Jak investovat

Při investici dejte pozor na měnové kurzy

Aneb kterak Franta Investor díky dolaru o prachy přišel a jak se proti tomu bránit. Klíč k úspěchu je v dobře měnově rozloženém portfoliu.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
20. 8. 2012

Kterak Franta Investor o prachy přišel

Také patříte k lidem, kterým se v letech 2000-2001, před osudovým 11. zářím, „podařilo" investovat do nějakého akciového fondu? Také jste vsadili na renomované zahraniční fondy? Řada investorů udělala tuto drahou zkušenost. Nejen že investovali v době, kdy akcie byly z fundamentálního i historického hlediska nejdražší za posledních 100 let, ale co je ještě horší, investovali v dolarech.

Většina z nás má určitě dodnes v živé paměti dobu, kdy jsme jeden dolar mohli směnit za 40 korun. Dnes za stejný dolar dostaneme polovinu. Kdo investoval před deseti lety do amerických akcií, prodělal kalhoty. Pokud tedy neměl vizionářské schopnosti a nevsadil zrovna na akcie Applu. Cena akcií většiny amerických firem za posledních deset let totiž poklesla. Dalších 50 % hodnoty investice požral klesající kurz dolaru, respektive rostoucí kurz koruny.

Vývoj kurzu USD/CZK

Vývoj kurzu dolaru (USD/CZK)

Zdroj: Reuters

To ještě není konec smutného příběhu, kterak český Franta Investor o prachy přišel. Určitě se mezi čtenáři najdou i tací, kteří měli to „štěstí", že jim došla trpělivost s klesajícím kurzem dolaru zrovna v polovině roku 2008, kdy za jeden dolar dostaly pouhých 14,50. Od té doby dolar začal posilovat až na dnešních 21 korun. To není smyšlený příběh. Osobně znám jednoho „šťastlivce", kterému skutečně takto „dokonale" vyšlo načasování nákupu v roce 2001 a prodeje v roce 2008. Původní investici ve výši 800 tisíc korun se mu podařilo neuvěřitelným způsobem znehodnotit na pouhých 150 tisíc korun. Přitom nehazardoval se spekulativními investicemi, kupoval akcie velkých amerických firem.

Astrologie vypadá vedle ekonomie jako seriózní věda

Proč si takový smolný a odstrašující příklad připomínat? Abychom se z něj poučili. Podobné špatné načasování nákupu a prodeje se občas podaří každému z nás. Klíčem k úspěchu není umění správně odhadnout vývoj ceny akcie a kurzu dolaru. To se nedaří ani největším bankám, kde se touto problematikou zabývají celá oddělení. Predikce budoucího vývoje na finančních trzích mají úspěšnost srovnatelnou s předpovědí počasí na tři týdny dopředu. Aneb jak prohlásil známý liberální ekonom Kenneth Galbraith: „Ekonomické prognózy slouží pouze k tomu, aby astrologie vedle nich vypadala jako seriózní věda."

Při hledání poučení mějme tedy na paměti východisko, že člověk nikdy nedovede seriózně odhadnout budoucí vývoj na trzích. Proto nechceme-li při investování prodělat kalhoty, máme pouze dvě možnosti: buď neinvestovat vůbec, nebo dodržovat zásady bezpečného investování, a tím minimalizovat rizika. Nyní se podívejme, jakým způsobem lze snížit tzv. měnové riziko, které hrálo hlavní roli ve výše popsaném příběhu, kterak Franta Investor o prachy přišel.

1. Zajištění měnového kurzu do koruny

Nejjednodušší možností je investovat výhradně v korunách. To má ovšem drobný zádrhel, investor má velmi omezený výběr sestávající více méně pouze z českých státních dluhopisů a patnácti veřejně obchodovaných akcií na Pražské burze. Nebo můžeme zvolit různé české fondy, které investují právě do těchto několika málo českých akcií a dluhopisů. Taková investiční strategie je ovšem z globálního pohledu velmi riziková. Kolikrát jsme v českých zemích za posledních 100 let zažili politicko-ekonomický převrat?

První zásada bezpečného investování říká, že bychom měli investovat globálně a diverzifikovat. Chceme-li investovat do akcií zahraničních firem, nebo třeba do komodit, musíme se poohlédnout po burze v New Yorku, Londýně nebo Frankfurtu nad Mohanem. Tam máme možnost nakupovat akcie firem z celého světa. Jenže v tomto případě už investujeme v cizí měně a do hry vstupuje měnové riziko.

Investici v cizí měně je ale možné u devizového obchodníka zajistit pomocí swapové operace nebo měnového forwardu pevným kurzem vůči koruně. Tak si investor předem pojistí, že dolar může směnit například za 21 korun. Pokud kurz dolaru stoupne nad 21 korun, investor forward nepoužije. Kdyby ale kurz dolaru oslabil, investor má smluven směnný kurz 21 korun. Nicméně taková transakce něco stojí. Drobný investor musí počítat s tím, že za roční forward zaplatí kolem 2-3 % z objemu investice.

Naštěstí stále více zahraničních správců fondů nabízí variantu měnově zajištěných podílových fondů. Fond má s ohledem na objem transakce úplně jiné možnosti měnového zajištění pomocí swapových operací, čímž je schopný snížit náklady na měnové zajištění pod jedno procento ročně. Investor tak může prostřednictvím fondů investovat do zahraničních akcií s měnovým zajištěním a při tom bez práce a s nižšími náklady.


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


 

2. Měnová diverzifikace

Druhý způsob, jak snížit riziko negativního vývoje kurzu jedné měny, se nazývá měnová diverzifikace. Princip spočívá v rozložení celého portfolia investic mezi různé měny. Osobně například investuji v dolarech, ale také ve švýcarském franku, v norské koruně, v brazilském realu, v ruském rublu nebo v čínském jüanu. Snažím se si zároveň vybírat měny, které dle mého názoru mají dlouhodobě perspektivu posilovat, a záměrně se vyhýbám euru. Ale to už je spekulace, ve které se mohu mýlit. Důležité je, že riziko rozmělňuji do více měn.

  • Rada: Žádná cizí měna by v portfoliu neměla mít více než 20 % zastoupení.

Samozřejmě tyto dva způsoby, jak omezit měnové riziko, je možné libovolně kombinovat. S klienty takto například investujeme do komodit (obchodovaných v dolaru) s měnovým zajištěním do švýcarského franku. Investice do evropských akcií zajišťujeme do koruny, protože nevěřím euru. Naopak investice v Brazílii, Rusku nebo Číně nijak nezajišťujeme, protože těmto měnám dlouhodobě věřím. Ačkoliv zcela jistě se některé prognózy vývoje měnových kurzů nenaplní, celkově to hodnotu portfolia nijak zásadně neohrozí. Portfolio je totiž dobře měnově diverzifikováno. Klíč k úspěchu je v dobře měnově rozloženém portfoliu, nikoliv ve správném odhadu vývoje kurzu měn.

Psáno pro finance.idnes.cz


Poraďte se, jak zhodnotit peníze a sestavit vlastní investiční portfolio.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
20. 8. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (13.0 + 29.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru