Investiční výhled

Do čeho investovat v roce 2013

Dnes navážeme na včerejší bilancování a podíváme se, které investice by mohly přinést zajímavý výnos v roce 2013.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
1. 1. 2013

 

Dluhopisy emerging markets

Desetileté vládní dluhopisy mají při aktuální tržní ceně úrokový výnos kolem 2 procent ročně, to je méně než běžný termínovaný vklad. Podobná je situace v Německu, USA, Švýcarsku, ve Velké Británii a prakticky ve všech vyspělých ekonomikách. Také korporátní dluhopisy těží z klesajících úrokových sazeb a jejich úroky jsou dnes nižší než dividendový výnos u akcií. Proto zkušenější investoři už z dluhopisových fondů raději odchází. Výjimkou jsou dluhopisy na rozvíjejících se trzích, kde panují vyšší úrokové sazby a centrální banky mají ještě prostor pro jejich snižování.

Akcie ČEZ

Pro české investory se nabízí všem dobře známé akcie společnosti ČEZ, které v uplynulém roce postihla korekce. Pokud bude firma nadále vyplácet polovinu zisků akcionářům na dividendách (což věřím, že bude, vzhledem k tomu, že 2/3 akcií vlastní Ministerstvo financí), čeká na majitele akcií ČEZ roční „úrok" kolem 6 %. Tolik nám žádný termíňák nevynese.

Biotechnologie

Jak už je uvedeno výše, tradiční medicínu čeká v příštích letech obrovská revoluce zásluhou neuvěřitelného rozvoje biotechnologií. Jedná se o dlouhodobé investice, které nemusí zrovna v roce 2013 patřit k nejvýnosnějším, ale určitě by měly být součástí každého růstového portfolia.

3D tiskárny, 3D televize, 3D fotoaparáty

Obrovský boom nastává v 3D technologiích. Tyto doposud poměrně drahé hračky se brzy stanou běžnou součástí našich domácností. Výrobce 3D televizorů, 3D fotoaparátů a 3D tiskáren čeká růžová budoucnost. I v tomto případě se jedná o dlouhodobé investice. Rok 2013 by ale mohl být zlomový a přinést prozíravým investorům vysoké zisky.

Zpracování ropy a plynu v USA

Těžba ropy a zemního plynu v USA po dvaceti letech poklesu momentálně velmi rychle roste díky novým technologiím horizontálních vrtů, které umožňují těžbu z břidlicových plynů a ropných písků. Ač se to může zdát nereálné, během několika let by Spojené státy americké mohly být energeticky soběstačné a dokonce ropu vyvážet, respektive zejména zemní plyn. Rychlejšímu růstu těžby nyní brání nedostatečné zpracovatelské kapacity a infrastruktura. V nadcházejících letech můžeme očekávat budování nových rafinérií, zásobníků, ropovodů a plynovodů.

Auta na plyn

Ropa je momentálně v USA měřeno podle své energetické hodnoty zhruba čtyřikrát dražší než zemní plyn. V Evropě je plyn výrazně dražší, ale i tak vyjde stále levněji než ropa. A tak mnoho řidičů postupně přechází od klasických benzinových a dieselových motorů na stlačený nebo zkapalněný zemní plyn. Ten se začíná všude ve světě stále více využívat v městské hromadné dopravě, ale také v dálkové nákladní dopravě, kde cena pohonných hmot hraje klíčovou roli. Velmi slibnou investicí je tudíž výroba upravených motorů na plyn, nebo také provoz plynových čerpacích stanic.

Brazilské akcie

V uplynulém roce akcie brazilských společností investorům radost neudělaly. Na vině je pokles poptávky po komoditách z Číny, strach ze znárodňování, který se rozléhá po celé latinské Americe, a v poslední řadě také pokles kurzu brazilského realu. Slabší měna by ale měla pomoct brazilským exportérům. A domácí spotřeba roste. Navíc se blíží mistrovství světa ve fotbale a letní olympijské hry, což bude znamenat obrovské investice do infrastruktury. Brazílie patří na střednědobém horizontu k mým favoritům a mnohé brazilské akcie se dnes prodávají „ve slevě".

Japonské akcie

Většina japonských průmyslových korporací zažívá těžká léta. Tržby klesají, ziskové marže jsou dlouhodobě velmi nízké a celá řada firem se dostala v uplynulém roce do červených čísel. Japonské akcie jsou v podstatě v medvědím trendu již od roku 1989 a mají dnes stejnou hodnotu jako v roce 1984. Mnoho japonských firem má na burze nižší tržní hodnotu, než odpovídá jejich čistému obchodnímu jmění. Japonská centrální banka se rozhodla následovat americký vzor a spustit vlastní obdobu kvantitativního uvolňování. Cílem je zvýšit inflaci, oslabit domácí měnu a podpořit exportéry. Možná se v roce 2013 dočkáme u japonských akcií obratu.

V rámci zachování určitých benefitů pro své klienty se omlouvám, že u hlavních investičních trendů pro rok 2013 neuvádím konkrétní akcie. Přijměte však ode mě jako malý dárek tip na tři akcie vhodné jako koření portfolia pro rok 2013.

Psáno pro Peníze.cz a Finmag.cz


Odebírejte každý měsíc tipy na zajímavé investice FINEZ Research.


 

 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
1. 1. 2013

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (29.4 + 13.6) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru