Jak investovat

Konzervativní investice s výnosem 4-6 procent ročně

Klasické poučky doporučují konzervativním investorům fondy peněžních trhů a dluhopisové fondy. Ovšem výnos takového portfolia nedosáhne ani 4 % ročně. Jak sestavit konzervativní portfolio se zhodnocením 4-6 % ročně?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 9. 2012

Naposledy byla řeč o rizikovém investování do akcií malých růstových firem s výnosovým potenciálem nad 10 % ročně. Dnes se podíváme na opačnou stranu výnosově/rizikového spektra. Jak sestavit dlouhodobé portfolio pro konzervativního investora s výnosovým potenciálem 4-6 % ročně a co nejmenšími výkyvy?

Osobně pro dlouhodobé investice konzervativním investorům velmi často doporučuji dobře diverzifikované portfolio dividendových akcií. To má ovšem háček, takové portfolio chtě nechtě podléhá emočním náladám investorů, a tak se při špatném načasování může stát, že hodnota portfolia krátkodobě poklesne i o třicet procent. A to je někdy pro konzervativní investory problém.

Klasické investiční poučky, kterých se drží většina poradců a bankéřů, doporučují konzervativním investorům portfolio složené převážně z fondů peněžních trhů a z dluhopisových fondů, které investují do bonitních vládních dluhopisů. Na dlouhodobém horizontu pak někteří poradci do portfolia přimíchají 10-15 % akcií a 10-15 % korporátních dluhopisů rizikovějšího stupně (tzv. high yield dluhopisy).

Takové portfolio má sice velmi nízkou volatilitu, ale problém je tu s výnosovým potenciálem, který rozhodně nedosahuje 6 % ročně. V současné tržní situaci si troufám tvrdit, že budoucí výnos tohoto portfolia na pětiletém až desetiletém horizontu nedosáhne ani 4 % ročně, protože dluhopisové fondy čeká špatné období. To už se vyplatí raději nechat peníze na „termíňáku".

Jakým způsobem lze optimalizovat portfolio investic, aby potenciál výnosu dosáhl 4-6 % ročně a při tom riziko krátkodobého poklesu zůstalo nízké?

V prvé řadě bychom do portfolia měli vybírat pouze investice, které mají potenciál zhodnocení alespoň 5-6 % za rok. To momentálně zcela vylučuje konzervativní dluhopisy, které v uplynulých letech přinášely vyšší zhodnocení, ale už svůj potenciál vyčerpaly. Zároveň bychom se měli pokusit portfolio co nejlépe diverzifikovat mezi investice, které spolu příliš nekorelují. Dále by portfolio mělo být pokud možno zajištěné proti měnovému riziku, zejména v případě eurových a dolarových investic. Základní struktura portfolia může vypadat například následovně:

Ukázka dlouhodobého konzervativního portfolia

Ukázka dlouhodobého konzervativního portfolia

Zdroj: FINEZ Investment Management


Nakupujte podílové fondy se slevou až 60 % na vstupních poplatcích!!!


 

Akcie versus dluhopisy

Dluhopisová složka by měla být zastoupena dluhopisy s vyšším výnosem do splatnosti, tedy firemními dluhopisy rizikovějšího stupně, nebo případně i vládními dluhopisy emitovanými na rozvíjejících se trzích, kde je kapitál dražší (vyšší úrokové sazby). Takto zaměřené dluhopisové fondy mají zpravidla průměrný výnos do splatnosti kolem 6 % ročně.

Jedná se sice o dluhopisové fondy s vyšší volatilitou, ale tvoří protiváhu akciím – v prostředí klesajících úrokových sazeb, které zpravidla doprovází špatný makroekonomický vývoj, roste tržní cena dluhopisů s vyšším úrokovým kupónem. Jinými slovy, když se nebude dařit akciím, tyto dluhopisové fondy by měly dosahovat vyššího zhodnocení než 6 % ročně a vyvažovat vývoj hodnoty celého portfolia. Když se naopak akciím bude dařit, mohou být výnosy těchto dluhopisových fondů nižší než 6 %. Na dlouhodobém horizontu by se jejich výnos měl pohybovat kolem zmíněných 6 % p.a.

Tento vyvažující efekt je ještě posilněn konvertibilními dluhopisy, které nesou pevný úrok, ale zároveň jsou směnitelné za akcie. V případě většího růstu cen akcií se tak jakoby zvětšuje akciová složka portfolia z 20 % na 35 %. Když se naopak akciím nedaří, převažuje dluhopisová složka.

Nemovitostní a komoditní fondy

Celé portfolio je dále vyváženo nemovitostní a komoditní složkou. V rámci komoditní složky by v případě konzervativního portfolia měly hlavní roli hrát necyklické komodity, tj. drahé kovy a zemědělské komodity. I tyto komodity stejně jako každé jiné vykazují značnou cenovou volatilitu. Samostatně je nelze považovat za konzervativní investici, ostatně to ani jiné složky portfolia. Ale jako příměs k akciím a dluhopisům plní svůj účel.

Cyklické komodity jako ropa nebo měď mají vysokou korelaci s akciovým trhem. V období ekonomické konjunktury rostou ceny akcií i cyklických komodit. Taková diverzifikace by neměla velký smysl. Ovšem vývoj ceny zlata s ekonomickým cyklem příliš nesouvisí. Zlato má pomáhat portfoliu zejména v dobách krizí a paniky na trzích. Zároveň spolu se zemědělskými komoditami dlouhodobě představuje dobrou ochranu před inflací. Zemědělské komodity jsou na ekonomickém vývoji zcela nezávislé, neboť poptávka je zde stabilní a ceny více méně ovlivňuje pouze nabídka, která se odvíjí od počasí a úrody.

Nemovitostní složka pomáhá stabilizovat vývoj celého portfolia. Vývoj hodnoty podílových listů nemovitostních fondů bývá velmi stabilní díky pravidelným příjmům z nájemného. Pouze následkem přecenění hodnoty nemovitostí někdy dochází k větším výkyvům. České nemovitostní fondy ale používají k oceňování hodnoty nemovitostí cashflow metodu, takže dokud mají spravované nemovitosti pronajaté, nehrozí u fondů žádné velké výkyvy.

Historická výkonnost

Určitě si při pohledu na strukturu portfolia mnoho čtenářů říká, že tohle přeci není konzervativní portfolio. Možná by ho někteří označili za vyvážené portfolio, jiní dokonce za poměrně dynamické. Zde je potřeba vnímat rozdíl mezi výnosově/rizikovým profilem jednotlivých částí a výnosově/rizikovým profilem celku. Ačkoliv jednotlivé složky portfolia jsou poměrně dynamické (jinak bychom ani nemohli dosáhnout výnosu až 6 % p.a.), celkově má portfolio nízkou volatilitu a relativně stabilní růstovou tendenci.

Záměrně zde neuvedu konkrétní fondy, musím si něco nechat také jako eso v rukávu pro mé klienty. Ale jedná se o skutečné portfolio složené z podílových fondů, které i v těžkých časech uplynulých let vydělalo 4 % p.a. na pětiletém horizontu a necelých 8 % p.a. na tříleté periodě.

Simulovaný vývoj hodnoty portfolia v uplynulých 5 letech

Simulovaný vývoj hodnoty portfolia v uplynulých 5 letech

Zdroj: FINEZ Investment Management

Z grafu je patrné, že se jedná o konzervativní portfolio s relativně nízkou volatilitou, které i v těžkém krizovém období od července 2007 do března 2009 neztratilo více než 10 % hodnoty. Také je ale z grafu patrné, že se jedná o dlouhodobé portfolio. V letech 2007, 2008 a 2011 hodnota portfolia stagnovala, nebo lehce ztrácela. Pro krátkodobé investice by tedy nebylo příliš vhodné.

S krátkodobými investicemi je problém. Krátkodobé konzervativní portfolio by mělo být skutečně složeno výhradně z konzervativních dluhopisů. Ovšem jak už bylo řečeno, jejich budoucí výnosový potenciál je momentálně velmi nízký, takže je jednodušší a bezpečnější nechat krátkodobé peníze ležet na spořicím účtu nebo na termínovaném vkladu.

Psáno pro Finmag.cz a Peníze.cz


Poraďte se, kam uložit peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
17. 9. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (19.7 + 45.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru