celkově je ropa o 12 % levnější než před třemi měsíci. Z psychologického hlediska je také důležité, že se letos cena ropy dostala znovu pod 50 dolarů za barel. Ruku v ruce s levnější ropou se pochopitelně vyvíjí i ceny pohonných hmot.
Vývoj ceny ropy
Zdroj: FINEZ Investment Management
K poklesu cen benzínu přispívá i česká koruna
Avšak levnější ropa (a pohonné hmoty) v dolarech ještě nemusí nutně znamenat levnější benzín na českých čerpacích stanicích v korunách. Velkou roli tu ještě hraje kurz dolaru. Silnější dolar zvedá ceny dováženého zboží po přepočtu na koruny. Naopak slabší dolar vede k tomu, že dovážené zboží v korunách zlevňuje.
Česká koruna po ukončení intervencí ze strany České národní banky posiluje. V červnu zpevnila k euru o necelé procento a její kurz se přiblížil 26 korunám za jedno euro. Od konce intervencí již koruna posílila k euru o 3 %. A jelikož euro zároveň posiluje k dolaru a dalším světovým měnám, koruna k těmto měnám zpevňuje ještě rychleji. A tak za uplynulé tři měsíce již koruna posílila k americkému dolaru o 9 %. Dovážené zboží včetně pohonných hmot po přepočtu na koruny zlevňuje.
- Čtěte také: 10 týdnů od konce intervencí: koruna posiluje
Vývoj kurzu USD/CZK
Zdroj: FINEZ Investment Management
Efekt levnější ropy je ještě zesilován vývojem kurzu koruny. Selskou úvahou vychází logický závěr: Levnější ropa spolu s oslabujícím dolarem by měly vést k dalšímu snižování cen pohonných hmot na čerpacích stanicích.
To platí krátkodobě. Ale dost možná to bude i dlouhodobější trend, neboť koruna bude pravděpodobně nadále posilovat a cena ropy může také nadále klesat.
Ropa může dál zlevňovat
Co se týče ropy, Rusko a Saudská Arábie se budou určitě snažit všemi možnými způsoby vyhnat cenu ropy výrazně výše, ovšem pokud nedojde k dramatickému výpadku těžby ropy v Perském zálivu v důsledku nějaké války apod., tak zákon nabídky a poptávky bude držet cenu ropy pod 50 dolary za barel a může dojít i k dalšímu poklesu.
Nové technologie snižují náklady na těžbu. Bod zlomu, kdy se americkým těžařům vyplatí těžba, už u většiny největších ložisek v průměru spadl výrazně pod 50 dolarů za barel, zatímco ještě před pěti lety to bylo v rozmezí 80-100 dolarů. Někde jsem četl, že třeba ve formaci Bakken se v průměru vyplatí těžba při ceně kolem 30 dolarů za barel. Objem těžby ropy a plynu v USA i při stávajících cenách opět roste. Převis nabídky nad poptávkou bude tedy tlačit cenu ropy níž a níž, OPEC s Ruskem tomu těžko budou schopni zabránit. Může to znít přehnaně, ale klidně by barel ropy mohl za rok stát jen 30 dolarů. Tomu sám moc nevěřím, ale pod hranicí 50 dolarů za barel by se cena měla udržet.
Tento názor sdílí všichni velcí těžaři ropy v USA. Narazil jsem pro zajímavost na velmi zajímavý graf, na jakou cenu mají těžaři oceněné v účetnictví zásoby ropy. Je to méně než 40 dolarů za barel.
Ocenění zásob ropy v účetnictví velkých amerických těžařů
Zdroj: Forbes
Koruna může dál posilovat
Pokud jde o kurz koruny, jak koruna posiluje, tak při realizaci zisků velkých institucionálních investorů může docházet ke korekcím. Ale jinak by na střednědobém horizontu měla koruna nadále k euru posilovat a potažmo i k jiným měnám. Ve vztahu s dolarem je těžké cokoliv odhadovat, protože vývoj kurzu EUR/USD je násobně volatilnější než vývoj kurzu EUR/CZK. Ale je tu dost velká šance, že koruna bude nadále posilovat k euru i k dolaru, což by zlevňovalo dovážené zboží včetně pohonných hmot.
A tak věřím, že se můžeme těšit na další zlevňování benzínu, tedy pokud situace nevyužije Babiš ke zvýšení spotřební daně, DPH či nějakého poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie (rozuměj jeho biopaliv). Levnější pohonné hmoty jsou příznivé pro českou ekonomiku a tlumí inflaci, která už posledního půl roku vyskočila nad 2 %.
Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz