Jak investovat

Investování pro začátečníky

Někdo si staví dům sám a někdo kupuje hotové dílo na klíč. Také investoři mohou zvolit hotové produkty na klíč.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
15. 4. 2016

Já osobně zastávám názor, že investor by měl rozumět tomu, do čeho investuje a proč. Proto s klienty trávím hodně času vysvětlováním a diskuzemi. Ale mnoho lidí nemá podobné ambice a hledá jednoduché řešení. Asi podobně jako když onemocníme, tak mnoho z nás nemá potřebu rozumět biochemickým procesům, které v těle probíhají, prostě jen chceme od doktora napsat správný lék. Nebo když stavíme dům, také si mnoho z nás radši připlatí za dům na klíč.

Podobně mnoho lidí netuší a ani se tím nechce zabývat, jak oceňovat akcie, co to je výnos do splatnosti u dluhopisů, jak posuzovat kreditní riziko daného emitenta apod. Prostě jen chtějí slyšet jednoduchou odpověď na otázku „Kam mám uložit úspory?" nebo „Kam si mám spořit na důchod?"

Ačkoliv nikdy neexistuje jedno jediné správné a dokonalé řešení, nabízí se alespoň varianta, vybrat si z hotových produktů na klíč. Těmto produktům říkáme profilové fondy. Setkáte se s nimi poměrně běžně na přepážce většiny bank, v pojišťovnách a patří také k nejčastěji nabízeným produktům ze strany většiny investičních zprostředkovatelů a finančních poradců. Je to jednoduché řešení pro klienty i obchodníky. Stačí si vybrat z několika základních fondů dle jejich rizikového profilu. Nejčastěji bývá nabídka složená ze třech profilů: konzervativní, vyvážený a dynamický.

Konzervativní, vyvážený a dynamický

Konzervativní fond investuje zejména do dluhopisů a dluhopisových fondů. Má nižší výkonnost, ale o to stabilnější. I konzervativní fond občas bývá krátkodobě ve ztrátě, ale řádově v jednotkách procent. Naproti tomu dynamický fond investuje převážně do akcií a akciových fondů, proto dlouhodobě dosahuje vyšších výnosů, ovšem s výrazně vyššími výkyvy.

Vyvážený či balancovaný fond bývá zpravidla složen zhruba půl na půl z akciových a dluhopisových investic. Tomu pak dlouhodobě odpovídá výnos někde mezi konzervativním a dynamickým fondem při středně vysokých výkyvech. Nejlépe si vztah mezi výnosem a jeho (ne)stabilitou můžeme ukázat na reálném příkladu. Na následujícím grafu je zobrazen vývoj hodnoty investice v profilových fondech Conseq Active Invest. Všechny tři dlouhodobě poráží inflaci.

Jednorázová investice do profilových fondů Conseq Active Invest

Jednorázová investice do profilových fondů Conseq Active Invest

Zdroj: Conseq Investment Management, FINEZ Investment Management

Nejvíc byste dlouhodobě vydělali v dynamickém profilu, ale po cestě byste museli zkousnout několik propadů. A kdybyste investovali v roce 2007, těsně před „finanční krizí", trvalo by skoro sedm let, než by se hodnota vaší investice dostala do zisku. S konzervativním profilem je cesta o mnoho klidnější, ale ve srovnání s dynamickým fondem jsou také výnosy výrazně menší. Proto hodně lidí volí zlatou střední cestu ve formě vyváženého profilu.

Výhody profilových fondů

Smyslem profilových fondů je pohodlí investorů. Nemusím se o nic starat a nemusím ani pořádně rozumět tomu, do čeho investuji. Od toho je tam správce fondu. Většina profilových fondů je navíc konstruována jako fondy fondů, tedy nesvěřuji prostředky do rukou jednoho jediného správce, ale zpravidla jich jsou desítky. Tím je docíleno maximálního rozložení rizika. Přitom nepotřebuji žádný velký kapitál, minimální investice bývá zpravidla 500 korun.

Cílem profilových fondů není být nejlepší, je třeba je chápat jako jakýsi průměr. Nemusíte řešit, zda je nyní lepší investovat do akcií biotechnologických firem, nebo třeba těžařů ropy. Nemusíte přesouvat kapitál mezi akciemi v USA, Evropě nebo na rozvíjejících se trzích. Nemusíte tápat, které dluhopisové či akciové fondy zvolit. A pokud držíte investici déle než tři roky, nemusíte pak ani řešit daně. Cílem profilových fondů je nabídnout jednoduché a efektivní řešení zejména pro drobné investory.

Nevýhody profilových fondů

V prvé řadě je potřeba zmínit vyšší celkovou nákladovost těchto fondů, zpravidla kolem 2-3 procent ročně. To je zhruba o jeden procentní bod více, než když si vyberu konkrétní akciové a dluhopisové fondy. Ročně tak za jednodušší řešení „platím" v průměru statisticky zhruba o jedno procento nižším zhodnocením.

Pak je potřeba si uvědomit, že profilový fond je univerzální řešení. Jako profesionál mnohdy nejsem plně spokojený s konkrétním rozložením těchto fondů, často mám jinou představu, kam investovat. Pro mě osobně jsou tedy profilové fondy absolutně nevhodné, protože nemám možnost ovlivnit, do čeho investuji. Ale to není jejich smyslem. Profilové fondy mají být univerzální a jednoduché řešení pro laiky.

Jaký profil zvolit?

K určení vhodného profilu používá každý bankéř či zprostředkovatel příslušný investiční dotazník. Obecně platí, že pro krátkodobý horizont do pěti let je rozumné se držet konzervativního profilu. Naopak pro velmi dlouhý horizont je tak trochu škoda „zabít" peníze v konzervativním profilu. Nicméně to ještě neznamená, že když plánujete peníze investovat třeba na 20 let, že byste měli automaticky zvolit dynamický profil. S velkou pravděpodobností bude po dvaceti letech dynamický profil výrazně výnosnější, protože výnosy akcií jsou dlouhodobě vyšší než výnosy dluhopisů. Klíčovou otázkou ale je, zda dokážete ustát vysoké výkyvy hodnoty investice, abyste při prvním větším propadu všechno neprodávali.

Proto by se vás každý investiční poradce měl zeptat, co uděláte, když hodnota vaší investice klesne o 10, 20 nebo 50 procent. Prodáte? Ustojíte to? Budete přikupovat? Pokud tušíte, že byste v takové situaci chtěli investici rychle prodat, pak byste měli investovat konzervativně. Pokud si naopak uvědomujete, že v takové situaci se vyplatí nakupovat „ve slevě", pak můžete investovat do dynamického profilu. Pakliže se obáváte, že propad na poloviční hodnotu byste neustáli, ale sami sobě slíbíte, že při poklesu do 20 % nebudete prodávat, můžete zvolit alternativu vyváženého profilu.

Obecně lze také říct, že dynamický fond je vhodnější pro pravidelné investice. Při jednorázové investici totiž hrozí, že se člověk zrovna trefí ve špatnou dobu, kdy jsou ceny akcií vysoko. Po propadu pak zpravidla trvá několik let, než se investice dostane do zisku. Pokud ale nakupuji pravidelně, průměruji nákupní cenu. Navíc čím více cena poklesne, tím více podílových listů (akcií) nakupuji. Každý propad je vlastně „darem z nebes". Ukažme si to opět na reálném příkladu. Na grafu jsou stejné fondy, stejné období, ale zobrazen je vývoj hodnoty investice, pokud byste každý měsíc do fondu vkládali tisíc korun. Vlivem průměrování nákupní ceny se výkyvy výrazně zmenšují.

Pravidelná investice do profilových fondů Conseq Active Invest

Pravidelná investice do profilových fondů Conseq Active Invest

Zdroj: Conseq Investment Management, FINEZ Investment Management

Já osobně tento typ produktů s klienty využívám jen velmi sporadicky, zejména v rámci dlouhodobého spoření na důchod, kdy profilové fondy nabízí díky široké diverzifikaci rizika poměrně efektivní řešení. Jinak je ale potřeba znovu zdůraznit jejich vyšší celkovou nákladovost. Za pohodlí se platí, stejně jako když si objednám dům na klíč. Kdo má čas a chuť se o své investice trochu starat, jde to i levnějším způsobem.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
15. 4. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (4.7 + 5.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru