Fondy

Růstová investice „do každého počasí“

V ČR vznikl první nízkonákladový fond, který si na místo vysokých poplatků za správu účtuje odměnu podle výkonnosti a který usiluje o kladné zhodnocení takříkajíc za každého počasí.

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
1. 4. 2014

Společnost WOOD & Company spustila v březnu na českém trhu zcela unikátní fond s názvem All Weather růstový fond. Je kategorizován jako „absolut return" fond, což znamená, že nesleduje žádný benchmark, ale usiluje o kladné zhodnocení takříkajíc za každého počasí. Jeho specifikem je velmi flexibilní investiční strategie. Z dlouhodobého hlediska hodlá investovat především do akcií, ale přitom může investovat i do dluhopisů, spekulovat s komoditami a dokonce i vstupovat do short pozic, tedy spekulovat na pokles.

To je klíčové zejména v dnešní situaci, kdy jsou akcie poměrně drahé a fond tak může zvolit long/short strategii. Tato strategie spočívá v tom, že nakoupí vybrané akcie a proti tomu postaví spekulaci na pokles ceny jiných akcií či indexu. Díky tomu by fond měl být schopný dosahovat kladných výnosů i při stagnujících nebo klesajících cenách akcií. S ohledem na poměrně agresivní zaměření fondu je potřeba i zde počítat s vysokou krátkodobou volatilitou podobně jako u klasických akciových investic. Zcela jistě nebude hodnota investice ve fondu stabilně růst, budou se zde střídat období růstu s poklesy. Co je však podstatné, hloubka maximálního poklesu (tzv. drawdown) by měla být menší než u klasických akciových fondů.

Fond All Weather růstový zároveň přináší na český trh ojedinělou poplatkovou politiku postavenou primárně na výkonnostní odměně. Fixní poplatek za obhospodařování fondu činí pouhých 0,7 % ročně, čímž napodobuje nízkonákladové ETF fondy. Místo vysokých poplatků za správu si WOOD & Company bere raději výkonnostní odměnu 20 % z dosaženého zisku, což je pro investory ideální varianta.

WOOD & Company patří mezi přední obchodníky s cennými papíry na Pražské burze. Na poli investičních fondů se donedávna zaměřoval pouze na kvalifikované investory. Nyní ale přichází se zajímavými produkty dostupnými i pro drobnější investory. Již v loňském roce byl otevřen konzervativní fond All Weather dluhopisový. Nyní ho doplnil dynamický fond All Weather růstový, který bude jistě usilovat o četná ocenění mezi investičními produkty jako novinka roku 2014.

WOOD & Company All Weather růstový fond

Kategorie fondu flexibilní smíšený
Datum vzniku březen 2014
ISIN CZ0008474285
Měna CZK
Typ výnosu reinvestiční
Minimální výše první investice 10 000 CZK
Min. výše následné investice 500 CZK
Vstupní poplatek max. 3 % *
Poplatek za obhospodařování 0,7 % p.a.
Výkonnostní odměna 20 % z výkonnosti
Frekvence oceňování denně
Riziková třída (1-7) 6

Zdroj: WOOD & Company

* Přes FINEZ sleva 20-60 %, do 30. 4. 2014 dokonce zcela bez vstupního poplatku. (Kontaktujte nás na info@finez.cz)

woodco-all-weather-rustovy-fond-statut.pdf

Jan Traxler
Privátní investiční poradce
1. 4. 2014

Zpět na přehled

Novinky e-mailem

Chcete-li dostávat na e-mail newsletter FINEZ a informace o zajímavých investičních příležitostech, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (9.2 + 2.9) *

Kontaktujte nás

Jan Traxler
Privátní investiční poradce

Jsem jednatelem společnosti FINEZ a zakladatelem fondů Otakar a Ernest. S klienty jednám přímo já. Více o mně

Sledujte nás

 

Upozorňujeme, že po telefonu neposkytujeme žádné informace k investicím ani službám, neboť hovory nejsou nahrávány a my máme ze zákona povinnost archivovat veškerou komunikaci se zákazníky. Telefon slouží pouze k domluvení termínu osobní schůzky či nahrávaného videohovoru. K veškerým dotazům jinak prosím využívejte kontaktní formulář nebo email.

Nahoru