Jak investovat

Editorial - Je lepší prodávat, když očekáváme korekci?

Tak jsme se konečně dočkali. Výraznější korekce přišla. Čekali jsme ji už před prázdninami, ale ono nic. Když se nedostavila, mluvilo se o tom, že přijde pravděpodobně až v září. Nakonec se osudovým měsícem stal srpen.
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 8. 2007

Z pohledu akciových trhů jde o běžnou reakci na předchozí velmi rychlý růst. Dokonce můžeme říct, že jde o reakci vítanou, protože kdyby nedocházelo ke korekcím, trhy by se velmi rychle přehřály. Tak by hrozil vznik bubliny, jejíž následky by mohly mít katastrofický scénář.
 
Pohled investorů už tolik radostný nebývá. Zvlášť pokud investovali někdy v červnu. Není divu. Všichni investujeme za účelem zisku. Klesne-li hodnota některých instrumentů v našem portfoliu, chopí se nás pocity úzkosti. Vždyť po započtení poplatků jsme často na úrovni, kde jsme byli před rokem.
 
Někdo z nás si říká: „Jsem to ale hlupák. Kdybych já ty akcie před měsícem prodal, jak jsem nad tím tehdy v neděli po večeři uvažoval. Teď bych je mohl zase vesele nakoupit. Měl bych 10% v kapse a takhle jsem na nule.“
 
Jiný se bije hlavou o zeď: „Že já vůl ho poslouchal. Měl jsem radši měsíc počkat a investovat až dnes. Teď tam mám necelých 90 000. Než budu na svých, to určitě minimálně rok potrvá, jestli se toho vůbec dočkám.“
 
A třetí nadává na svého poradce: „Co mi to ten trouba doporučil? Já mu dám osm procent za rok! Vždyť tyhle dva fondy pořád jen klesají?! No ještě že aspoň ten třetí nepadá. Ale co když taky začne? Už nikdy nebudu poslouchat žádného poradce!!! Všichni jsou stejná havěť!“
 
Nutno říct, že každý z uvedených příkladů má trochu pravdu. Zároveň jsou všichni tři velmi naivní ve svých představách, že oni sami, nebo jejich poradce, přesně ví, jak se daný trh bude vyvíjet, kdy je nejlepší doba k nákupu a kdy k prodeji.
 
Ono se to zpětně hezky říká, na historickém grafu každý dovede najít ideální příležitosti k nákupu a k prodeji. Ale odhadovat vývoj budoucí? (Všem, kteří se snaží trefit vrchol a dno přeji mnoho štěstí.)
 
Zde také vyvstává důležitá otázka, do jaké míry být při investování aktivní? Co dělat v případě, že se všeobecně očekává korekce? Má význam v takové situaci prodávat?
 
Jsem toho názoru, že aktivní přístup může mít pozitivní, ale často i negativní vliv na naše investování. Jednak se naše očekávání ne vždy naplní. A dále za každou aktivitu platíme poplatky. Když pak zohledníme ještě čas strávený sledováním trhů…
 
Proto nechť je aktivní ten (investor i poradce), kdo má investování zároveň jako hobby a kdo se soustředí na instrumenty s nízkými poplatky na vstupu. Dlouhodobí investoři využívající zejména podílových fondů ať se raději nesnaží překonat trh. Pravděpodobnost úspěchu je v jejich pozici velmi malá.
 
 
Psáno jako editorial pro portál Investujeme.cz
Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 8. 2007

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (29.0 + 45.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru