Investiční výhled

Ohlédnutí za rokem 2019 a výhled na rok 2020

Po úspěšném roce 2019 se u tradičních nástrojů očekává výnosově slabší rok 2020. Vhodnou alternativu skýtají neburzovní investice – nemovitostní fondy, private equity aj.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
20. 12. 2019

Rok 2019 byl nakloněn investorům

Zatímco v roce 2018 byly prakticky všechny investice s výjimkou nemovitostí ztrátové, v roce 2019 naopak investoři sčítají výnosy takřka na všech frontách. Za vítěze můžeme označit akcie. Jen těžko budete hledat nějaký akciový fond, který v tomto roce prodělal. Ale pravdou je, že spousta akciových fondů jen doháněla ztráty z předchozího roku.

Spolehlivé výnosy tradičně generovaly nemovitostní fondy. Po šesti letech začala výrazněji růst také cena zlata. A po delší době se dařilo také prakticky všem dluhopisovým fondům, kterým hrály do karet klesající úrokové výnosy dluhopisů. Každé rozumně vyvážené portfolio by mělo mít za rok 2019 čistý výnos kolem 5 %, čili zhruba 2 % nad aktuální inflací v ČR.

Vývoj meziroční míry inflace v ČR

Ovšem výhled pro příští rok je slabší. Po letošním růstu těžko můžeme od akcií očekávat závratné výnosy, zvlášť když ekonomika prochází ochlazením a firmám nerostou zisky. Dost možná budeme na konci roku rádi, pokud nebudou akcie ve velkých ztrátách. Klasické dluhopisové fondy jsou při stávajících úrokových výnosech takřka bez výnosového potenciálu. Fondy peněžních trhů jsou schopné vydělávat kolem 1,5 %.

Zlato a jiné komodity jsou vždy velká neznámá. Stabilní výnosy lze očekávat pouze u nemovitostních fondů, ty by měly díky pravidelným příjmům z pronájmu nemovitostí nadále překonávat inflaci. Zajímavý výnosový potenciál mají také různé neburzovní investice prostřednictvím fondů pro kvalifikované investory (private equity, private credit, developerské projekty, obnovitelné zdroje energií, pohledávky aj.) Na to je akorát potřeba větší kapitál a dostatek jiných likvidních prostředků.

Akciové indexy trhaly rekordy

Rok 2019 byl pro akcie výtečný. Z loňské korekce se akciové trhy poměrně rychle otřepaly a na podzim dokonce zažily nečekanou růstovou rally. Hodnota indexu MSCI World se dostala na nové historické maximum, tradičně tažena zejména americkým trhem. Dařilo se ale i akciím jinde ve světě. Kdo při korekci koncem loňského roku nakupoval, může nyní sčítat zisky kolem 20 %, někdy i více. Třeba hodnota akcií společnosti Apple stoupla od začátku roku o neuvěřitelných 77 %. Jakožto největší váha v indexu S&P 500 i indexu MSCI World se tak hlavní měrou zasloužily o růst celého trhu.

Paradoxní je, že ceny akcií rostou rekordně vysoko, ačkoliv ziskovost firem momentálně klesá. Za třetí kvartál vykázaly společnosti z indexu S&P 500 v průměru meziroční pokles čistých zisků o 6,5 %. Hodnota indexu S&P 500 ale od konce srpna stoupla o 9,5 %. Růst je tažen očekáváním "světlejších zítřků", což se může minout s realitou. Akciový trh je po čtyřech měsících růstu zralý přinejmenším na technickou korekci.

Vývoj hodnoty indexu MSCI World (v EUR)

Klasické akciové fondy a ETF jsou vhodné pro pravidelné investice (průměrování nákupních cen) na velmi dlouhém časovém horizontu (10 a více let). Do větších nákupů akcií bych se dnes ale rozhodně nepouštěl. Naopak velmi slibné jsou dnes české private equity – tedy burzovně neobchodované akcie. V ČR nyní probíhá generační obměna, mnoho podnikatelů je před důchodem a po 20-30 letech podnikání často nemají komu firmu předat. Kvůli tomu nedávno vznikl i jeden nový český private equity fond. Private equity fondy obecně oproti akciovým fondům nabízí stabilnější výnosy na úkor nižší likvidity.

Koruna byla velmi stabilní

Přestože ČNB v uplynulém roce dál zvedala úrokové sazby, kurz koruny byl velmi stabilní a prakticky celý rok se pohyboval v pásmu od 25,50 do 26 korun za jedno euro. Nicméně ČNB očekává, že koruna bude k euru do budoucna mírně posilovat. Větší otazník visí nad dolarem či librou, ty vykazují vysokou volatilitu. Dolar druhým rokem posiloval k euru, což se projevilo i na kurzu koruny. Ale co bude další rok, to nikdo neví.

Vývoj kurzu eura a české koruny EUR/CZK

V uplynulých pěti letech bylo velmi nákladné zajišťovat měnové riziko, přesto se to při ukončení měnových intervencí vyplatilo. Nyní je možné pomocí forwardů zajistit pevný kurz koruny vůči dolaru takřka bez nákladů a u eura dokonce vyděláte 2 % navíc. Zajištění měnového rizika má rozhodně smysl.

Cena zlata nejvyšší od roku 2013

Cena zlata po šesti letech stagnace v uplynulém roce prolomila hranici 1350 dolarů za unci a vyšplhala se až na 1500 dolarů za unci. Kromě zlata stouply také ceny některých zemědělských komodit (např. káva, kakao, rýže či mléko). Naopak klesaly ceny energetických komodit (zemní plyn, uhlí a elektřina). Výjimkou je ropa, kde došlo k výraznému poklesu už na podzim roku 2018, v uplynulém roce se cena stabilizovala.

Vývoj ceny zlata

Burzovně obchodované komodity jsou velmi volatilní, krátkodobě nevyzpytatelné a k dlouhodobému držení naprosto nevhodné (díky ztrátám z rolování kontraktů). Poměrně stabilní výnosy ale nabízí neburzovní komodity, například obnovitelné zdroje energie, nebo třeba investice do zrání whisky.

Ceny bytů v Praze již stagnují

Dle očekávání v tomto roce díky vyšším úrokům a přísnějším pravidlům poklesl objem nově poskytnutých hypoték, což tlumí poptávku po nemovitostech. V Praze už ceny bytů v roce 2019 stagnovaly. Mimopražské byty ale stále ještě v průměru zdražují. Nicméně i ve zbytku republiky se očekává kulminace cen. K výraznějšímu poklesu cen ale asi nedojde, to by musela výrazněji vzrůst výstavba nových bytů.

Vývoj nabídkových cen bytů v ČR

Byty mají nízké výnosy z nájmu (v Praze kolem 2-3 % p.a.) Z pohledu rentability nájmu jsou zajímavější komerční nemovitosti. Do nich je možné investovat prostřednictvím nemovitostních fondů, ty mají stabilní výnosy kolem 3-5 % p.a., nemovitostní fondy pro kvalifikované investory vydělávají dokonce v průměru 6-8 % p.a.

Výnosy dluhopisů budou zaostávat za inflací

V roce 2019 se otočil vývoj na dluhopisových trzích. Po dvou letech růstu úroků najednou s očekáváním globálního ekonomického ochlazení úrokové výnosy dluhopisů prudce poklesly. Tržní cena dluhopisů díky tomu rostla. A tak za rok 2019 většina dluhopisových fondů vykazuje kladný výnos, v průměru kolem 3-5 %. Jenomže tento výnos je na úkor výnosů budoucích.

Z aktuálních výnosů do splatnosti dluhopisů je zřejmé, že úrokové výnosy všech tradičních konzervativních státních dluhopisů jsou momentálně výrazně pod inflací. Klasické dluhopisové fondy budou mít v následujícím roce opět problém vydělat vůbec na své náklady, natož aby přinesly investorům nějaký smysluplný výnos. Naopak kdyby úroky u dluhopisů začaly znovu růst (v ČR už třetí měsíc stoupají), stáhne to dluhopisové fondy do mínusu.

Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých státních dluhopisů ČR

Z klasických konzervativních dluhopisových nástrojů dává dnes určitý smysl pouze proti-inflační Dluhopis Republiky, který nabízí občanům ČR ministerstvo financí na 6 let s úrokovou sazbou 0,5 % nad inflací, tedy po zdanění s čistým výnosem zhruba na úrovni inflace. Vyšší výnosy pak nabízí jedině rizikovější podnikové dluhopisy (určitě bych se ale držel pouze emisí nabízených velkými bankami) nebo dluhopisy některých rozvíjejících se zemí, kde jsou výrazně vyšší úroky než u nás (např. Indie, Mexiko, Indonésie, Brazílie apod.), do kterých lze investovat prostřednictvím některých dluhopisových fondů.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů MSCI, ČNB, ČSÚ, OnVista.de, Finanzen.net a Trading Economics a jsou platná k 30. 11. 2019.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
20. 12. 2019

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (49.5 + 13.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru