Investiční výhled

Vysvědčení investora za první pololetí: chvalitebný

Půl roku je za námi. Měli bychom zhodnotit výsledky za první pololetí a aktualizovat výhled na pololetí druhé. Podívejte se, jak jsme upravili portfolia našich klientů.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 7. 2013

Na začátku roku jsem se s Vámi podělil o obecné doporučení, do čeho investovat v roce 2013, a také o tipy na tři akcie vhodné jako koření portfolia pro rok 2013. Nyní si uděláme pololetní vysvědčení a pak si řekneme, jak jsme s klienty upravili investiční portfolia na druhé pololetí.

Co se podařilo

Mezi nejúspěšnější obory se v prvním pololetí zařadily biotechnologie. Index Nasdaq Biotechnology vyrostl od ledna o 27 procent. Akcie MannKind, jeden z mých tipů pro rok 2013, stouply za šest měsíců o neuvěřitelných 182 procent. S klienty už jsme konkrétně u této akcie realizovali zisky začátkem června, kdy byla cena ještě o něco vyšší.

Od Nového roku výrazně rostly ceny akcií v Japonsku. Hlavním důvodem je rozšíření tamního programu kvantitativního uvolňování a snaha centrální banky oslabit japonskou měnu. Japonský yen od začátku roku oslabil o 25 %. To se brzy výrazně projeví do hospodářských výsledků japonských firem. Ceny akcií tedy logicky rostou. Index Nikkei 225 stoupl v půlce května téměř až na 16000 bodů (tj. o 54 % od začátku roku). Pak ale přišla korekce. Aktuálně je index o 33 % výše než na začátku roku.

Velký boom pokračoval u 3D technologií, zejména v oblasti 3D tisku. S klienty už jsme i zde raději realizovali zisky, protože u některých akcií hrozí velká korekce. Postupně začíná více růst i cena akcií UR-Energy, můj hlavní favorit pokud jde o těžbu uranu. Zde však držíme pozice dál, protože očekáváme pokračující růstový trend.


Aktivní správa FINEZ
Investujte s profesionály a plaťte až za výsledky (20 % ze zisku).


Kde jsme šlápli vedle

Již zhruba půl roku říkám, že akcie ČEZ jsou levné a z dlouhodobého pohledu nabízí výnos 4-7 procent ročně na dividendách. Bohužel cena akcií ČEZ v prvním pololetí nadále klesala. Akcie ztratily 30 % své hodnoty, z čehož dividenda kompenzuje jen asi 6 procentních bodů. Takže to byla ztrátová investice. Nicméně z dlouhodobého hlediska zůstávám akciím ČEZ věrný.

Podobně špatný vývoj jako pražská burza má za sebou i burza v Sao Paulu. Brazilské akcie od začátku roku poklesly o 22 % (měřeno indexem Bovespa). I zde si zasloužím nedostatečnou. I zde ale je dle mého názoru možné dnes hledat zajímavé investiční příležitosti. Mnohé brazilské akcie se jeví silně podhodnocené. Čtěte také: Brazilský trh má velký růstový potenciál.

Do třetice jsme šlápli vedle u dluhopisů na rozvíjejících se trzích. Až do dubna vykazovaly stabilní vývoj. Ale od poloviny května všude ve světě rostou úrokové výnosy dluhopisů, tudíž klesá jejich cena. Nejvíce se tento trend pochopitelně projevuje u rizikovějších dluhopisů. Například fond Parvest Bond World Emerging Local vykazuje od začátku roku ztrátu devět procent. Nicméně očekávám, že tento klesající trend nebude mít dlouhého trvání.

Vysvědčení za první pololetí 2013

Investiční téma Výnos/ztráta Známka
Dluhopisy emerging markets -9 % Nedostatečný
Akcie ČEZ -30 % Nedostatečný
Biotechnologie +27 % Výborný
3D technologie +35 % Výborný
Zpracování ropy v USA +16 % Výborný
Auta na plyn +16 % Výborný
Brazilské akcie -22 % Nedostatečný
Japonské akcie +33 % Výborný

 

Tipy na růstové akcie Výnos/ztráta Známka
MannKind +182 % Výborný
UR-Energy +58 % Výborný
Clean Energy Fuels +6 % Chvalitebný

 

Celkové vysvědčení Výnos/ztráta Známka
Průměr +28 % Chvalitebný

Pokud bychom každé položce dali stejnou váhu v portfoliu, pak by průměrný výnos takového portfolia byl 28 %. Ve skutečnosti máme s klienty v portfoliích ještě další investice, přičemž růstové akcie mají zpravidla menší váhu, větší část portfolií tvoří konzervativnější akcie. Takže skutečný průměrný výnos mých klientů za první pololetí bude někde kolem 10 % (k 31. 5. to bylo 13,1 %, viz Aktivní správa FINEZ).

Takový výnos by si jistě zasloužil známku „výborný". Ovšem pokud zprůměrujeme známky u jednotlivých položek, vyjde nám prospěch 2,18. Bohužel ten ČEZ a brazilské akcie mi kazí prospěch, celková známka je „chvalitebný". Tedy prospěl, ale na vyznamenání to nestačilo. Naštěstí v investování člověk musí počítat s tím, že se mu občas nějaká investice nezdaří, a pár takových „nedostatečných" ještě neznamená, že propadáte. Pokud z jiných investic dosáhnete výnosů na výbornou, můžete mít i tak chvalitebný celkový prospěch.

Nejistota sílí, přišel čas prodat akcie

Vývoj na trzích nabral velmi rychlý spád, nebo spíš pád. Až do poloviny května se dařilo akciím takřka po celém světě (bohužel s výjimkou ČR), ale v červnu se začalo na trzích bouřit. Nejen že padají ceny akcií a většiny komodit. Paradoxní je, že ve stejnou dobu nyní zažívají silný pokles také dluhopisy a že padá i cena zlata snad nemusím ani připomínat. Je to podivná situace. V červnu se propadly ceny všech investičních aktiv, ačkoliv mnohé mají standardně zápornou korelaci. To jen dokazuje, jak nejistá je dnes situace.

Proto jsem se rozhodl doporučit svým klientům redukovat akciové pozice. Nadále držíme některé vybrané akcie, ale celkový podíl akcií v portfoliu výrazně snižujeme. Otevřené akciové pozice navíc částečně zajišťujeme spekulací na pokles indexu S&P 500. Více v článku: Je na čase prodat akcie.


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


Jak tedy dnes vypadají portfolia klientů aktivní správy FINEZ?

  • Zůstáváme věrní některým biotechnologiím.
  • Nadále věřím v budoucnost zemního plynu jako levnějšího paliva motorových vozidel, proto investujeme do sítě plynových čerpacích stanic.
  • Přikupujeme ČEZ, neboť si od něj slibujeme výnos 4-7 procent ročně na dividendách.
  • Pozitivní náhled mám dlouhodobě i na Fortunu, která také láká investory na vysokou dividendu.
  • Krátkodobě spekulujeme na pokles indexu S&P 500.
  • Spekulujeme na růst ceny kávy na střednědobém horizontu.
  • Snažíme se vydělat na očekávaném růstu ceny uranu.
  • Zvýšili jsme v portfoliu podíl zlata a akcií těžebních společností.
  • A uvažuji o krátkodobé spekulaci na růst ceny amerických dluhopisů.

Na konci roku se znovu ohlédneme zpět a vystavíte nám vysvědčení. Třeba to zvládneme s vyznamenáním, a nebo mě necháte propadnout. Každopádně do druhé půlky roku si dáváme za cíl hlavně moc neprodělat. Obávám se, že nás čekají krušné časy, ve kterých bude velmi obtížné vydělat. Ale budeme se o to samozřejmě všichni snažit. Přeji vám, ať vám ve druhém pololetí převažují úspěšné investice.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
2. 7. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (43.7 + 36.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru