Investiční výhled

Jak na investice v "době Trumpské"?

Donald Trump převrátil všechna očekávání analytiků naruby. Jak tomu přizpůsobit investice? Je nutné radikálně přeskupit portfolia?

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 11. 2016

Výsledek amerických prezidentských voleb překvapil asi většinu lidí. Překvapil také většinu ekonomů, stratégů a analytiků. Ještě více ale většinu z nás překvapily bezprostřední reakce na finančních trzích.

Šok pro trhy, ale překvapivě pozitivní

Několik měsíců panoval na trzích konsensus označovaný jako „riziko Trump". Předpoklad: Pokud (náhodou) vyhraje Trump, přijde šok obdobný Brexitu. Ceny akcií na všech burzách budou strmě padat. Americký dolar prudce oslabí. Cena zlata poletí nahoru.

Ještě bezprostředně po té, co byly jasné výsledky voleb, jsem četl desítky názorů různých analytiků a portfolio manažerů, co to bude znamenat pro trhy. Všichni do jednoho se shodovali v tom, že akciové trhy pravděpodobně čeká krátkodobý výprodej, stejně tak dolar a že cena zlata prudce poroste. Po pár dnech až týdnech se situace na trzích měla uklidnit. To byl prakticky uniformní názor ještě pár hodin po triumfu Trumpa a já osobně jsem to viděl také tak. A skutečně na asijských trzích, kde burzy otvírají nejdříve (sluníčko tam vychází dříve než u nás), zpočátku ceny akcií klesaly a dolar oslaboval.

Realita: Když otevřela newyorská burza, byla reakce trhu zcela opačná, s výjimkou dluhopisů, jejichž výnosové křivky v souladu s očekáváním rostou. Ceny akcií v USA okamžitě po otevření newyorské burzy robustně rostly. Dolar začal silně posilovat. A cena zlata padá prudce dolů.

Co se to k čertu děje? Reakce trhů je pro většinu z nás finančníků mnohem větším šokem, než samotné vítězství Trumpa ve volbách. Potenciální riziko se nakonec vyjevilo jako nejpozitivnější zpráva pro americkou ekonomiku v tomto roce, alespoň to říká vývoj na finančních trzích.

Jaké investice jsou nyní v kurzu?

Nyní se na internetu rojí spousta zaručených tipů, pro které akcie bude Trumpova administrativa pozitivní a pro které negativní. V první reakci samozřejmě prudce rostou ceny akcií zbrojařských firem, stavařů nebo akcie realitních trustů provozujících soukromé věznice. Daří se také bankám, které doufají v menší regulace. Rostou všeobecně ceny akcií farmaceutických společností, které se bály slibované přísnější cenové regulace ze strany Clintonové a nyní si trochu oddechly. Mezi nevětší skokany pak patří akcie těžařů uhlí.

Naopak negativní sentiment panuje vůči technologickému sektoru, obnovitelným energiím a vůči všem neamerickým firmám, které dělají hlavní byznys v USA. Stejně tak se investoři bojí akcií amerických firem, které mají hlavní výrobní kapacity v zahraničí a které Trump hodlá přinutit zaměstnávat raději lidi doma v USA. Trumpovy protekcionistické vize by pak dle očekávání většiny investorů měly mít velmi špatný dopad zejména na Mexiko nebo Čínu.

Ano, všechny tyto pohyby dávají smysl, když se podíváme na Trumpovu smlouvu s voliči a různá jeho dřívější prohlášení. Jeho záměr snížit korporátní daň a zjednodušit daňový systém by pak měl být pro celou americkou ekonomiku pozitivní, proto se asi daří akciovým trhům. Naproti tomu očekávání velkých státních výdajů na obranu nebo infrastrukturu předpokládá další zadlužování americké ekonomiky. To spolu s očekáváním rostoucí inflace vede k růstu výnosové křivky státních dluhopisů, tržní cena dluhopisů tedy prudce klesá, zejména dluhopisů s delší splatností.

Reakce předbíhá realitu

Nicméně dosavadní reakce trhu mi přijdou přehnané. V některých sektorech přehnaně optimistické, jinde přehnaně pesimistické. Teprve čas ukáže, jak velké budou Trumpovy činy. Možná nebudou malé, uvidíme. Ale potrvá to a skutečnost může také zaostat za očekáváním. To dnes nikdo neví, Donald Trump je vlastně jedna velká neznámá. A vývoj na finančních trzích může poměrně rychle nabrat zcela jiný směr.

Kupovat honem rychle akcie zbrojařů? Přeskupit rychle portfolio? Ne, podobné sektorové rošády přenechte hedge fondům. Spekulovat, jestli bude dolar dál posilovat, nebo naopak oslabí? Netuším. A nevidím důvod, proč se do takových spekulací pouštět. Poroste ještě dál výnosová křivka amerických dluhopisů? I tady možná trh přehání. A jaký je důvod, že padá cena zlata, to pořádně netuším. Asi jen zklamání z příliš pozitivní reakce na trzích vede hodně investorů k tomu, že zlato raději vyprodávají, když se předpovědi pádu akcií nepotvrdily. Měly byste se zlata také rychle zbavit? Hloupost, spíše to může být příležitost k nákupu.

Investiční strategii v "době Trumpské" není potřeba měnit. Stačí se dál držet rozumně vyváženého portfolia akcií, dluhopisů, nemovitostí a komodit. Akciovou složku mít vyváženě regionálně i sektorově rozloženou. A při poklesech vždy přikupovat. To je dlouhodobě nejjistější strategie, bez ohledu na to, kdo je zrovna prezidentem USA.

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
12. 11. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (32.7 + 45.1) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru