Jak investovat

Jak zhodnotit peníze nad 10 % ročně?

Zhodnocovat úspory dlouhodobě o 5-6 % ročně je snadné. Zhodnocení 7-8 % ročně je stále na delším horizontu reálné i při pasivní správě. Jak ale dosáhnout výnosu nad 10 % p.a.?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 9. 2012

Dnes se budeme bavit o investování na dlouhodobém horizontu 10 a více let. Na takovém horizontu je nesmyl ukládat peníze na termínované vklady a podobné bankovní produkty. Za tu dobu peníze ztratí velkou část své kupní síly. Proto je důležité je dobře investovat, aby výnos alespoň pokryl inflaci.

Do 8 % vystačí pasivní portfolio

Zhodnocovat úspory dlouhodobě o 5-6 % ročně je snadné. Stačí pronajímat kvalitní nemovitost v menším městě, nebo sestavit diverzifikované portfolio dividendových akcií. Také korporátní dluhopisy jsou schopné generovat dlouhodobě výnos kolem 5-6 % ročně. Konzervativnější investor by tedy měl na dlouhodobém horizontu investovat do portfolia sestaveného z nemovitostí, dividendových akcií a korporátních dluhopisů. Případně může přimíchat i komoditní fond. Ani konzervativní investor by ale neměl dlouhodobě nechávat peníze v bance, nebo je investovat do vládních dluhopisů, protože tam mu výnosy nepokryjí inflaci.

Dynamičtější investor, který se nespokojí s ročním výnosem 5-6 %, musí být ochotný akceptovat vyšší riziko a větší část prostředků investovat do akcií firem na rozvíjejících se trzích a do komodit. Takové portfolio bude mít výrazně vyšší volatilitu, ale na dlouhodobém horizontu má investor šanci bez větší námahy zhodnotit kapitál o 7-8 % ročně, při troše štěstí by výnos mohl atakovat i 10 % p.a.

Na vyšší výnos je zapotřebí aktivní správa

Pokud ani takový výnos investorovi nestačí, musí se správě svých investic věnovat aktivně. Nestačí pouze investici držet a inkasovat nájemné nebo dividendu. Pro vyšší výnos musí investor vyhledávat příležitosti pro růst ceny. K tomu je zapotřebí důkladná mikroekonomická analýza jednotlivých firem, což vyžaduje mnohem více času a úsilí. Velmi často potenciál vyššího výnosu za tuto námahu nestojí. Aby byla aktivní správa efektivní, mělo by se jednat o vyšší částky řádově minimálně v milionech korun.

Nejzajímavější příležitosti je možné hledat mezi akciemi společností, které se momentálně potýkají s finančními problémy a jsou ztrátové. Jednou z takových firem byl před deseti lety i Apple, nebo třeba v roce 2010 po havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu firma BP. V loňském roce se k investici nabízely akcie RWE a E.ON, po té co jaderná havárie ve Fukušimě vedla k odstavení několika jaderných reaktorů v Německu. Aktuálně za podobné problémové firmy s vysokým výnosovým potenciálem na horizontu cca 5 let považuji například společnosti Nokia, Panasonic nebo Veolia Environnement.

Vývoj ceny akcií BP (New York)

Vývoj ceny akcií BP (New York)

Zdroj: Reuters

Velký potenciál skýtají biotechnologie a nanotechnologie

Ještě vyšších výnosů je možné dosáhnout u akcií malých začínajících firem, které přichází s novým revolučním produktem. I v tomto případě se ale cena odvíjí na základě očekávání, takže investor musí předem zbystřit takovou příležitost, což výrazně zvyšuje riziko. Ne vždy to s novým produktem dopadne dle přání majitelů. Speciálně v oboru biotechnologií a nanotechnologií, které skýtají obrovský potenciál, bývá proces vývoje zdlouhavý a jen zlomek firem dosáhne úspěchu.

Těmto rizikovým růstovým akciím říkám „střely". Jejich ceny se hýbou mnohdy o desítky procent za měsíc a člověk musí vždycky počítat s tím, že některé z nich skončí fiaskem. Ale ona jedna povedená „střela" dovede kolikrát vynahradit pět nepovedených investic. Proto je rád zařazuji do portfolia jako koření, nicméně pouze u ziskuchtivějších investorů, protože ne každý má žaludek na vysoké výkyvy cen.

Již od loňského roku s klienty nakupujeme například akcie MannKind, BioTime a UR-Energy, které jsem zmiňoval také v článku Akcie na rok 2012. Firmu MannKind čeká začátkem příštího roku důležité rozhodnutí o schválení či neschválení Afrezzy (inhalovaného inzulinu). Firma BioTime se mimo jiné připravuje na schvalovací proces s testerem na rakovinu. A firma Ur-Energy obdržela v srpnu definitivní povolení k těžbě uranu v prvním ze svých nalezišť v Utahu, těžba by měla být zahájena začátkem nového roku.

Všechny tři skýtají trojciferný výnosový potenciál. Na všech třech ale visí také vysoké riziko. Zatím nic neprodukují, mají nulové tržby, jsou ztrátové, nemají dostatek financí na další vývoj atd. Čili jak vždy říkám klientům, je to „střela", která klidně může zkrachovat, a nebo vydělat stovky procent.

Portfolio složené z podobných růstových akcií vykazuje velmi vysokou volatilitu a hodí se skutečně pouze pro velmi rizikově orientované investory. Jeho výnosový potenciál je ale na dlouhodobém horizontu násobný oproti dividendovým akciím, o dluhopisech ani nemluvě.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

 


FINEZ Research - tipy na zajímavé investice


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
3. 9. 2012

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (42.8 + 26.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru