Investiční výhled

Ohlédnutí za rokem 2018 a výhled na rok 2019

Období růstu a nízké volatility skončilo. Strach začíná převládat nad chamtivostí. Ceny akcií a ropy padají. Koruna oslabuje. Ceny nemovitostí kulminují. A dluhopisy čeká další rok mizivých výnosů.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
21. 12. 2018

Koruna překvapivě oslabila

Přestože ČNB několikrát zvedla úrokové sazby, koruna v roce 2018 oslabovala k euru i dolaru. Před koncem intervencí mnoho zahraničních investorů nakupovalo korunu ve snaze vydělat na jejím očekávaném posílení. Nyní se tento spekulativní kapitál z ČR pomalu stahuje. Velký objem prodávaných korun tak dočasně brání dalšímu posilování. Nicméně ČNB odhaduje, že v roce 2019 koruna posílí pod 25 korun za euro.

Vývoj kurzu EUR/CZK

Budoucí vývoj kurzu koruny je obtížné predikovat, zvlášť vůči dolaru, kde vše závisí hlavně na vývoji kurzu EUR/USD, a ten je naprosto nevyzpytatelný, speciálně dokud bude v Bílém domě úřadovat Donald Trump. Jedno je ale jisté, pokud by koruna posilovala, má to negativní vliv na vývoj hodnoty investic v cizí měně po přepočtu na koruny. Proto je rozumnější investovat do fondů, které toto měnové riziko zajišťují.

Cena ropy padá, ale plyn a elektřina zdražují

Cena ropy nejprve v prvním pololetí stoupla až k 75 dolarům za barel, od září ale prudce padá dolů. Už klesla pod 50 dolarů. Ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích tedy logicky také klesají. Naproti tomu zemní plyn a silová elektřina na burze v uplynulém roce výrazně podražily, takže od ledna zdraží i dodavatelé.

Vývoj ceny ropy WTI

To cena zlata se už šestým rokem "nudně" pohybuje kolem 1200 dolarů za unci. Začne příští rok růst? To netuším. Ale jako pojistka pro případ paniky na finančních trzích neškodí malou část kapitálu investovat do drahých kovů.

Burzovně obchodované komodity jsou zpravidla nevhodné pro dlouhodobé držení z důvodu vysokých ztrát při rolování kontraktů. Za úvahu však stojí právě zlato, ať už fyzicky jako dlouhodobá rezerva pro případ nejhoršího, nebo třeba prostřednictvím fondu, ETF či akcií těžařů jako střednědobá spekulace na růst ceny.

Ceny bytů už by neměly dále růst

S růstem úrokových sazeb výrazně podražují hypotéky. Průměrný úrok u nové hypotéky se s koncem roku pomalu blíží ke 3 %. Spolu se zpřísněním pravidel a limitů pro poskytování hypoték by měl ve čtvrtém čtvrtletí začít klesat objem poskytnutých úvěrů. Spolu s tím bude zcela jistě na trhu ubývat kupců. S klesající poptávkou by se pak měly také stabilizovat ceny bytů, resp. bude-li nabídka větší než poptávka, mohou ceny nemovitostí příští rok začít i klesat.

Vývoj cen nemovitostí v ČR

Za velmi dobrou investici lze považovat mnohé nemovitostní fondy. Díky pravidelným příjmům z pronájmu vykazují velmi stabilní výnosy, čas od času okořeněné větším růstem díky přecenění hodnoty nemovitostí. Akorát počítejte s tím, že v roce 2019 budou asi výnosy většiny nemovitostních fondů nižší než v předchozích letech, protože se do výnosů přestane projevovat růst cen nemovitostí. V případě poklesu cen mohou vlivem přecenění některé fondy vykázat i ztráty, ale to pravděpodobně nenastane dříve jak v roce 2020.

Rok 2019 možná naskytne příležitost k nákupům akcií

Akciové trhy mají za sebou velmi divoký rok a před sebou možná ještě divočejší. Po téměř deseti letech růstu začaly ceny akcií prudce padat. Rychleji, než kdokoliv čekal. Takový Apple už kupříkladu ztratil třetinu hodnoty.

Investory straší zejména vypjaté vztahy mezi USA a Čínou, ale také nedořešený Brexit či problémy v Itálii a Francii. Podle průzkumu "Global Business Outlook" 82 % finančních manažerů v USA očekává, že do dvou let bude americká ekonomika v recesi. Evropa možná ještě dříve. Firmy sice reportovaly vynikající výsledky za třetí kvartál, ale zároveň snižují očekávání pro příští rok. To je velmi negativní pro ceny akcií.

Panika na trzích: Relativní vývoj vybraných akciových indexů od roku 2009

Akcie jsou vhodné pouze pro investory s dynamickým rizikovým profilem a dlouhodobým časovým horizontem (optimálně 10 a více let). Důležité je umět ustát cenové propady, které k akciím neodmyslitelně patří. Do akciových fondů je rozumné investovat na pravidelné bázi, čímž dochází k průměrování nákupní ceny, a při propadech nepropadat panice, nýbrž využít situace a přikupovat více, když jsou akcie zrovna "ve slevě". Rok 2019 možná právě takovou příležitost naskytne.

Dluhopisy pravděpodobně čeká další mizivý rok

ČNB v průběhu roku zvedla základní dvoutýdenní repo sazbu z 0,5 % na 1,75 %. Podobně i americký Fed zvedl základní úrokovou sazbu z 1,5 % na 2,5 %. Rostoucí úrokové sazby se pochopitelně projevují i do růstu úroků u nově emitovaných dluhopisů.

Vývoj úrokových sazeb v ČR od roku 2000

Výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu stoupl za poslední dva roky z 0,25 % p.a. na 2,1 % p.a. Americký desetiletý státní dluhopis už nese výnos 2,8 % p.a. Pouze Evropská centrální banka zatím drží sazby dole (dokonce v záporu), takže eurové dluhopisy v čele s německými bondy stále nesou prakticky nulové výnosy.

Dluhopisové fondy jako konzervativní investice poslední dva roky selhávají. S rostoucími úroky totiž klesá tržní cena starších dluhopisů. Dokud rostou úroky, není to pro dluhopisové fondy příznivé prostředí. Zase ale s vyššími úroky stoupá budoucí výnosový potenciál dluhopisů. Jejich čas znovu přijde, až centrální banky přestanou zvyšovat úrokové sazby. Možná koncem příštího roku, uvidíme.

Momentálně nabízí z dluhopisů smysluplný výnosový potenciál pouze fondy zaměřené na emerging markets dluhopisy. Ty jsou ale rizikovější, vykazují vyšší volatilitu, jsou tedy vhodné jedině do vyvážené či dynamické strategie.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Chcete se poradit, kam investovat?


finez-investment-review-outlook-2018-2019.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
21. 12. 2018

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (31.9 + 49.2) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru