Zaměříme se pouze na fyzické osoby. Vynecháme dále podnikatele, kteří zahrnuli cenné papíry do svého obchodního majetku.
Většina lidí se mylně domnívá, že výnosy z investování se daní podle §8 zákona o daních z příjmů (ZDP) jako příjmy z kapitálového majetku. Takto se daní např. dividendy u akcií, podíl na zisku s.r.o., úrokové prémie dluhopisů a další.
Ovšem pokud jde o růst kapitálové hodnoty cenného papíru (platí i pro podílové listy), pak se jedná o ostatní příjmy podle §10 ZDP.
Ke zdanění dochází až při prodeji cenného papíru – tzv. příjem z převodu cenných papírů. Prodejní cena je zdanitelným příjmem, proti němuž stojí kupní cena jakožto daňový výdaj.
Pokud je doba mezi nabytím a prodejem cenného papíru delší než 6 měsíců, pak je tento příjem osvobozen od daně z příjmu. Proto se často doporučuje dodržet tento tzv. „šestiměsíční test“.
Pokud je doba mezi nabytím a prodejem cenného papíru kratší než 6 měsíců, pak jste povinní příjem zdanit, kromě dvou výjimek.
1) Když nemáte žádný jiný zdanitelný příjem ze zaměstnání, z podnikání apod. (např. důchodce) a příjem z prodeje cenného papíru nepřevýší částku 15 000 Kč, pak jste osvobozeni od daně z příjmu a nemusíte podávat daňové přiznání.
2) Pakliže máte příjmy ze zaměstnání převyšující 15 000 Kč za rok, pak nemusíte podávat daňové přiznání v případě, že příjmy z prodeje cenných papírů nepřesahují částku 6 000 Kč.
Avšak pozor, u částek 15 000 Kč a 6 000 Kč se jedná o zdanitelné příjmy, ne o základ daně. To v praxi znamená, že Váš výnos může být třeba jen 10 Kč, ale pokud prodáte cenné papíry za více jak 6 000 Kč a zároveň dříve jak po půl roce od nabytí vlastnictví, pak musíte podávat daňové přiznání.
Nejsem odborník na daně. Uvedená fakta jsou značně zjednodušená. Pakliže si v něčem nejste jistí, obraťte se na profesionála – daňového poradce se specializací na kapitálové trhy.
Psáno pro portál Investujeme.cz