Investiční výhled

Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
28. 12. 2016

Doporučujeme také:

Poroste inflace?

Spotřebitelská inflace v ČR v listopadu poskočila meziročně na 1,5 % a měla by v příštím roce stoupnout nad 2 %. Reálné úroky na bankovních vkladech (očištěné o inflaci) budou příští rok záporné. To je téměř jisté. Více k tomuto tématu v článku Inflace v ČR: zatím nízká, ale brzy poroste

Prognóza vývoje inflace v ČR

Prognóza vývoje inflace v ČR

Česká národní banka

Ukončí ČNB intervence?

S velkou pravděpodobností v průběhu příštího roku Česká národní banka oficiálně ukončí měnový závazek a přestane garantovat kurz 27 korun za euro. Kurz EUR/CZK se začne více hýbat. Nicméně k dramatickému posílení koruny pravděpodobně ještě nedojde, ČNB bude zajisté na trzích potichu dál intervenovat, aby zabránila případným prudkým výkyvům kurzu koruny. Více k tomuto tématu v článku Blíží se konec intervencí. S čím kalkulovat?

Vývoj kurzu EUR/CZK

Vývoj kurzu EUR/CZK

Nakopne Trump americkou ekonomiku?

Podle dosavadního vývoje na finančních trzích by Trump měl významně pomoct americké ekonomice. Očekává se, že výrazně sníží korporátní daně a bude více investovat do obnovy infrastruktury. Jaká ale bude realita? Jak rychle se mu bude dařit prosazovat své vize? Jak radikální ve finále změny budou? Budou v příštím roce americkým firmám stoupat reportované zisky, a ukáže se tedy nynější růst cen akcií jako opodstatněný, nebo nikoliv?

Ceny akcií v USA rostou, ačkoliv zisky firem klesají

Evropská unie – rozpadne se, nebo transformuje?

Evropská integrace dostala v roce 2016 tvrdý úder v podobě brexitu. Z evropské unie se stal nepružný byrokratický aparát, který není schopný žádný problém efektivně řešit, pouze zavádí nové a nové povinnosti. Tak se na Brusel dívá stále větší množství Evropanů. V roce 2017 čekají Evropu prezidentské volby ve Francii, parlamentní volby v Německu a s velkou pravděpodobností také předčasné volby v Itálii. Bude Evropa dál pokračovat společně, nebo se cesty Německa, Francie a Itálie rozdělí? Bude nakonec Itálie první, kdo řekne společné měně euru „Arrivederci"? A ať už bude vývoj v Evropě jakýkoliv, jak na něj budou reagovat finanční trhy? Rok 2017 může být v Evropě velmi turbulentní.

Dochází k obratu na dluhopisových trzích?

Inflace po mnoha letech začala růst a Fed se v roce 2016 odvážil začít zvedat úrokové sazby. Očekává se, že v roce 2017 dojde k posunu sazeb až na úroveň 1,25-1,50. Na tento vývoj pochopitelně reagují dluhopisové trhy. Výnosy do splatnosti stoupají, což znamená, že tržní cena dluhopisů klesá. Je to jen krátkodobý trend, nebo se na dluhopisových trzích obrací karta? Už dva roky varuji, že dluhopisy vyčerpali svůj výnosový potenciál na deset let dopředu. To je matematická jistota. Ovšem čeká nás jen deset let bez výnosů, nebo tato dluhopisová bublina splaskne a přijde prudký propad hodnoty dluhopisů? To nikdo neví.

Vývoj výnosu do splatnosti u desetiletých amerických státních dluhopisů

Vývoj výnosu do splatnosti u desetiletých amerických státních dluhopisů

Zdroj: Trading Economics

Bude dolar silnější než euro?

V očekávání růstu úrokových sazeb začal na podzim znovu výrazně posilovat americký dolar. Když jsem někdy před dvěma roky psal, že dolar bude za pár let silnější než euro, většina lidí se tomu smála. Dnes už dolaru chybí jen pár procentních bodů, aby se dostal na paritu s eurem. Zda bude ale dolar posilovat dál, to opravdu netuším. Mnoho faktorů nahrává dolaru, ovšem tato očekávání se již promítla do posílení kurzu v uplynulých dvou letech. Další vývoj obou měn je dost nejistý. Pokud si můžu vybrat, dám dnes vždy přednost koruně před eurem i dolarem.

Vývoj kurzu EUR/USD

Vývoj kurzu EUR/USD

Zdroj: Trading Economics

Poroste cena zlata?

První polovina roku 2016 patřila zlatu. Jeho cena stoupla od ledna do července o 30 procent. Ve druhé polovině roku ale zase spadla o 20 procent dolů. Názory analytiků na zlato se liší, jedni mu předpovídají růst, jiní další pokles. Dočkáme se v roce 2017 nějakého většího pohybu? Rostoucí úrokové sazby a posilující dolar nejsou pro zlato příznivé. Na druhou stranu poptávka po fyzickém zlatu jako zajištění pro případ krize je vysoká a na straně nabídky se pět let neinvestuje do rozvoje těžby. Přijde den, kdy fyzická poptávka bude převyšovat nabídku. A jakmile pak do vlaku naskočí hedge fondy, může cena zlata letět strmě nahoru. Jestli to bude v roce 2017 nebo později, to netuším.

Vývoj ceny zlata (v USD/Oz)

Vývoj ceny zlata (v USD/Oz)

Psáno pro Investujeme.cz


Poraďte se, kam nyní investovat peníze.


 

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
28. 12. 2016

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (6.5 + 8.7) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem multi-fondu Otakar. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru