Jak investovat

Jak investovat a vydělávat eticky

Je možné zhodnocovat úspory a při tom zároveň „měnit svět k lepšímu"?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
31. 1. 2020

Rozdíl mezi investicí a spekulací

Když přijde řeč na investování, lidem se často vybaví obrázky ze slavných filmů, kde na sebe na burze pokřikují spekulanti, nebo kde prolhaní makléři obvolávají klienty a prodávají jim bezcenné deriváty. Scény, kde se každý snaží přelstít ostatní hráče.

Ale to v podstatě nemá s investováním nic společného. Říkejme tomu raději burzovní spekulace, kde se lidé snaží něco levně koupit a draze prodat. To je taková moderní forma kasina.

Pravá podstata investování ale spočívá v něčem jiném. Ten, kdo má přebytek kapitálu, ho za sjednaný úrok či podíl na zisku poskytuje někomu jinému, kdo kapitál smysluplně využije. Výnos takové investice neplyne z toho, že přechytračím a ožebračím někoho jiného, ale z toho, že firma vytvoří nějakou přidanou hodnotu – vyrobí boty, upeče chleba, postaví dům, vyvine nový lék proti rakovině apod.

Sociálně odpovědné investování

Při tom ale může firma postupovat eticky i velmi neeticky. A to by nás mělo také zajímat, jestli se firma chová takříkajíc společensky zodpovědně, tj. šetrně k životnímu prostředí a férově ke svým zaměstnancům a zákazníkům. Proto dnes mnohé investiční fondy při výběru jednotlivých investic vedle finančních ukazatelů sledují také tzv. ESG kritéria (z angl. Environmental, Social and Governance).

Doporučujeme také speciální seriál věnovaný sociálně odpovědnému investování:

A některé fondy jdou ještě dál a cíleně investují pouze do firem, jejichž byznys má významný pozitivní dopad na společnost, často pak nesou v názvu anglické slovíčko „impact". Typickým příkladem jsou environmentální fondy, které investují do firem, jejichž technologie pomáhá snižovat emise skleníkových plynů, nebo čistit vodu, recyklovat odpady či jinak přispívá k lepšímu životnímu prostředí.

Environmentální fondy v uplynulém roce dokázaly vydělat investorům v průměru kolem 30 % a dlouhodobě se jejich historické výnosy pohybují kolem 8-10 % p.a. To dokazuje, že je možné investovat eticky a zároveň dosahovat vysokých výnosů.

Historické výnosy vybraných environmentálních fondů 

Vybrané ESG fondy a jejich výnosy rok 2019 5 let (p.a.) 10 let (p.a.)
Amundi Global Ecology ESG (v EUR) 24,0 % 6,4 % 8,3 %
BNP Paribas Aqua (v EUR) 35,2 % 10,7 % 12,6 %
BNP Paribas Climate Impact (v EUR) 35,3 % 10,0 % 8,5 %
BNP Paribas Global Environment (v EUR) 28,0 % 8,2 % 9,6 %
Generali Fond živé planety (v CZK) 27,6 % 6,1 % 3,5 %
KBC Eco Fund Climate Change (v EUR) 23,9 % 5,6 % 6,1 %
Templeton Global Climate Change (v EUR) 25,2 % 3,6 % 8,1 %

Zdroj dat: Morningstar, webové stránky investičních společností, data platná k 31. 12. 2019

Etické investování ale nemusí být zaměřené jen na životní prostředí, nýbrž i na další oblasti, které pomáhají zlepšovat kvalitu našeho života. Typickým příkladem je třeba vývoj nových léků, zdravá výživa nebo obnovitelné zdroje energií. I v těchto oblastech dnes můžete najít řadu zajímavých investičních fondů, které ctí zásady sociálně odpovědného investování a pomáhají měnit svět k lepšímu. Rádi vám pomůžeme takové fondy najít.

Psáno pro časopis Heroine

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
31. 1. 2020

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (40.5 + 12.3) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru