Investiční výhled

Investiční výhled na rok 2014

Obávám se, že v roce 2014 budeme svědky globální ekonomické recese. Z pesimistického ekonomického výhledu vychází i můj postoj k investicím v roce 2014. Nabízím velmi stručný přehled.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
9. 12. 2013

Nevěřím růstovým ekonomickým prognózám. Problém zadlužení veřejného, soukromého i finančního sektoru se neustále prohlubuje. Růst korporátních zisků byl v uplynulých letech v mnoha případech tažen pouze úsporami nákladů a rozprodejem majetku, nikoliv investicemi nebo růstem spotřeby. A je naivní očekávat růst spotřeby, pokud domácnostem neroste reálný příjem, což se v USA ani Evropě neděje.

Akcie

Očekávám, že v roce 2014 výrazně poklesnou ceny akcií, a to zejména v USA. Index S&P 500 je na historickém maximu. To rozhodně není dobrá doba na nákupy. Odvážnější jedinci mohu spekulovat na pokles akcií, méně odvážní mohou investovat například do reverse bonus certifikátů, tedy spekulovat, že ceny akcií již o moc více neporostou.

Vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500

Vývoj hodnoty akciového indexu S&P 500

Zdroj: FINEZ Investment Management

Výjimkou by mohly být akcie společností těžících zlato a také uran. Ty doporučuji svým klientům nakupovat.

Komodity

Očekávám opětovný růst ceny zlata. Jakmile začnou ceny akcií padat dolů, investoři se obrátí ke zlatu.

Spekulativně věřím také v růst ceny kávy, jež klesla na pětileté minimum.

Vývoj ceny kávy

Vývoj ceny kávy

Zdroj: FINEZ Investment Management

Dluhopisy

Z dlouhodobého pohledu budou dluhopisy, zejména státní dluhopisy, velmi špatnou investicí, neboť jejich výnos do splatnosti je nízký a zdaleka nepokryje inflaci. Ovšem v roce 2014 by se paradoxně mohlo státním dluhopisům dařit. Úrokové sazby těžko porostou, a pokud na akciových trzích zavládne panika, investoři se vrátí k „bezpečnějším" dluhopisům.

Vývoj výnosu do splatnosti třicetiletých amerických dluhopisů

US 30-year Treasury Yield

Zdroj: FINEZ Investment Management

Obloukem bych se vyhýbal high-yield dluhopisům. Jejich riziková prémie je z historického pohledu velmi nízká. V případě ekonomické recese bude riziková prémie rychle růst a cena high-yield dluhopisů prudce poklesne.

Měny

Očekávám výrazné posílení amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám. Příčinou bude zejména rychlý pokles deficitu obchodní bilance USA díky rostoucí domácí těžbě ropy a zemního plynu, ale také návrat investorů k tradiční „bezpečné měně" v době krize.

Domnívám se, že česká koruna bude spíše oslabovat.

Sázím na oslabení japonské měny, což považuji za téměř jistou spekulaci.
(Pozn.: Doplněno 30. 4. 2014.)

Psáno pro měsíčník Finanční poradce z nakladatelství Economia.


Poraďte se, kam bezpečně investovat peníze a jak dosáhnout vyššího zhodnocení úspor.


Jan Traxler
Privátní investiční poradce
9. 12. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (35.9 + 18.0) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru