Investiční výhled

Zhodnocení investičních tipů na rok 2014

Nastává čas bilancování a plánování. Než se pustíme do predikcí na další rok, je na místě se ohlédnout a zhodnotit, jak moc se naplnila naše očekávání v tomto roce.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
26. 12. 2014

Podívejme se tedy na mých šest investičních tipů pro rok 2014 a zkusíme je oznámkovat jako ve škole. V navazujícím článku se s vámi podělím o pár tipů na rok 2015.

1) Konec růstu cen akcií

Komentář před rokem: Odhaduji, že se blíží konec růstu na akciových trzích, zejména v USA a v Německu. Prostřednictvím inverzních ETF je možné jednoduchým způsobem spekulovat na pokles hodnoty akciových indexů. Určitou méně rizikovou alternativou mohou být také reverse bonus certifikáty, kde k úspěchu stačí, aby ceny akcií dále nerostly.

Zhodnocení: O tom, že se blíží konec růstu cen akcií, hovořím již druhým rokem. Pauzu si prozatím dávají akcie v Evropě, ale v USA ceny akcií během roku nadále rostly. Doporučované inverzní ETF na americký index S&P 500 bylo silně ztrátové. Pomocí reverse bonus certifikátů na německý index DAX jsme několikrát inkasovali zisk kolem 10 procent.

Známka na vysvědčení: 3

Vývoj německého akciového indexu DAX v roce 2014

Vývoj německého akciového indexu DAX v roce 2014

Zdroj: Finanzen.net

2) Těžba uranu

Komentář před rokem: Osobně hodně věřím na střednědobém horizontu jaderné energii. Jsem přesvědčený o tom, že se Japonci na rozdíl od Němců začnou chovat ekonomicky a obnoví provoz v jaderných elektrárnách. Cena uranu posléze začne růst. Na očekávaném růstu ceny uranu lze snadno vydělat nákupem akcií těžařů.

Zhodnocení: Také uran patří k mým favoritům již delší dobu. Japonsko se pomalu vrací k jádru a cena uranu roste. Od června stoupla zhruba o 25 procent. Ceny akcií těžařů uranu nicméně v průměru za rok 2014 ztratily cca 20 procent. Uran je běh na delší trať a nadále patří k mým favoritům.

Známka na vysvědčení: 3

Vývoj ceny uranu v roce 2014

Vývoj ceny uranu v roce 2014

Zdroj: Finanzen.net

3) Zlato a těžba zlata

Komentář před rokem: S cenou zlata silně manipulují velké banky, takže těžko lze odhadnout její krátkodobý vývoj. Ale věřím, že na střednědobém a dlouhodobém horizontu bude cena zlata opět růst. K investici i zde preferuji akcie těžařů, protože to je s trochou nadsázky investice do zlata s úrokem.

Zhodnocení: Cena zlata je zhruba na stejné úrovni jako na začátku roku, tj. kolem 1200 dolarů za unci. Ceny akcií těžařů zlata v průměru v roce 2014 klesly zhruba o 15 procent. I zlato je běh na delší trať.

Známka na vysvědčení: 3

Vývoj ceny zlata v roce 2014

Vývoj ceny zlata v roce 2014

Zdroj: Finanzen.net

4) Dolar a americké dluhopisy

Komentář před rokem: Očekávám problémy eura a posílení amerického dolaru. V roce 2014 by se paradoxně mohlo dařit také státním dluhopisům v USA. Úrokové sazby těžko porostou, a pokud na akciových trzích zavládne panika a americká ekonomika bude bojovat s deflací, investoři se vrátí k „bezpečnějším" dluhopisům.

Zhodnocení: Americký dolar je na vzestupu. V uplynulém roce zpevnil ke koruně zhruba o 13 procent a k euru přibližně o 12 procent. Výnos do splatnosti desetiletého amerického dluhopisu klesl z 3 % na 2,2 %. Tržní cena takového dluhopisu tedy stoupla zhruba o 8 procent v dolarech, po přepočtu do korun o 20 procent.

Známka na vysvědčení: 1

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých amerických státních dluhopisů v roce 2014

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých amerických státních dluhopisů v roce 2014

Zdroj: TradingEconomics

5) Káva

Komentář před rokem: Na střednědobém horizontu očekávám růst ceny kávy. Ta v uplynulém roce klesla na nejnižší úroveň za posledních pět let díky rekordní úrodě v Brazílii a Kolumbii. V případě méně příznivého počasí začne cena kávy růst. Nikde ale není psáno, že to bude zrovna v roce 2014. Co je však značně pravděpodobné, že cena kávy již nebude dál klesat.

Zhodnocení: Nepříznivé počasí v Brazílii vyhnalo cenu kávy během prvních čtyř měsíců z 1,15 USD za libru kávy na 2 dolary. Pak jsme pozici prodávali. Tato spekulace nám vynesla přes 70 procent.

Známka na vysvědčení: 1

Vývoj ceny kávy v roce 2014

Vývoj ceny kávy v roce 2014

Zdroj: Finanzen.net

6) Oslabení japonského yenu

(Doplněno 30. 4. 2014)

Komentář před rokem: Na střednědobém horizontu spekuluji na oslabení japonského yenu, což považuji za téměř jistou spekulaci. Japonsko nemá na výběr. Buď provede měnovou reformu, nebo co je pravděpodobnější, bude dál masivně ředit peněžní zásobu. Tak či tak to povede k dalšímu oslabování měny.

Zhodnocení: Japonská centrální banka na podzim ještě více rozšířila program kvantitativního uvolňování. Extrémně zadlužené Japonsko nemá na výběr, bude muset ředit, ředit a ředit. Japonský yen od srpna oslabil k americkému dolaru zhruba o 17 procent. My jsme na této spekulaci prostřednictvím pákového KO certifikátu vydělali přes 100 procent.

Známka na vysvědčení: 1

Vývoj kurzu USD/JPY v roce 2014

Vývoj kurzu USD/JPY v roce 2014

Zdroj: Finanzen.net

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz 


Poraďte se, kam investovat peníze v roce 2015.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
26. 12. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (4.0 + 26.4) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru