Jak investovat

Investice a daně 2 – Dividendy

Jak správně zdanit dividendy? Kdy se uvádí do daňového přiznání? Zejména pozor na dividendy vyplácené ze zahraničí.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
22. 2. 2016

Čtěte také:

Akciové společnosti velmi často vyplácí svým akcionářům dividendy. Touto formou akciové společnosti běžně rozdělují zisk mezi akcionáře. Dividendy, stejně jako výplata podílu na zisku společnosti s ručením omezeným, jsou tzv. kapitálový příjem a daní se podle §8. Také některé investiční fondy mají tzv. dividendovou třídu a vyplácí podílníkům pravidelné dividendy. Pokud má akciová společnost nebo investiční fond sídlo v ČR, vyplácí standardně dividendy již zdaněné 15% srážkovou daní. Takové již zdaněné dividendy se do daňového přiznání neuvádí, uvádí je vyplácející firma ve svém vyúčtování daně vybírané srážkou.

Dividendy ze zahraničí

Pokud však inkasujeme z nějakého důvodu dividendy nezdaněné, nebo jedná-li se o dividendy ze zahraničí, musíme tento příjem vždy uvést do daňového přiznání a v ČR řádně zdanit. Pozor, i mnoho „českých" firem, s jejichž akciemi se obchoduje na Pražské burze, má sídlo v zahraničí, a jedná se tudíž o příjem ze zahraničí, který uvádíme do daňového přiznání, bez ohledu na to, zda byla dividenda již v zahraničí zdaněná, či nikoliv.

Například Fortuna Entertainment Group sídlí v Nizozemí, Pegas Nonwovens sídlí v Lucembursku, Vienna Insurance Group a Erste Group sídlí v Rakousku, společnost CETV sídlí na Bermudách, společnosti NWR a Stock Spirits sídlí ve Velké Británii a společnost Tatry mountain resorts sídlí na Slovensku. Dividendy od všech těchto společností jsou příjmem ze zahraničí, stejně jako dividendy různých oblíbených dividendových akcií z USA, Německa, Velké Británie a dalších zemí.

Přepočet cizí měny na koruny

Ještě jednou upozorňuji, ačkoliv mnohdy vám přišla dividenda již zdaněná v zahraničí, v ČR ji znovu uvádíte do daňového přiznání a znovu zdaníte. Do daňového přiznání se uvádí vždy příjem v korunách. Inkasujete-li dividendy v cizí měně, musíte je přepočítat na koruny. Pro účely přepočtu na koruny používá soukromý investor, který nevede účetnictví, jednotný kurz stanovený Pokynem Generálního finančního ředitelství pro příslušné zdaňovací období podle průměrných kurzů měn České národní banky.

Vybrané jednotné kurzy platné pro rok 2015

Země Měna Kurz
EMU EUR/CZK 27,27
USA USD/CZK 24,69
Velká Británie GBP/CZK 37,66
Švýcarsko CHF/CZK 25,62
Kanada CAD/CZK 19,16
Polsko PLN/CZK 6,52
Švédsko SEK/CZK 2,92
Norsko NOK/CZK 3,04

Zdroj: Pokyn GFŘ D-25 ze dne 4. 1. 2016

Zápočet daně zaplacené v zahraničí

Proti příjmu ze zahraničí je pak možné u států, s nimiž má ČR dohodu o zamezení dvojího zdanění, uplatnit zápočet daně zaplacené v zahraničí (slouží k tomu příloha č. 3 daňového přiznání). Zápočet se provádí za každý stát samostatně a je k tomu potřeba přiložit potvrzení od správce daně v zahraničí (opět pro každý stát samostatně). Což je mnohdy dost komplikované získat. V praxi naštěstí mnoho úředníků uznává i nějaký výpis od obchodníka s cennými papíry, ze kterého je patrné, že byla daň již sražená. Ale správce daně je a bude přísnější a nemusí takový doklad uznat.

Proto také často investorům rozmlouvám jejich rentiérský záměr, že nakoupí různé dividendové akcie a budou mít pasivní příjem z dividend. Je s tím v praxi mnohem víc práce, než si většina lidí myslí. Raději pak s klienty vymýšlíme různá jiná efektivnější řešení, aby daňová a administrativní zátěž byla co nejmenší. Lze to řešit například prostřednictvím dividendové třídy fondu, kdy pak investor řeší zdanění jedné dividendy a nemusí vyplňovat patnáct samostatných příloh pro zápočet daně a shánět po všech čertech potvrzení od správce daně v zahraničí o sražené dani.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


 

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
22. 2. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (15.8 + 7.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru