Jak investovat

Kam dnes investovat?

Dnes je více než kdy dříve důležité rozdělit investice na více hromádek. Jaké investice v současnosti upřednostnit a jakým se raději vyhnout?

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
27. 2. 2013

Situace na trzích je nejistá

Současná situace na finančních trzích je nevyzpytatelná. Neexistuje žádná jistá investice. Existuje pouze celá řada předem těžko identifikovatelných rizik. Přesto si většina investorů myslí, že oni jsou nejchytřejší a znají tu nejlepší investici. A tak se mnoho lidí ve slepé víře upíná ke zlatu, vždyť „Cena zlata musí růst." Jiní zůstávají věrní dluhopisovým fondům, přeci „Dluhopisové fondy loni zhodnotily peníze o 12 %." Další věří pouze nemovitostem, všechno ostatní jsou podle nich jen spekulace. A ti nejodvážnější drží akcie, protože alespoň podle slov makléřů „Akcie vydělávají dlouhodobě deset procent ročně."

Člověk laik si pak přečte jeden článek velebící zlato a hned se zařadí do davu. Jiný zase slyší známého mluvit o akciích Applu, že mu vydělaly třista procent, a rázem do nich chce také investovat. Přitom smutným faktem je, že většina lidí ještě dnes propadá zoufalství, když se podívá na hodnotu svých investic, která stále zaostává dobrých 20-30 procent za stavem v roce 2007 před takzvanou „finanční krizí".

Zrovna zlato a akcie firmy Apple jsou dva příklady investic, které od roku 2007 přinesly investorům zajímavé výnosy. Ovšem pokud jste do vlaku naskočili pozdě, jste v pěkné bryndě. Cena zlata od roku 2011 klesla o 15 % a akcie firmy Apple od září loňského roku spadly o 35 %. Jedinou výjimkou, která za posledních pět let přinášela investorům stabilní a zároveň poměrně vysoké výnosy, jsou státní dluhopisy a dluhopisové fondy.

Ovšem i tady už cesta skončila. Dluhopisy generovaly zajímavé výnosy zásluhou klesajících úrokových sazeb, díky čemuž tržní cena dluhopisů stoupla výrazně nad jejich nominální hodnotu. Dnes jsou úrokové sazby prakticky na nule a dluhopisy vyčerpaly svůj výnosový potenciál na deset let dopředu. Desetiletý český státní dluhopis má dnes výnos do splatnosti pouhá dvě procenta ročně, méně než běžný „termíňák". Dluhopisové fondy tedy čeká v příštích deseti letech velmi špatné období.

Rozdělte peníze na více hromádek

Kam tedy v současné době investovat? Pokud jste velmi konzervativní, nebo máte investiční horizont kratší než 3 roky, pak raději neinvestujte vůbec a uložte peníze na pevně úročené termínované vklady. Pakliže máte naopak horizont velmi dlouhý, třeba 30 let, a zároveň nejste konzervativní, pak byste měli preferovat akcie menších růstových firem a akcie na rozvíjejících se trzích. To jsou dva extrémy odpovídající ryze defenzivní a agresivní investiční strategii. Většina lidí se však pohybuje někde mezi nimi.

Zlatou střední cestou je rozložit investiční portfolio mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti i komodity. Není moudré se spoléhat pouze na jednu investici. Peníze je potřeba rozdělit na více hromádek. Rozložením portfolia mezi různé typy investic snižujeme celkovou volatilitu portfolia (výkyvy hodnoty), a tudíž i riziko výraznější ztráty, aniž bychom se připravili o zajímavý výnos.

Tento efekt ještě umocníme dobrou regionální, sektorovou a měnovou diverzifikací. Není dobré vše investovat pouze v České republice. Minimálně akciová složka portfolia by měla být globálně rozložená. Stejně tak byste neměli veškerý kapitál investovat v rámci jednoho hospodářského odvětví (například telekomunikace apod.).

Podle rizikového profilu investora pak můžeme více převážit rizikovější akcie a komodity, nebo naopak konzervativnější dluhopisy a nemovitosti. I v rámci těchto čtyř základních složek portfolia lze upřednostnit dlouhodobě výnosnější investice s vyšším rizikem krátkodobých poklesů, nebo naopak investice s nižší volatilitou a zároveň nižším dlouhodobým výnosem.

Tak například u konzervativnějšího investora budeme preferovat české korporátní dluhopisy s odhadovaným výnosem kolem 4-5 procent ročně, kdežto dynamičtější investor si může dovolit upřednostnit dluhopisy z rozvíjejících se trhů s potenciálním výnosem kolem 6 procent ročně.

Podobně by dynamický investor měl do portfolia zahrnout více akcií z rozvíjejících se trhů a akcií menších růstových firem. Jejich dlouhodobý výnosový potenciál je zhruba 8-12 procent ročně. Naproti tomu konzervativní investor by se měl držet akcií velkých zavedených firem, které vyplácí stabilně dividendy, nejlépe z necyklických odvětví jako je potravinářský průmysl. Jíst musíme stále, takže tyto firmy mají stabilní zisky na rozdíl třeba od automobilového průmyslu. Zde se však investor musí spokojit s dlouhodobým výnosem na úrovni 6-8 procent ročně.


Poraďte se, kam investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Ukázka vyváženého portfolia

Podívejme se nyní pro ilustraci na zlatou střední cestu mezi konzervativním a dynamickým investorem. Vyváženě rozložené investiční portfolio od společnosti FINEZ Investment Management vydělalo navzdory všem krizím v uplynulých pěti letech 29 procent. Během těchto pěti let se dostalo do ztráty maximálně dvanáct procent, to bylo v roce 2008. Od té doby hodnota portfolia poměrně stabilně roste. Ačkoliv nikdy se nedaří všem složkám portfolia najednou, jako celek hodnota portfolia roste. A to je právě smyslem vyváženě rozloženého portfolia a klíčem k úspěchu v dnešních rozbouřených vodách finančních trhů.

Vyvážené portfolio FINEZ

 

Objednejte si aktivní správu FINEZ nebo si nechejte sestavit portfolio pro pasivní držení. Stačí nás kontaktovat prostřednictvím nezávazné objednávky.

 

Nezávazná objednávka

 


Doporučení pro rok 2013

DLUHOPISY

Tip na rok 2013:

Zajímavé výnosy na úrovni 5-6 % ročně by měly nadále nést české korporátní dluhopisy a také dluhopisy z rozvíjejících se ekonomik, kde jsou vyšší úrokové sazby.

Čemu se vyvarovat:

Rozhodně nedoporučujeme investovat do českých státních dluhopisů ani do státních dluhopisů Německa, Francie, Švýcarska, USA, Japonska a dalších rozvinutých ekonomik. Jejich výnosový potenciál je prakticky nulový a riziko poklesu velké.

AKCIE

Tip na rok 2013:

Hlavním investičním trendem v příštích několika letech budou pravděpodobně 3D technologie (3D tisk, 3D televize, 3D fotoaparáty), biotechnologie a nanotechnologie. V ostatních oborech doporučujeme převážit Evropu a Japonsko, evropské a japonské akcie jsou oproti americkým silně podhodnocené. Také česká stálice ČEZ nyní nabízí zajímavou investiční příležitost. Akcie společnosti ČEZ jsou po problémech v Albánii a Bulharsku nejlevnější za posledních 7 let.

Čemu se vyvarovat:

Doporučujeme snížit podíl amerických akcií v portfoliu. Akcie v USA mají za sebou dlouhé období růstu, jsou poměrem k ziskům firem dražší než akcie v Evropě a generují nižší výnos z dividend. Doporučujeme se vyvarovat také akciím velkých amerických a evropských bank, které dosahují zisků jen díky umělé nepřímé podpoře centrálních bank.

KOMODITY

Tip na rok 2013:

Poměrně levná je z historického hlediska celá řada zemědělských komodit. Zejména káva, kakao a pomerančový koncentrát by mohly být zajímavou krátkodobou spekulací. Také zlato by se po dvouleté oddychové pauze mohlo nadechnout k dalšímu růstu.

Čemu se vyvarovat:

Nedoporučujeme sázet na růst ceny ropy. Rychle rostoucí objem těžby v USA by měl naopak vést k poklesu ceny ropy. Také akciím velkých amerických těžebních společností by bylo lepší se v současnosti raději vyhnout (neplatí pro zpracovatelský sektor).

NEMOVITOSTI

Tip na rok 2013:

Velkým investičním hitem se ve světě stává zemědělská půda. Tento trend bude pozvolna přicházet i do České republiky. Stabilních výnosů na úrovni 4-5 procent ročně by měly dosahovat i české nemovitostní fondy.

Čemu se vyvarovat:

Velkou obezřetnost doporučujeme u investic do burzovně obchodovaných realitních trustů (REITs) a akcií developerů. Jejich cena v uplynulém roce výrazně rostla a nyní se jeví předražené.

Psáno pro deník E15, přílohu Investice

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
27. 2. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (49.5 + 9.5) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru