Jak investovat

Podle čeho vybrat vhodnou investici?

Kam investovat? Možností jsou stovky. Nejprve je potřeba si vždy ujasnit zadání, co přesně od investice očekáváte.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 9. 2018

Známí se na mě často obrací s dotazem, kam je dobré dneska investovat. Já se na ně podívám, chvilku přemýšlím, jestli to byla jen řečnická otázka, nebo skutečně mají zájem o radu, a pak spustím nacvičenou větu jako ze záznamníku: „No, jestli máš volný kapitál a chceš ho někam investovat, můžeme zajít na pivo a probrat to. Nabízí se spousta možností. Ale záleží hlavně na tom, co od toho očekáváš."

Tím zpravidla téma hovoru přeskočí jinam a já odtuším, že to asi opravdu byla jen řečnická otázka a nebo jsem prostě neukojil jejich potřebu po nějakém žhavém tipu alá bitcoin apod. Jenomže investování není o žhavých tipech, nýbrž o efektivně zvolené strategii. Bohužel na jednoduchou otázku tady neexistuje jednoduchá odpověď. Pro každého totiž může být vhodná jiná investice.

Jak hodně jste konzervativní?

Předně samozřejmě záleží na tom, jakého výnosu chcete dosáhnout a zda jste schopní akceptovat adekvátní rizika. Někdo preferuje vyloženě konzervativní investice, jiný zase hledá nadprůměrné výnosy. Mám dojem, že většina lidí už dnes chápe, že výnosy jdou ruku v ruce s rizikem. Akorát dost v tomto směru ještě pokulhává porozumění, kde vlastně riziko vězí. Zejména hodně lidí u nás silně podceňuje kreditní riziko protistrany obchodu, speciálně u dluhopisů. Také často podceňujeme vliv měnového rizika. O různém vnímání rizika si podrobněji povíme ještě jindy.

Jaký máte časový horizont?

Obecně pak platí, že optimální výnosově-rizikový profil investice je výrazně ovlivněn časovým horizontem investice. Stručně řečeno, pakliže vím, že budu prostředky za pár let potřebovat, měl bych vždy investovat konzervativně. Naopak pokud se jedná o dlouhodobé úspory na důchod, na které pravděpodobně nebudu dalších 20 let šahat, můžu si dovolit investovat do akcií a jiných rizikovějších aktiv – rizikovějších z pohledu krátkodobých cenových propadů, které mě ovšem nemusí trápit, pokud mám dost dlouhý časový horizont. I konzervativní investor může na delším časovém horizontu investovat do akcií.

Nevadí, když se k penězům pár let nedostanete?

Podstatnou roli hraje také likvidita investice. Mnohé zajímavé investice obnáší uložení kapitálu na několik let bez možnosti dřívějšího výběru. Když se kupříkladu budete podílet na realizaci nějakého developerského projektu, pár let se k penězům nedostanete. Když vložíte kapitál do nějakého start-upu, také musíte počítat s tím, že si na plody své investice pár let počkáte.

Podobně také většina fondů rizikového kapitálu a fondů pro kvalifikované investory umožňuje zpětné odkupy až po uplynutí několika let, nebo s vysokými sankčními poplatky za předčasný výběr. Nebo když si koupíte nějaký veřejně neobchodovaný dluhopis, taktéž ho těžko někomu prodáte dříve, než bude dluhopis splatný. Většinu lidí likvidita v řádu několika let netrápí, ale pro někoho je podstatné, aby se k prostředkům mohl kdykoliv dostat a pak jsou pro něj podobné typy investic zcela nevhodné.

Jste daňovým rezidentem v ČR?

Speciální pozornost při volbě vhodných investic je dobré věnovat také zdanění. Různé investice jsou různě daněny a pochopitelně každý stát má své vlastní podmínky, takže zásadní je, zda jste daňovým rezidentem v ČR, nebo třeba na Slovensku či jinde. Jiné podmínky pak v ČR platí pro fyzické osoby a pro firmy, nejvíce se liší u nemovitostí a u příjmu z prodeje cenných papírů.

U inkasovaných úroků či dividend je zase důležité si pohlídat, zda má emitent sídlo v ČR, nebo v zahraničí, tedy kde je daň sražena. Tématu zdanění výnosů z investic jsem dříve věnoval celý seriál článků, zde k tomu není prostor. Nyní chci pouze podotknout, že daně mnohdy výrazně ovlivní výnosnost investice, takže je dobré na to při výběru vhodné investice pamatovat.

Doporučujeme také:

Potřebujete čerpat výnosy?

S tím souvisí další drobnost, která by měla ovlivnit volbu vhodné investice. A sice, zda se nacházíte ve fázi akumulace kapitálu, nebo ve fázi rentiéra, který chce z investic čerpat rentu. Pakliže nepotřebujete odčerpávat výnosy a vyplácené úroky, dividendy nájem apod. budete stejně reinvestovat, pak je daňově výhodnější je vůbec neinkasovat. Pokud naopak chcete čerpat pravidelnou rentu, pak se okruh investic zužuje na aktiva generující pravidelné cashflow (například pronajímaný byt) nebo třeba fondy, u kterých lze technicky nastavit pravidelné odkupy.

Jak velký máte k dispozici kapitál?

V poslední řadě hraje zásadní roli objem investovaného kapitálu. Obecně platí, že s větším kapitálem se vždy otvírají nové možnosti. Statisíce korun budete asi investovat do klasických fondů. S miliony už se dá uvažovat i nad nějakou nemovitostí, a nebo využít fondů pro kvalifikované investory, které skýtají spoustu zajímavých příležitostí. S větším kapitálem dále můžete realizovat i soukromé investiční projekty. Pakliže máte stamiliony a více, už stojí za zvážení zastřešit investice vlastním fondem.

Proces výběru není radno podceňovat

Takže se všem předem omlouvám, že na otázku „Kam bych měl investovat?", nedokážu stručně odpovědět. Možností jsou stovky. Nejprve je potřeba si vždy ujasnit zadání, co přesně od investice očekáváte. Pak teprve můžeme zvolit optimální investiční strategii, a podle toho sestavit mix jednotlivých investic, které spolu pokud možno co nejméně korelují. Řešení nemusí být ve finále složité, ale proces výběru úplně triviální není. Pokud chcete fundovaně poradit, nechtějte zkratkové odpovědi.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Chcete se poradit, kam investovat?



Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 9. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (25.4 + 44.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru